MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Wspominali przodków

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 27 października 2018, 7:36
Aktualizacja: Niedziela, 28 października 2018, 12:50
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Miejski Dom Kultury "Muflon" organizuje I Festiwal Obrzędów, podczas którego sobieszowianie wspominają swoich przodków. Wydarzenie rozpoczęło się od otwarcia wystawy fotograficznej "Nasi przodkowie", którą można oglądać w placówce przy ul. Cieplickiej, ale w programie znalazł się też szereg innych inicjatyw.
- To jest kontynuacja cyklu ceremonii. Rozpoczęliśmy od ceremonii weselnych, narodzin, po pożegnania - ludzie zgłaszali nam, że trzeba rozmawiać o ostatnim etapie, czyli o śmierci - powiedziała Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK Muflon. - Współcześni ludzie nie przeżywają żałoby, a w tradycji polskiej była kilkudniowa żałoba i tego brakuje. To rodzi stany depresyjne, zostajemy często sami. Dlatego postanowiliśmy to kontynuować w formie Festiwalu Obrzędów - wyjaśnia dyrektorka.

Na oficjalne otwarcie festiwalu przewidziano wernisaż fotografii, które pochodzą ze zbiorów mieszkańców Sobieszowa.

- Składamy się z cząstek naszych przodków, mamy to w genach, ta historia nas kształtuje i to ważne, żebyśmy czuli mocne ukorzenienie w przeszłości. Intymność tej wystawy polega na tym, że to są zdjęcia rodzinne i jest to niezwykle wzruszające - podkreśliła A. Jarocińska.

Ważnym elementem inauguracji wydarzenia było ogłoszenie wyników i prezentacja prac biorących udział w konkursie na epitafia. Zgłaszający napisali też wiele przepięknych wierszy i organizatorzy rozważają publikację nadesłanych prac.

- Epitafia to krótkie utwory, zamieszczane na nagrobkch na cześć osoby zmarłej. Natomiast tutaj mamy wiele wzruszających wierszy, pięknej poezji i szkoda by było to uśmiercić. Mamy zgodę autorów i jeśli uda nam się zdobyć fundusze, to rozważamy wydanie takiej książki - zapowiada dyrektorka MDK Muflon.

Jury w składzie: Elżbieta Kotlarska (prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Literackiego), Ryszard Grzywacz (literat, nauczyciel języka polskiego w II LO) oraz Aleksandra Jarocińska (dyrektor MKD Muflon), postanowiło przyznać w konkursie na epitafium pn. "A koniec jest początkiem i nową nadzieją" następujące nagrody:

Kategoria dorosłych:
1. Tadeusz Charmuszko (nagroda 500 zł), o godle Szczypawa
2. Maciej Kuźmiński (300 zł), o godle Al Grano
3. Marta Krysiak (200 zł), o godle Creo Stor

Kategoria młodzieży do lat 17.:
1. Michał Szewczyk (bon 250 zł), o godle Gwizdaj
2. Aleksandra Kwiatkowska (bon 150 zł), o godle Alansteria
3. Olga Drozd (bon 100 zł), o godle Redwings.

W ramach festiwalu odbyły się również warsztaty genealogiczne "Podróż w krainę przodków", warsztaty w obszarze edukacji kulturowej, a także koncert pieśni przejścia w wykonaniu Grochocki_Odrowicz Joanna Chmielecka, który miał miejsce wczoraj (26.10) w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie. Zakończenie festiwalu dzisiaj (27.10) w MDK Muflon - będzie to obrzędowa uczta "Wypełnić pustkę" przygotowana przez Monikę Kucię. Zagra zespół "Z lasu" Ewy Grochowskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Śmierć na żwirowni

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~uczestniczka 31-10-2018 6:36
Uczestniczyłam wraz z młodzieżą w warsztatach, coś wspaniałego. Trzy godziny minęły nie wiedzieć kiedy. Wartością dodaną jest to, że dowiedziałam się, jakimi dojrzałymi ludźmi są moi wychowankowie. Duet dwóch panów Pawłów sprawił, że zbuntowane nastolatki zatrzymały się, poddały refleksji i bardzo mądrze opowiadały o życiu, śmierci, żałobie. O tematach, których się nie porusza, bo niemodne, bo passe.Wielkie podziękowania dla prowadzących i organizatorów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Stalowe rumaki w Karpaczu

Odpust Krzeszowski

Papierosowy gang rozbity

Porównaj ceny z Jelonką.com

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
942
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%