MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Wstydliwe zakątki stolicy Kotliny Jeleniogórskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 25 lipca 2011, 8:49
Aktualizacja: 9:24
Autor: RED
Fot. RED
Z jednej strony nasze miasto pięknieje, z drugiej – są w nim takie miejsca, którymi nie przystoi się chwalić.

Jednym z takich zakątków jest róg ulic Matejki i Piłsudskiego, gdzie stoi zrujnowany zabytek, dawne kino Turysta i była siedziba Młodzieżowego Domu Kultury.

Wzniesiony w latach 80. XIX wieku budynek pierwotnie służył jako zajazd Kronprintz. Frantz Hadrich z Liberca przebudował karczmę na kino Kronprintz-Lichtspielhaus. Filmy wyświetlano tu do 1917 roku, a w polskiej Jeleniej Górze znów trafił w to miejsce projektor. Ostatni seans w Turyście miał miejsce pod koniec lat 70. XX wieku. Mocno nadgryziony zębem czasu i zaniedbany budynek, w którym mieściły się także pracownie MDK, zamknięto, bo groził zawalaniem.

Przełomu nie przyniosły zmiany ustrojowe. Miasto sprzedało byłe kino, które – mimo zmiany właścicieli – wciąż niszczeje. Brakuje bowiem środków na remont, który – zważywszy na zabytkowy status tego obiektu – może być bardzo kosztowny. A warto wspomnieć, że jego wnętrza kryją salę z około 250 miejsc, która z całą pewnością uzupełniłaby braki w tym zakresie. Aktualnie budynek zabezpieczony przed zawaleniem czeka wciąż na lepsze czasy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

Czytelniczka: drogo i brudno

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~rekla 25-07-2011 8:56
Jelenia nie jest Stolica Karkonoszy!!! Piszcie Prawdę jest 75 tysięcznym miastem , z dala od ciągów komunikacyjnych typu autostrada, co wpływa na rozwój, i w pobliżu ,ale jednak dalekim pobliżu od Karpacza i Szklarskiej Poręby. Co jelenia Góra ma wspólnego z Karkonoszami, skoro ludzie w Karkonosze idą właśnie z tych miast, a nie z Jeleniej Góry. Do Jeleniej przyjeżdża się tylko do Biedronek i Tesco itp. np ze Starej Kamienicy, i to tylko dlatego,że jest tu bliżej niż gdzie indziej. Proszę nie zdejmować tego postu!
~sqandal 25-07-2011 9:14
a jaki to zabytek ? zwykła rudera która i tak się kiedyś rozleci , nie ma kasy na remont zrównać z ziemią i skwer zrobić , proste
~no nie 25-07-2011 9:17
Stolicą Karkonoszy jest Špindlerův Mlýn! Ktoś ma inne typy?
~z jeleniej 25-07-2011 9:21
Nie doczytałem czy to tajemnica kto jest obecnym właścicielem? I na jakie lepsze czasy czekamy?...
~siksss 25-07-2011 9:26
Z Jeleniaj takze rusza sie w Karkonosze, i Jelenia takze dociera az do pasma Karkonoszy. Takze jest najwiekszym miastem, ktore lezy w Karkonoszach.
~............ 25-07-2011 10:00
do rekla - zapominasz o terenach pod Sobieszowem i Jagniątkowem - czy one nie leżą w Karkonoszach? Czy Drogą pod Reglami nie można dojść do Szklarskiej Poręby? Ona prowadzi z Jagniątkowa!
~ 25-07-2011 10:12
przecie to centrum,zakamarki to ul.warszawka , lwowecka,ksiazeca i inne
~@~sqandal 25-07-2011 10:26
skąd Ty jesteś? Albo młodym niedojrzałym dzieciakiem, albo próżnym w domu siedzącym przed internetem burakiem! To zabytek o bogatej historii i należy zabiegać o ochronę takich budowli. Jesteśmy pięknym miastem z architektonicznymi skarbami, które powoli odzyskują swój dawny blask. Kiedyś znajdzie się inwestor i zobaczysz co za bzdury wypisałeś. Czy każdy Polak tylko marudzić potrafi. Tyle dobrego się dzieje w naszym rejonie, a i tak się znajdą bohaterzy swojej prawej ręki i tylko tej, co siedząc przed netem tylko brednie wypisując w fotel pierdząc zapachem bombardują... paaaaah, fuuuj- wymiotować się chce... :/
~Kay 25-07-2011 10:37
Wczoraj, tj. w niedzielę, okło 15.30 zrobiłem sobie dłuzszy spacer z Zabobrza do centrum Jeleniej. Jelenia Góra w tym dniu wyglądała pięknie. To cudowne miasto i widać,że w ostatnich latach dużo się w niej pozytywnego działo. Porównuję to z filmami, które dla potrzeb domowych zrobiłem w ostatnich latach. Urzekają piękne widoki i świetnie wkomponowane budynki w naturalne otoczenie przyrodnicze. W centrum sporo fajnzch restauracji i ogrodkow. Niestety, bardzo niewielu turystow, troche rdzennej ludnosci. Jedyne, czego nie pochwalam, to wszechobecny brud ( psie kupy i komunalne odpady ) w samiutkim centrum miasta. Od Podwala do dworca PKP.
~tommy 25-07-2011 10:45
Zgadzam się, w centrum Jeleniej jest brudno. Trochę obciach, reprezentacyjne miejsca powinny być wypicowane na glanc.
~kad 25-07-2011 10:51
przestańcie pisać głupoty jak to w jeleniej jest dobrze - nic w jeleniej nie będzie dopóki się nie wyludni do liczby około 40-50tyś ludzi - pozwoliliście poburzyć fabryki w całej polsce bo wam źle było pracować po osiem godzin to teraz siedzieć cicho albo dziękować tym ż...om od okrągłego stołu
~tesco 25-07-2011 10:53
zaczeło się...
~Grześ 25-07-2011 11:01
Jelenia Góra była perłą średniowiecznej architektury ale to było dawno. Dzisiaj nawet "stare miasto" jest nowe, bo przecież wyburzone do fundamentów i budowane na podobieństwo starej zabudowy. Koscioły mamy jedynie oryginalne, ale tak jest w całej Polsce. Mam nadzieję, że pan konserwator zabytków nie wyrazi zgody na wyburzenie tego budynku, choć w wielu wypadkach nie reagował na takie działania właścicieli. A na rewaloryzację tego obiektu czekamy - my którzy pamiętają jeszcze jaki był kiedy działało kino i MDK. Mam nadzieję i wierzę że ten obiekt wypięknieje i będzie ozdoba Jeleniej Góry.
~rencista 25-07-2011 12:39
Tak tu narzekamy na ogólnie panujący brud w naszym mieście i jest to prawda ale odpowiedzmy sobie . Czy my sami też do tego się nie dokładamy? Kto nam niszczy przystanki, kto nie sprząta po swoich pupilach, kto zaśmieca rowy, lasy niepotrzebnymi sprzętami , kto nam bazgroli po elewacjach... itd. Niestety za czym zaczniemy krytykować innych powinniśmy zacząć od siebie. Ponadto nasza obojętność i przyzwolenie ma też na to wpływ .Zapominamy też, że to z naszych podatków miasto remontuje wszystko to, co wcześniej zostało bezmyślnie zniszczone, a przecież można te pieniądze przeznaczyć na inne cele, choćby na taki budynek jak w artykule.
~ 25-07-2011 13:58
do rencista , jak wynika z artykulu to budynek jest w prywatnych rekach i miasto nie dolozy ani centa
~ZS 25-07-2011 14:00
Najgorsza ruina jest na ul. Wilhelma Kubsza w Jeleniej Górze. Pod drzewami rosnącymi na murze można już zbierać grzyby. Gdzie jest Nadzór Budowlany, a może ta ruina to zabytek. Co na to Konserwator Zabytków. Budynek nawet nie ogrodzony, stanowi zagrożenie życia i zdrowia dla przechodniów.
~... 25-07-2011 14:04
Zrobiliśmy sobie spacerek cała rodzinką po głównym deptaku Jeleniej Góry i oczom naszym ukazał się: syf, brud, powywalane śmieci, psie odchody (najgorzej w okolicach skrzyżowania ulic 1-go Maja i ul. Pocztowej...). Czy takie miasto jak Jelenia Góra nie może przeznaczyć jakichś funduszy na ogarnięcie syfu po sobotnich wieczorach??? Gdyby puścić tam o 6 rano kilkoro ludzi z MPGK toniedzielni turyści nie krzywiliby się na widok syfu (tutaj przykład: wczorajsza wycieczka Niemców ok. godz. 17:00... na widok walających się śmieci przy wspomnianym wyżej skrzyżowaniu zobaczyłam kiwanie głowami, wytykanie palcamii teksty: Jaaa, das ist Polen, schade.
~ll 25-07-2011 14:48
Bylem jakiś czas temu w byłym DDR :) I tam są kurorty turystyczne, tuż przy polskiej granicy, to tam rozumiem,że nazywa się je turystycznymi, ale Jelenia, to z turystyką ma tyle wspólnego co Zabłocki z mydłem:) Totalny syf, brak koncepcji, prezydent od historii Zawija zawile sreberka i baja o tym co on to nie uczyni, a wiadomo,że poseł był z niego lichy, a i 1 raz jak był prezydentem jeleniej góry, to i progresu nie było. wiec co mamy liczyć na cuda i opowieści krasnala Hałabały???
~trew 25-07-2011 14:59
Jelenia Góra jest jednym z nielicznych w EUROPIE MIAST tej wielkości które w swoich granicach mają dosyć wysokie góry i PARK NARODOWY. To nie często spotykany układ. Weźcie ludzie kiedyś MAPĘ DO RĘKI!!! I spójrzcie że idąc przez Sobieszów do Jagniątkowa i dalej wspinając się prostą jak strzała drogą do Petrovej Boudy dojrzecie ... GDZIE?! Do Špindlerůve Mlýna, zaraz za szczytem 250 metrów od granicy JELENIEJ GÓRY zaczynają się wyciągi narciarskie, pensjonaty, hotele i schroniska tej ZIMOWEJ STOLICY CZECH!!! Zimą fajnie jest wziąć deskę czy narty i pójść piechotą do Špindlerůve Mlýna, z góry zjeżdżamy do Czech i jeździmy na wyciągach, potem wyciągiem do samej góry i ze szczytu znowu z górki do Jagniątkowa. POLECAM! Super wyprawa!
~UWAGA! 25-07-2011 16:19
LUDZIE! NAUCZCIE SIĘ WRESZCIE GEOGRAFII REGIONU! JELENIA GÓRA NIE LEŻY W KARKONOSZACH, TYLKO W KOTLINIE JELENIOGÓRSKIEJ! Z JELENIEJ GÓRY TAKA STOLICA KARKONOSZY, JAK Z WROCŁAWIA STOLICA CZECH. TO WSTYD, ŻE MIESZKAŃCY JELENIEJ GÓRY NIE WIEDZĄ, GDZIE MIESZKAJĄ!
Piipi Jelonkowa 25-07-2011 16:52
..do - [~Uwaga ] ..masz rację ! .. widziałam z "Odrodzenia" .. okrutnego smoga,który zaslania widoki !
d-_-b 25-07-2011 17:00
jelenia miejscami dziura
~minimum 25-07-2011 17:33
Jelenia Góra nie jest oczywiście stolicą Karkonoszy ,ąle jest stolicą regionu i tego nikt nie zaprzeczy .A to , że coraz bardziej się stacza to inna sprawa .To staczanie z Karkonoszy w Kotlinę Jeleniogórską może się zakończyć "depresją jeleniogórską".Pierwsze symptomy zbiorowej depresji już są co od lat i miesięcy słychać , widać i czuć na jeleniogórskich ulicach.
~do Piipi 25-07-2011 18:40
Dobra kobieto ,a kto Cię namówił do tak niezwykłej eskapady.Kto Ciebie tak wysoko wtargał na plecach. Brawo dla niego i dla Piipi ,że uległ Tobie. Pozdro - Liczyrzepa
~lidzia 25-07-2011 19:26
Takim wstydliwym miejscem jest miejsce po targowisku na Kilińskiego! Centrum miasta, a teren zachwaszczony, brudny. Ciekawe dlaczego miasto nie domaga się od inwestora odszkodowania za odstąpienie od budowy galerii?
~do minimum 25-07-2011 19:41
Region to nie Karkonosze. Stolicą regionu jest Wrocław, a nie Jelenia Góra.
~a3 25-07-2011 21:05
Następne piękne miejsce naszego miasta to była Celwiskoza może miasto nareszcie weźmie się za ten bałagan pomijając kilka prywatnych firm które dbają o wygląd zarząd Jelchemu nie robi nic !!! Zabrać i sprzedać co się da resztę za zgromadzone pieniądze wyburzyć . Kasa za podatki od nieruchomości zacznie płynąć i teren przestanie straszyć ! I może przyciągnie nowych inwestorów !?
~ 25-07-2011 21:34
jakies 70% jeleniogorzan nigdy nie widzialo swojego pieknego miasta i otaczajacych go terenow z poziomu sniezki:( to zal i wstyd dla tutejszych ,,wielkich'' znawcow. zyja tu od dziecka a gory widzieli na fotografiach w podrecznikach od geografi to smutne bardzo . proponuje ruszyc 4 litery i wyjsc z domu a nie klepac bzdury na klawiaturze
~do UWAGA 25-07-2011 21:35
tak się składa, że Jelenia Góra kończy się wraz z Jagniątkowem a to już są Karkonosze i tam (w granicach Jagniątkowa - i co za tym idzie Jeleniej Góry) zaczyna się KPN - odpowiedź od osoby która się o tym uczyła, w tej branży pracuje i ma rodzinę w zarządzie KPN... Więc się wreszcie naucz...
~do 19.41 25-07-2011 21:44
Chodziło mi oczywiście o tzw "region Jeleniogórski" ,chociaż prawdę mówiąc też nie za bardzo wiadomo co to jest. Masz rację stolicą historycznego regionu jest Wrocław (chociaż Śląsk został przez wieki podzielony na Górny z Katowicami na czele i środkowy,vel opolski z Opolem jako stolicą) .Jak widać duże regiony z czasem dzielą się na mniejsze w wyniku lokalnych separatyzmów wynikających z odrębności , ambicji lub kompleksów.Z jakiego powodu wydzielono kiedyś "region jeleniogórski" jest sprawą do wyjaśnienia. Pozdro - "minimum".
~@ 25-07-2011 22:46
"czeka wciąż na lepsze czasy"? Powodzenia. Kiedyś "Jaśko nie doczekał"...
~Markus 25-07-2011 22:52
To że Jelenia Góra do 1945 roku była niemieckim miastem, dzisiejsi dziennikarze tego jeszcze nie odkryli. Piszac troche o historii miasta trzeba znac też ten jezyk. „Kronprinz“ pisało sie i pisze do dzisiaj tylko przez „z“ a nie przez „tz“. Właścicielem tego zajazdu na ulicy „Schützenstraße 17“, dzisiejsza Piłsudskiego, był August Bock. Jeżeli redaktor sie skarży na stan tego domu, to dlaczego nie został w tym artykule wymieniony właściciel tego obiektu. Napisanie, że kino zostało sprzedane, nie oznacza, że czytelnik dowiedział sie, kto jest odpowiedzialny za taki stan budowlany tego domu.
~KOROZJA 26-07-2011 2:12
Większą hańbą jest Podwale . Kamieniczki wyglądają jak by toczyła się wojna w obrębie padołu jeleniogórskiego . Zważywszy ,ze są przy głównym trakcie droga do Niemiec w kierunku Zgorzelca i droga do obwodnicy w kierunku Wrocławia czy tez miejscowości w górach zarówno po naszej jak i czeskiej stronie. Pomijając już argument ,ze są w centrum miasta. Nie rozumiem dlaczego nie daje się ludziom swobody w działaniu, możliwości w zagospodarowywaniu przestrzeni . Nie mogę słuchać tego bełkotu Miasto powinno ... ple ple ple ... a kto to jest Miasto bo nie znam ? A tu ciągle miasto nie ma pieniędzy , ludzie powinni mieć pieniądze
~rys 1 26-07-2011 10:31
W Karkonosze chodzę od dziecka i wiem,że Jelenia nie jest stolicą Karkonoszy, a to,że obecnie Jagniątków jest w jej granicach, to tak jakby Kowary, które tez mają fragment tych gór w granicach czy Podgórzyn z Przesieką krzyczały,że one są Stolicami Karkonoszy czy regionu. Koło Jagniątkowa jest owszem ładnie, ale z atrakcji to jest tam tylko czarny kocioł i skałki paciorki, a to za mało aby nazywać się STOLICą !!! A i myślę,że najlepiej z tym pytaniem wyjść do naszych południowych sąsiadów, myślę,że oni w dużym procencie nie będą wiedzieć, co to takiego Jelenia G. Taka to rozdymana stolica:) Ani przemysły,ani turystyki, tylko pustosłowie urzędników i polityków. Ludzie wiedzą swoje, bo tu mieszkają i ich to bajanie dotyka!!! Tu nie ma się nawet gdzie wykapać w lecie (Balaton,żwirownia ofertą
~78 26-07-2011 11:58
To dobrze jeśli to jest stolica :) to dlaczego nie ma tu turystów, dlaczego nie ma tu basenów, hoteli, rozwoju z turystyki, handlu i innych gałęzi ekonomicznych, dlaczego nie ma tu imprez na miarę stolicy, dlaczego mieszkańcy są bidni i wyjeżdżają za chlebem na roboty zagranicę?, dlaczego na stacji PKP i PKS są pustki, dlaczego w tym kurorcie Jagniątkowskim są pustki, dlaczego nie ma tu obiektów sportowych, wyciągów? Dlaczego w centrum są Pustki itp itd. Wiem, to my tu na forum jesteśmy winni i my też sami doprowadziliśmy do ruiny te ulice, te zabytki, to my przez lata zniszczyliśmy stolicę:) Rozebrać Jelenią Górę i cegłę wysłać do Szklarskiej i Karpacza, zalać wodą i niech będzie jeziorko na Bobrze większe od Pilchowickiego. Dlaczego na około się coś dzieje, a w Jeleniej pachnie trupem?
~ona74 26-07-2011 12:39
proponuje rozwalic i postawic kolejna galerie-bo przeciez tego ciagle malo-a rozwalajacych sie zabytkow tak duzo w tym miescie
~UWAGA! 26-07-2011 16:03
JAGNIĄTKÓW MOŻE I LEŻY W KARKONOSZACH, TYLE ŻE Z NIEGO TAKI KURORT, JAK Z KARKONOSZY ALPY. JAGNIĄTKÓW DO PIĘT NIE DORASTA KARPACZOWI CZY SZKLARSKIEJ PORĘBIE. CI, CO CHCIELIBY Z JAGNIĄTKOWA ZROBIĆ STOLICĘ KARKONOSZY, CHYBA NIGDY W NIM NIE BYLI. TAK WIĘC STOLICĄ KARKONOSZY JEST KARPACZ ALBO SZKLARSKA PORĘBA, ALE NA PEWNO NIE JAGNIĄTKÓW, A CO ZA TYM IDZIE - TAKŻE NIE JELENIA GÓRA!
~kmam 28-07-2011 14:22
do ~UWAGA!: to spadaj wreszcie z forum Jelonki i właź na forum Szklarskiej i Karpacza a może i Wrocławia ( z którego od czasu do czasu prawdopodobnie sypiesz wzniosłymi własnymi przemyśleniami ;P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Odpust na Śnieżce

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
501
Tak
40%
Nie
54%
Nie wiem
6%