MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Wśród zaduszkowych melodii i słów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 26 października 2009, 19:05
Aktualizacja: Wtorek, 27 października 2009, 19:03
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ponad dwudziestu młodych adeptów poezji śpiewanej i mówionej stanęło dziś do piętnastej edycji Zaduszek Poetyckich pod hasłem "Czy znasz wszystkie moje chwyty" zorganizowanych przez Jeleniogórskie Centrum Kultury tradycyjnie w tygodniu poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych.

Sala JCK przy ul. Bankowej wypełniła się dziś poetyckimi brzmieniami utworów skomponowanych lub napisanych przez autorów, którzy już z tego świata odeszli. Były więc dzieła Osieckiej, Kofty, Stachury, Herberta. Miłosza i kilku innych poetów słowa i muzyki.

Młodzi wykonawcy śpiewali a capella, z podkładem dźwiękowym lub z akompaniatorami. To właśnie muzyka wykonywana całkowicie na żywo zasłużyła na szczególne brawa. Niektóre wykonania nastrojem wpisały się nie tylko w nostalgię nadchodzących dni zadumy. Miały też w sobie nutkę optymizmu, bo przecież i takie akcenty niesie z sobą dzień Wszystkich Świętych.

Jaki będzie werdykt jury? Okaże się dziś wieczorem. W pamięć na pewno zapadły interpretacje Marzeny Drozdowicz („Tramwajowi ludzie”, Marii Makary („Idź w swoją stronę”), czy też duet Małgorzata Cieślak i Łukasz Kwilińśki („Ludzkie gadanie”), czy też Karoliny Lipskiej („Rozmowa poety z komornikiem”). Trzeba też wyróżnić Jakuba Walińskiego, który akompaniował zarówno na gitarze (z Marią Makarą), jak i na fortepianie (z Karoliną Lipską). Jurorzy – Andrzej Marchowski, Łukasz Duda i Maria Szubart – ocenią także kilku recytatorów, którzy skupili się na sztuce słowa mówionego.

Najlepsi wystąpią na okolicznościowym koncercie, który zaplanowano na 2 listopada.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Serca pełne nakrętek

O Starym Zamku i ostatnim tutaj turnieju rycerskim

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~malybaczek 7-03-2010 22:35
kocham Cie marysiu jestem twoim fanem : jestes moja miloscia :* ... tesknie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Minka na sobotni wieczór

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Czytelniczka: drogo i brudno

Artystycznie o historii dawnej "dywanówki"  

Projekt Laterna Futuri

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
872
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%