MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Współpraca z Aachen i Bamberg zacieśnia się. Świąteczna wizyta

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:27
Aktualizacja: 15:28
Autor: Agrafka
Fot. Organizator
W miniony weekend odbyła się wizyta przedświątecznej delegacji Regionu Miasta Aachen i Powiatu Bamberg w Jeleniej Górze zorganizowana przez Starostwo Powiatowe. Zagraniczni goście obdarowali prezentami Wychowanków z Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie oraz w Jeleniej Górze.

W piątek przyjechała do Jeleniej Góry delegacja z Powiatu Aachen i Bambergu. Odbyła się kolacja w siedzibie Chorągwi Hufca Karkonoskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Wizyta zagranicznych gości miała na celu wsparcie domów dziecka, pomocy społecznej oraz PCK. W sobotę w Domu Parafialnym przy Parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach odbyło się spotkanie z dziećmi ubogich rodzin z terenu powiatu, które zostały obdarowane prezentami przez gości z Aachen i Bamberg. Na miejscu odbyły się występy dzieci, zespół Paka Buziaka zaśpiewała kolędy w języku polskim oraz niemieckim.

- Naszych partnerów z Niemiec bardzo wzruszyła kolęda „Cicha noc” śpiewana w obu językach. U niektórych można było nawet dostrzec łzę w oku. Na spotkaniu obecny był również Bogusław Gałka z Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, który uhonorował Urszulę Etschenberg odznaczeniem za zasługi w pomocy. Wspólnie spędzony czas był okazją do rozmów na temat kontynuacji współpracy z niemieckimi powiatami – powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego.

W niedzielę Niemcy odwiedzili Dom Dziecka w Szklarskiej Porębie oraz Dom Dziecka „Dąbrówka w Jeleniej Górze, gdzie została ofiarowana pomoc w postaci środków finansowych oraz podarunki dla dzieci. Goście z Bamberg, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w świątecznych spotkaniach ofiarowali podarki na kwotę ok. 1 tys. euro, natomiast goście z Städteregion Aachen na około 8 tys. euro.

Zostały również poruszone tematy dalszej współpracy na rok 2012. – Co dwa lata jeździmy z delegacją różnych służb z naszego miasta m.in. z przedstawicielami służby zdrowia, policji oraz straży pożarnej do Aachen. I tak w ramach współpracy turystycznej z Jabloncem nad Nisou w marcu będziemy na targach Euregio Wirtschaftsschau 2012.

W kwietniu polsko-czeska delegacja wybierze się do Aachen w ramach wspólnego projektu z Czechami, Polską, Niemcami, Belgią, Holandią i Francją. Podczas tej wizyty będą omawiane m.in. sprawy edukacji i oświaty w tych krajach – dodał Wiesław Dzierzba.

Warto podkreślić, że przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze wybierają się w maju do Brukseli na zaproszenie posłanki z Aachen, która była zachwycona współpracą z partnerami czeskimi i niemieckimi. – Pojedziemy do Europarlamentu, aby opowiedzieć o podejmowanych działaniach integracyjnych na styku trzech granic. A podczas weekendowej wizyty partnerów z Niemiec omawialiśmy tematy, które warto będzie poruszyć na europejskim forum oraz kwestię udziału Powiatu Aachen i Bambergu w przyszłorocznym „Tourtec” – mówi Wiesław Dzierzba.

Przyszłe edycje Targów Turystycznych „Tourtec” będą poszerzać świadomość tradycji walońskich, które zostaną przypomniane zarówno przez polskich, niemieckich, jak i belgijskich miłośników. Podczas kolejnych wizyt partnerów z Niemiec będą przyjeżdżać również stażyści, aby poprzez wymiany doświadczeń uczyć młodych współpracy transgranicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Krakowska w budowie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 19-12-2011 18:41
Aachen to po naszemu Akwizgran, tak jak Paris to Paryż, a New York to Nowy Jork...
~Hareba 19-12-2011 19:08
Z historii wiadomo ,że z Bambergu przybywali do Polski gospodarze którzy nauczali naszych zacofanych chłopów wydajnych upraw ziemi i nowoczesnego gospodarowania - dla przybyłych utarła sie nazwa Bambry - - kiedy chłopy kradli z gospodarstwa, mówiono że pogonił ich bamber . Dzisiaj do tej Polszy wiecznie biednej ,choć bogatej w urzędników również dostarczaja bambry dary na 1 tys.euro a Achenowcy na 8 tys. euro . Może by tak wreszcie zrzutkę zrobili z własnego portfela dobrze płatni dyrektorzy urzędów i dali coś od siebie dla Achen i Bambrów . np. na 3 tys. euro.
~Radny 19-12-2011 20:28
Jak zawsze Zarząd i Przewodniczący a radni dowiedzą sie o wizycie ze sprawozdania, członkowie poszczególnych komisji są jak zawsze nie potrzebni, mam wrażenie że Rada jest niepotrzebna...
~nie no... 19-12-2011 20:45
Nie no ... jaki poruszony radny sie odezwal...... dziekuj Bogu , za dietke kazdy by tak chcial a nie tylko marudić......
~swój 19-12-2011 21:52
A ksiądz karierowicz to zapomniał jakiemu kościołowi służy ?!. Niemcy mają swoją religię i kulturę . My pomogliśmy wybudować nowy Polski /?/ kościół , ufając , że będzie Naszym Polskim kulturowym orężem i ostoją !.
~Jeloneczka 19-12-2011 23:21
Kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że jeleniogórzanie nie nadają się na komentatorów... czegokolwiek... żałosne...
~szklarz 20-12-2011 9:23
"Przyszłe edycje Targów Turystycznych „Tourtec” będą poszerzać świadomość tradycji walońskich, które zostaną przypomniane zarówno przez polskich, niemieckich, jak i belgijskich miłośników" - jakże wzruszający swoją nieporadnością język... Cieszy natomiiast nawiązanie do walońskich tradycji, tylko kto z zacnych urzędników jeleniogórskiego starostwa ma o tym jakiekolwiek pojęcie ?
~Jasiek 23-12-2011 22:08
Jeżeli to ten Bamberg -to tam jest Firma R+H ,bardzo znana w branży bliźniacza ,naszego JZO . Może to warto wykorzystać ?? Ku rozwadze . =

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyrok dla sędziego

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%