MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Wśród nimf, meduz i topielców

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 12 lipca 2010, 15:13
Aktualizacja: Wtorek, 13 lipca 2010, 7:31
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Niesamowity świat morza ze wszystkimi stworami skontrastowany z idyllą łąki na Wyspie Szczęśliwości – w te przestrzenie przeniesie widzów spektakl „Impresja”, do którego przygotowania trwają na scenie Teatru im. Norwida w ramach warsztatów „Lato w teatrze”.

W siódmym dniu LWT zaczęła się już prawdziwie teatralna praca nad układaniem scen. – Mniej będzie gadulstwa. Skoncentrujemy się nad próbami do sztuki – zapowiedział Tadeusz Wnuk, koordynator „Lata w teatrze”, który wraz z Moniką Strzelczyk przygotowuje młodzież aktorsko przed sobotnią premierą „Impresji”.

Jak powiedział, tak uczynił. Dziś – poza rozgrzewką – uczestnicy LWT zajęli się tylko spektaklem. Było jak na najprawdziwszej próbie. Najpierw ustawienie sceny, później – korekty, uwagi, pomysły. T. Wnuk pokazał klasę jako pedagog teatralny z młodzieńczą werwą demonstrując układ ruchów, który będzie podstawą poszczególnych epizodów.

„Impresja” zacznie się lirycznie, od sceny z „Dzieciństwa” Artura Rimbaud – symbolicznego zobrazowania łąki. Na razie jeszcze nie ma dekoracji ani efektów dźwiękowych, więc młodzież wciąż ćwiczy „na sucho”. Poszczególne elementy – wraz z kostiumami – pojawią się wkrótce i wtedy – po dodaniu świateł – scena błyśnie lirycznym powabem i tajemniczością. Duża rola w tym młodych aktorek, które – wypowiadając poszczególne kwestie – muszą wydobyć ze słów sekretne znaczenia.

Pojawią się także cudzoziemki, matki, mniszki, para tańcząca walca oraz cyrkowcy z barwnym korowodem. Po ich „pokazie” scena zamieni się w morze, po którym dryfował będzie statek ze zbuntowanym Rimbaudem na pokładzie. W roli poety wystąpi Mateusz Barta, który wypowie poszczególne sekwencje „Statku Pijanego”, sztandarowego dzieła bohatera sztuki. W tej scenie wypełzną potworne meduzy i straszyć będą topielce. Wszystko w tajemniczym klimacie niesamowitości zmieszanej z grozą i majestatyczną muzyką chorału gregoriańskiego.

Wciąż trwają prace nad scenografią. Janusz Kijański „wyczaruje” morze, które – animowane przez adeptów sceny, przeniesie publiczność w fale. Do tego efekty multimedialne budujące nastrój. Wszystko zapowiada się barwnie, tajemniczo i zachęcająco zarazem. Jutro – kolejny dzień przygotowań do „Impresji”. Premiera w sobotę, 17 VII, o godz. 18. Powtórka – dzień później o tej samej porze,

Zajrzyj na bloga LWT 2010

tutaj.

Obejrzyj zapowiedź "Impresji"

Ogłoszenia

Czytaj również

Chcą edukować o regionie  

Nagrody wręczone

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Utopce? 12-07-2010 17:51
Od kiedy to utopce mieszkają w morzu ? Z meduzami? Warto pokusić się o przekazywanie rzetelnej wiedzy, nawet w formie zabawowej. Dla wielu młodych może to być jedyne spotkanie z utopcami, przecież to postać z rodzimej demonologii i warto coś niecoś o niej wiedzieć. Zwłaszcza, że zalewają nas eksportowe stwory. Pozdrawiam
~Topielec 12-07-2010 18:22
"Topielec": "Mąkę siekamy nożem z margaryną, wbijamy jajko. Dodajemy śmietanę (może być mleko) i drożdże rozmieszane z cukrem. Wszystko zarabiamy rękoma tak długo, aż utworzy się jednolita masa. Formujemy kulę i zanurzamy w zimnej wodzie. Kiedy ciasto wypłynie rozwałkujemy na grubość ok. 3-4mm. Wycinamy kwadraty. Na środek każdego kładziemy łyżką powidła i zginamy przeciwległe brzegi. Pieczemy w piekarniku aż do zrumienienia."
~Ups 12-07-2010 21:33
Chodziło mi oczywiście o importowane stwory :).
~Ekspo 12-07-2010 23:43
Stopy naszych rodzimych utopców-adeptów sceny wskazują na brudy w teatrze.
~q 21-07-2010 21:39
Dla mnie to jest chore...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Skarby Opactwa

Będzie nowa biblioteka w Wojkowie

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1415
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%