MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Wsiąść do pociągu z Drezna do Kłodzka

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 17 lutego 2010, 12:58
Aktualizacja: Czwartek, 18 lutego 2010, 7:55
Autor: TEJO
Fot. TEJO
… i zobaczyć przy okazji atrakcje części Dolnego Śląska, które znalazłyby się na trasie tej linii, w tym – Jelenią Górę. – To nie utopijna wizja, ale rozwiązanie ze wszech miar możliwe i pożądane – przekonywali dziś samorządowcy, przewoźnicy oraz entuzjaści kolejnictwa. Nie przybył przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

Okazją była konferencja, którą zorganizowali posłanka Marzena Machałek i europarlamentarzysta Ryszard Leguto. Choć oboje są związani z Prawem i Sprawiedliwością, wydarzenie miało charakter ponadpartyjny. Ponad podziały wznieśli się samorządowcy z gmin leżących na trasie przebiegu pociągu i dotarli do ratusza jeleniogórskiego, aby tu podpisać wspólnie deklarację skierowaną do premiera Donalda Tuska i postulującą przychylne spojrzenie władz centralnych na tę potrzebną inicjatywę, czyli uruchomienie międzynarodowej linii kolejowej: Drezno - Kłodzko.

284 kilometry pokonane ze średnią prędkości około 50 km na godzinę w ciągu 352 minut (Drezno – Kłodzko) lub 327 minut w odwrotnej relacji za cenę biletu około 170 złotych (41 euro) – takie ramowe warunki przejazdu „tytułową” linią przedstawił Marek Pawlicki, dyrektor Zakładu PKP IC w Poznaniu. Podkreślił, że w grę wchodzą dwie trasy, krótsza, ale wolniejsza przez Jelenią Górę, oraz dłuższa, ale nieco szybsza – przez Legnicę i Wrocław.

Do analizy pozostają, między innymi, terminy kursowania, wybór taboru i zbadanie popytu. Zdaniem kolejarzy wspomniana prędkość nie usatysfakcjonuje podróżnych, którzy dojeżdżają z miasta do miasta, ale może stanowić atut dla turystów. – Czas podróży można rozmaicie wykorzystać w celach promocyjnych, a pociąg jeździłby tylko okresowo – usłyszeliśmy.

Szybciej jechać nie może ze względu na fatalny stan torowisk oraz obiektów inżynieryjnych. Mówił o tym bardzo szczegółowo Krzysztof Groblewski, dyrektor ds. utrzymania infrastruktury PKP LK. Dość wspomnieć, że niektóre szyby pochodzą jeszcze z 1941 roku, a średnia wieku podkładów to około 40 lat. Niektóre linie nie mają znaczenia pierwszorzędnego dla państwa, więc trudno liczyć na priorytet w przyznaniu środków. Remonty są realne po 2012 roku. Obecnie trzeba by długiego pociągu pełnego pieniędzy, aby składy poruszały się z przyzwoitą prędkością.

Póki co środków nie ma, jest za to dobra wola samorządowców, którzy jednym głosem mówili o zasadności uruchomienia takiego połączenia. Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, który udostępnił organizatorom ratuszową salę, wspomniał, że warto nawiązać do czasów, kiedy nasze miasto było połączone kolejowo z Paryżem. Artur Zych, starosta lwówecki, zaznaczył, że rozwój kolejnictwa może być panaceum dla regionu popadającego w coraz głębsze wykluczenie społeczne.

Zadowolenie z otwarcia Kłodzka i Kotliny Kłodzkiej dla gości, którzy przyjechaliby pociągiem, wyraził Bogusław Szpytma, burmistrz Kłodzka. Pełni entuzjazmu byli także panowie z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei (Wojciech Zdanowski) oraz Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych (Grzegorz Oleś). Poparcie radnych jeleniogórskich zadeklarował także Ireneusz Łojek, szef klubu PiS w radzie miejskiej.

Po kosmetycznych poprawkach wszyscy zebrani podpisali deklarację, która zostanie skierowana do premiera Donalda Tuska. Czy konferencja to kolejna manifestacja dobrej woli, za którą nie pójdą żadne działania? Zdaniem Artura Zycha nie wolno się poddawać. Samorządowiec przypomniał, że z równym niedowierzaniem mówiono o uruchomieniu połączenia z Jeleniej Góry i Lwówka do Trutnowa, ale – wbrew malkontentom – sprawa znalazła pozytywny finał. Podobnie może być też i teraz.

Jelenia Góra nie była dziś po drodze przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, choć właśnie ze stolicy Karkonoszy pochodzi wicemarszałek Jerzy Łużniak. – Mogę tylko wyrazić żal, że mimo wielokrotnych zaproszeń przedstawiciel marszałka nie pojawił się – mówiła Marzena Machałek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szef gangu zatrzymany

Remont drogi nr 3462

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~X 17-02-2010 13:09
Oj Pani Machałek chce być wysoko... Jeden z PiS już wybudował przystanek kolejowy...
~Noema 17-02-2010 13:20
Powiedzmy sobie szczerze, chłopaki z KODLK załatwiają zupełnie odrealnione, prywatne interesy, podczas gdy zupełnie nie interesują się wykorzystaniem linii o dużo większym potencjale. Przykładem jest tu linia E 30, na której spółeczka PKP IC uwaliła w ostatnim czasie ostatni pociąg łączący Zgorzelec z resztą kraju. Jaki normalny człowiek będzie się wlókł 7 godzin z Drezna do Kłodzka 50 km/h za zaporową sumę 170 złotych? Linia zgorzelecka została zmodernizowana do prędkości 160 km/h i co tam mamy? 3 pary DB Regio z Wrocławia do Drezna i parę kibli do Węglińca na dobę! Chłopaki z KODLK zajmijcie się bardziej realnymi projektami bo nie dość, że dzięki wam znowu pieniądze podatników zostaną wyrzucone w błoto na puste muchowozy, to na dodatek robicie fatalny PR wszystkim miłośniokom kolejnictwa. Czytelnikom "Jelonki" wyjaśniam natomiast, że KODLK nie jest reprezentantem naszego srodowiska.
~ 17-02-2010 14:28
za taka cene to ratuszowcy pewnie beda jezdzic a my sciezka rowerowa do karpacza
~ 17-02-2010 14:33
A może niech się obudzą i zrealizują choć jedno założenie. Przypomina to trochę dzieci z przedszkola - ciągle jakieś pomysły ,tylko w tym przypadku to trochę głupie pomysły w głowach dorosłych dzieci.
~nikc 17-02-2010 15:54
Jeżeli ktoś uważnie śledzi poczynania poseł Machałek to wie, że interweniowała do Ministra o modernizację linii E 30. A jeżeli chodzi o KODLK to oni przynajmniej coś robią !
~Bonifas 17-02-2010 15:59
Jakie Ty Noemo a raczej seudo Noemo reprezentujesz środowisko? Piszę Pseudo bo coś mi się wydaje prawdziwa Noema napisała wszem i wobec na portalu infokolej, że "NOEMA" z jelonki się pod nią podszywa! Jak masz coś do powiedzenia to podpisuj się innym nickiem albo imieniem i nazwiskiem. Poza tym, jakbyś dobrze przeczytał/a to wywnioskowałabyś że chodzi o połączenie turystyczne wakacyjno-weekedowe, a takie na pewno pozytywnie by się przyjęło przykład połączenie Lwówek- Trutnov które też Ci się nie podobało a jest sukcesem. A co do KODLK chmm przynajmniej są jakiekolwiek efekty działań chłopaków z KODLK-u wrócił pociąg do Warszawy i Gdyni które cieszą się dużą frekwencją. Pociąg do Przemyśla też jeździ coraz pełniejszy... nie czepiaj się i nie krytykuj bo nie masz pojęcia ani o kolei ani o jakiejkolwiek dziedzinie związanej z kolejnictwem.
~bonifacy 17-02-2010 16:13
ale im sie marzy Drezno Paryż i co jeszcze..... A od 01 03 10 pociąg ze Szlarskiej do Warszawy ma być odwołany ...
~gre. 17-02-2010 16:35
Jak widać strasznie zapracowane towarzystwo, ta Pani ma kandydowac na prezydenta JG?, przenosze sie do wrocka
~a fe 17-02-2010 17:10
w roku przeszło 370 ofiar samobójstw w Polsce. Jak myslicie, z jakiego powodu? Albo z czyjego powodu? Z powodu parlamentarztystów, Miał być park na zabobrzu 4, teraz kolej z drezna do kłodzka. A moja mama juz jechała pociagiem z Brodów do Augsburga 66 lat temu, Bezpieczny temat sobie wybieraja prózniaki...
~ 17-02-2010 17:16
do~ gre,ja tez podsluchy beda na bank
~galla 17-02-2010 17:27
a czy bedzie mozna z jeleniej do drezna bo chyba nie tylko niemcom robicie przysluge panowie decydenci
~Bonifas 17-02-2010 17:31
Nie ma być odwołany kto wam takich bzdur nagadał ! To że nie można kupić biletów na sypialne jest spowodowane zmianą godziny odjazdu z Koluszek wiem bo pytałem w sprawie tego połączenia samo Intercity niestety jestem skazany na kolej i jej usługi każdy z Was jak ma możliwość uzyskania informacji z Intercity wystarczy zadzwonić lub wysłać e-maila!
~gośćP 17-02-2010 17:41
Dość wspomnieć, że niektóre szyby pochodzą jeszcze z 1941 roku, a średnia wieków podkładów to około 40 lat. Czy nikt nie sprawdza co pisze? Średnia wieków? co to?
~ politykier 17-02-2010 17:57
Pani Poseł, proszę powiedzieć, co Pani załatwia dla przecietnego mieszkańca, co Pani robi, by ułatwić życie codzienne? Prodzę skończyć ze snuciem fantastycznych wizji, nierealnych opowieści i uruchamianiem pociągów do raju!!! Proponuję w zamian rzetelną pracę i pozytywistyczną pracę u podstaw. Te konferencje prasowe, coraz to rewelacyjniejsze, nic nie dają, choć faktycznie robią wrażenie, iż towarzystwo jest potwornie zapracowane.
~jerzy 17-02-2010 18:20
Panie Łojek deklarować to Pan może tylko za radnych PiS-u a nie za radnych jeleniogórskich, bo to są gołosłowne obiecanki cacanki skąd weżmiecie pisiorki 200 milionów kłamczuszki.
~Noema 17-02-2010 18:35
Bonifas, wiem, że też należysz do KODLK i próbujesz mnie anonimowo zdyskredytować na forum. Ale nic z tego, ludzie doskonale widzą te "efekty działań chłopaków z KODLK". Tak się składa, że ten cały wasz KODLK to typowo polityczny twór, nastawiony na realizację prywatnych ambicji garstki mikoli, a kolej jak upadała w naszym regionie, tak dalej upada. Widzę, ze to ty nie masz pojęcia o kolei, skoro piszesz, że pociąg do Przemyśla jeździ pełny. Podobnie jest lub było z pociągami do Lubina, Złotoryi, z Jeleniej Góry do Zgorzelca i wielu innych miejsc. Czy one też jeździły pełne? Jak myślisz, kto za to zapłacil??? Najwyższy czas skończyć z bezsensownym wyrzucaniem w błoto pieniędzy podatników na puste muchowozy, tylko po to, żeby garstka lokalnych patriotów mogła się pochwalić, że "reaktywowała" jakąś linie czy połączenie kolejowe!
~Bonifas 17-02-2010 20:31
Pseudo Noemo co ty mi zarzucasz nie masz podstaw do stwierdzania czy jestem w KODLK czy też nie. Ja natomiast mam podstawę do zdemaskowania Ciebie bo sama Noema z infokolej.pl ta Zgorzelecka za którą się podszywasz napisała że ROBISZ JEJ BRUDNĄ ROBOTĘ! Mówisz tak jak ona niby w sprawie Zgorzeleckiej. A może tak łaskawy Zgorzelec w którego obronie tak stajesz ruszy się ze stołka! Poza tym widać że do prawdziwej Noemy dużo Ci brakuje! Dlaczego ?! Bo ona na Zgorzeleckim odcinku E 30 nie chce nic co by było uruchamiane przez PKP więc IC-ki odpadają! Noema wiwatuje DB Regio i Kolejom Dolnośląskim nawet PR dopuszcza tylko w myśli kooperacji więc odśwież sobie informacje zanim znów się za nią podszyjesz
~słuchacz 17-02-2010 20:48
dotychczas za największego gawędziarza uchodził Marek O. Okazuje się, w świetle coraz częstszych konferencji prasowych, że p. Machałek znacznie go przewyższa. A ile przy tym gestów i min, a jakie zatroskanie na twarzy, a jaki wywód cedzony uczenie, pełen skomplikowanych figur stylistycznych...
~ciekawy 17-02-2010 21:02
Pisiaki zawsze przeciw Europie, nagle w przededniu wyborów tacy proeuropejscy ?? Śmierdzi na kilometr !! Osobny temat to funkcjonowanie PeKaPe: pomajstrować z godzinami odjazdów, nie remontować czyli szybkość jazdy niższa niż 100 LAT TEMU ( tzw. wygaszanie popytu, poparte liczeniem pasażerów we "własciwie dobranych porach roku") a potem likwidacja połączenia bo BRAK pasażerów. Teraz to samo chcą zrobić ze Szklarską Porębą, szlak zdewastowany, wycofają połączenie do Warszawki i liczą na zniechęcenie Czechów aby nie odważyli sie jeździć do Jeleniej Góry (jeśli się odważą, to ogłosi sie remont szlaku i pozamiatane). Jesli nawet tak nie jest, to tak to wygląda z boku. Kilka lat temu były szanse na remont szlaku Gorlitz-Jelenia Góra, dzięki postawie właściciela wszystko diabli wzięli. Przewozy spadają, osobokilometry też, tory polikwidowane lecz nie słyszałem aby wypłaty prezesów odpowiednio zmniejszyły się, mają kontrakty co roku zwiększane o indeks GUS, Państwo dać MUSI. Żaden prywatny właściciel na to sobie nie pozwoli. Przykład jest dziecinnie prosty - wystarczy porównać efekty finansowe TVP i którejś z dwu prywatnych - Polsatu lub TVN, efektywność (liczona godzinami programu na pracownika) jest ponad cztery razy wyższa, koszta inwestycji podobnie kilkukrotnie. Po prostu dla PeKaPe pasażerowie, tabor i szlaki kolejowe są balastem, to IM JEST ZBĘDNE !! Ja mam daleko i głęboko kto mnie wiezie, chcę dojechać na czas bez obitej mordy i nie okradziony.Czy w XXI w. w centrum Europy jest to niewykonalne ?
rymcycymcy 17-02-2010 21:07
Żeby tylko nie zapomnieli umyć okien w wagonach na tej widokowej trasie :) ...chociaż zawsze można popatrzeć na umykające podkłady w kiblowej dziurze ...to największa atrakcja kolejowa ! :)
~Noema 17-02-2010 22:02
Bonifas, to tak się bronicie przed krytyką? Nie dość, że atakujesz mnie anonimowo, to jeszcze publicznie wypisujesz d...lizmy, że nie jestem tym kim jestem! Sam wymysliłeś tę akcję czy zrobiłeś to wspólnie ze swoimi kolegami? Abstrah...jąc od waszych brudnych machlojek dotyczących mojej osoby sam widzisz choćby na tym forum, co opinia publiczna sądzi o waszych odrealnionych projektach! Ja juz jakiś czas temu postanowiłam informować opinię publiczną o waszej działalności nastawionej na prywatne interesy i postanowienia nie zmienię. Pewnie to się nie mieści w waszych betoniarskich łbach, ale mieszkańcy mają prawo wiedzieć, w jaki sposób są marnowane publiczne pieniądze.
~HansKloss 17-02-2010 22:23
Fantastyka. Ktoś badał ewentulane zapotrzebowanie na taka usługę przewozową? Na mój kiepski gust jest bliskie zeru...
Cień 17-02-2010 22:55
Przy takich prędkościach i cenach, to wróżę Polskiej kolei druzgoczący upadek. Ja tankuję za stówkę i przejeżdżam 284km zabierając siedmioro pasażerów, nie wspominając o czasie podróży.
~Pociąg widmo 18-02-2010 8:23
Najpierw Wrocław doprowadził do kompletnej ruiny torowisko do, właśnie Wrocławia a teraz opowiadają przedwyborcze bajki o pociągu do Drezna ze wskazaniem oczywiście Wrocławia i Legnicy i pominięciem /w domyśle Jeleniej Góry/. Na te działania mój drogi Legutko był czas dużo wcześniej. Nie opowiadajcie teraz ludziom głupot. Niech szlag trafi tą całą reformę samorządową /administracyjną/.
~mim 18-02-2010 8:48
Jak to czytam, to mnie na wymioty bierze . Jakakolwiek inicjatywa mająca służyć nam ,mieszkańcom Kotliny Jeleniogórskiej, jest zaraz wyśmiewana i podważany jej sens. Mnie nie obchodzi, kto występuje z inicjatywą- jaka partia lub organizacja pozarządową- lecz czy jakaś idea może się zmaterializować i czy przyniesie nam wymierne korzyści. Dobrze ,że prezydent Obrębalski zaprosił do siebie ludzi, chcących działać na rzecz poprawy stanu komunikacji naszego regionu z naszymi sąsiadami. Jeśli nie było na spotkaniu innych "ważnych " z Jelonki ,grzejących fotele samorządowe we Wrocławiu- to trudno. Wyborcy zweryfikują ich działania.
~Kolejarz :) 18-02-2010 17:46
Jeśli tabor będzie niemiecki mogę się założyć, że to połączenie poleci przez Wrocław np. jako przedłużenie jednego z kursów na funkcjonującej trasie Drezno - Wrocław. Niemcy w życiu nie wystawią swojego taboru na trasę w tak katastrofalnym stanie technicznym a użycie naszego taboru mija się z celem ponieważ wszystkie zmodernizowane wagony obsługują połączenia na głównych liniach, gdzie IC ma z nich dochody. Nasz przeciętny" tabor nie spełnia żadnych norm przewozu osób na niemieckich kolejach. Tak więc o czym tutaj pisać i ludziom nadzieje robić.
~podrużnik lubiący parowozy 19-02-2010 18:17
Ma być uruchomiony ponownie Dw.Kolejowy W-aw Świebodzki od 2012 roku.Propozycja aby uruchomić linię omijającą Wałbrzych do Wrocławia.Możliwa Linia kolejowa : J.Góra ,Marciszów, Bolków, Strzegom, Kąty Wrocławskie, Wrocław Świebodzki. Ta trasa jest możliwa i czasowo na pewno szybsza. Czas przejazdu znawcy powiadają poniżej 2 h do Wrocka. Pani Posłanko prosimy my Jeleniogórzanie o zajęcie się tą sprawą !
~NYC. 21-02-2010 21:47
Moim zdaniem reaktywowanie lini kolejowej Kowary-Ogorzelec jako atrakcje turystyczna byloby bardziej oplacalne i przyczyniloby sie do podniesiena turystycznej atrakcyjnosci Kowar.W USA jest duzo takich turystycznych lini kolejowych i maja sie calkiem dobrze.A widoki z pociagu jadacego z Ogorzelca do Kowar byly naprawde piekne.Napewno piekniejsze niz widoki z okna gabinetu p. Obrebalskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most już po remoncie

Zmiana harmonogramu wywozu odpadów

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Zofia Czernow i Robert Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
891
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%