MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Wspólnie czytali „Wesele” Wyspiańskiego

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 3 września 2017, 8:44
Aktualizacja: 10:59
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej RP. Tym razem wybór padł na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i jak podkreślali uczestnicy, jest to dramat ponadczasowy.

W tym roku jeleniogórskie wydanie ogólnopolskiej akcji przeniosło się do Cieplic (w poprzednich latach były to okolice głównej siedziby Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej). Na początek przez Plac Piastowski przeszedł korowód weselny – w bohaterów dramatu Wyspiańskiego przebrali się mieszkańcy Jeleniej Góry. Czytanie zaś wybranych scen z "Wesela" odbyło się w muszli koncertowej Parku Zdrojowego, a dodatkową atrakcją były występy zespołów Jeleniogórzanie i Agat, a także quiz z nagrodami ze znajomości tekstu „Wesela”.

- Dobrą literaturę można poznać po tym, że w różnych sytuacjach jest aktualna – przyznał Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, który ocenił, że aktualność „Wesela” jest porażająca. - Finał z chocholim tańcem, kiedy my wgnieceni w jakieś rozważania wielkości Zawiszy Czarnego, Wernyhory, Jakuba Szeli, który podpuszczony przez Austriaków wyrżnął część szlachty galicyjskiej, zgubiony złoty róg – to wszystko, to jedna wielka aktualność, a w dodatku w oparach gorzały, tańca i zabawy – stwierdził M. Zawiła, który „Wesele” czytał w szkole, a dzięki ekranizacji w reż. Andrzeja Wajdy zobaczył, co można zrobić z tej sztuki.

- Cieszymy się, że czytelnicy nie zawiedli. Pogoda w piątek postraszyła, ale udało się – powiedziała Danuta Sawicz, dyrektor Książnicy Karkonoskiej, która podkreśla, że z Narodowym Czytaniem nie można zamykać się w budynkach, tylko trzeba wychodzić na zewnątrz, a sceneria Parku Zdrojowego bardzo dobrze uzupełniała tegoroczną akcję.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z wielu ponadczasowych dzieł polskiej literatury i jak zaznaczył włodarz miasta, o przeszłości można mówić nie tylko w samych superlatywach. - O nas, o naszej historii wcale nie trzeba mówić tylko chwaląc. Nasi wielcy byli bardzo krytyczni. Norwid mówił, że nie ten zły ptak, który własne gniazdo kala, tylko ten, który o tym mówić nie pozwala – podkreślił prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

W sobotę zbiórka krwi

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~jerzy 43 3-09-2017 10:43
Super pomysł, świetne wykonanie. Występ zespołu "Agat" - nieporozumienie; nie te klimaty. Chyba że chodziło o formułę "panem et circenses".
~@^@ 3-09-2017 11:19
Mała uwaga - niestety przegapiam wiele fajnych imprez, gdyz coraz rzadziej bywam w centrum...Problemy z parkowaniem, zakupy robi się w marketach, galeriach...szkoda...Starówka powinna przyciągać a się chyba od niej odzwyczajamy.
~jerzy 43 3-09-2017 11:30
Do autora postu z 11:19: Czytanie było nie w centrum, ale w pięknym Parku Zdrojowym w Cieplicach. I po drugie: jak powiedział w "Weselu" Czepiec - "'A, ja myślę, ze panowie/ Duza by już mogli mieć,/ Ino oni nie chcom chcieć!''.
~Bezdomny 3-09-2017 11:45
Dramat ponadczasowy dla Polaków.
~Michaś 3-09-2017 15:01
Impreza bardzo udana. Nawet pogoda dopisała.Występujący amatorzy? no, no - nieźle! Duże miłe zaskoczenie. A, i publiczność zasłuchana, dobrze odbierała trudny tekst. Brawo, brawo dla organizatorów i występujących Weselników. Imprezę można powtórzyć!
~III sort 3-09-2017 18:27
Następna lektura to książka A.Piątka "Macierewicz i jego tajemnice"
~piko 3-09-2017 19:46
Brawo dla organizatorów Książnica Karkonoska.Pomysł bardzo ciekawy.Wykonawcy fantastyczni , pogoda łaskawa.Publiczność rewelacyjna
~Jakub R 3-09-2017 21:39
Świetni aktorzy, doskonałe tempo, ciekawa scenografia, takie imprezy powinny odbywać się częściej!
~jhkjlhjlh 4-09-2017 6:33
Czytanie Wesela skłania do refleksji, ale czy są do niej zdolny SUWEREN.
~janosik 4-09-2017 8:02
SUPER...tak to jest ,że historia zatacza pewien krąg.....a wnioski nasuwają się same...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PSZOK tylko bez zaległości

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Będzie skate park w Jeleniej Górze?  

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
722
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%