MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wspomnień czar braci Osipików

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 11 listopada 2017, 7:20
Aktualizacja: 7:58
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Książnicy Karkonoskiej odbył się wernisaż wystawy zdjęć i pamiątek braci Osipików, którzy wiele lat temu pracowali w Wytwórni Wód Gazowanych i Rozlewni Piw w Jeleniej Górze. Były wspomnienia, ciekawostki i oczywiście – zdjęcia.

Jeleniogórscy bliźniacy znani są przede wszystkim z promocji Jeleniej Góry ze swoich rowerowych wypraw, ale dzięki uprzejmości Książnicy Karkonoskiej zaprezentowali też zdjęcia z czasów, kiedy pracowali w Wytwórni Wód Gazowanych i Rozlewni Piw w Jeleniej Górze

- Pracowaliśmy w rozlewni od 1967 do 1973 roku, następnie przeszliśmy do cegielni, gdzie pracowaliśmy dwa miesiące i przeszliśmy do tartaku w Sobieszowie, gdzie pracowałem do zamknięcia zakładu – wspomina Bolesław Osipik. Prezentowane zdjęcia pochodzą z 1968 roku i przedstawiają ówczesnych pracowników, zakład pracy wraz z maszynami. - Naprawialiśmy syfony, skrzynki drewniane pod piwo i oranżadę, która była robiona na sokach chińskich i greckich. Towar był rozwożony samochodami i furmankami – dodał B. Osipik, który nie ukrywał zadowolenia, że na wystawę przybyło też kilku byłych pracowników. W starych filmach możemy zobaczyć jak się wtedy pracowało – wspomina Mieczysław Osipik.

W gablocie można obejrzeć oryginalny syfon i butelkę po piwie z etykietą, a także dokumenty i aparat, którym bracia wykonywali pamiątkowe zdjęcia. Można też porównać jak obecnie wygląda miejsce, gdzie znajdowała się wytwórnia. - Obecnie są tam biura i hurtownia elektryczna – zaznaczają bracia.

Jednocześnie bliźniacy zapewniają młode pokolenie, że warto zachować w dobrym stanie to, co dzisiaj jest dla nas codziennością, bo w przyszłości może to być miła i wyjątkowa pamiątka. - Te zdjęcia i eksponaty to historia Jeleniej Góry. Mamy wspaniałe wspomnienia – podkreślił Bolesław Osipik, który wyznał także, że pracując z bratem po 12-16 godzin odkładali pieniądze na wyprawy rowerowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 12-11-2017 0:47
a to teraz każda rodzina może się publicznie uzewnętrzniać swym "wspomnieniem czarem" ?
~FFF 12-11-2017 6:58
Do internauty z 00:47 .. zazdrość jeszcze raz zazdrość...
~yyyy 12-11-2017 8:48
Yyyyy?
~Janek z lasu 16-11-2017 17:10
Chętnie bym spróbował tego jasnego pełnego z drewnianej skrzynki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bike Maraton 2020  

Finał na lawecie

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2204
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%