MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Wściekli na światła

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arek
W beznadziejnym stanie jest większość urządzeń sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach w Jeleniej Górze. Wiele pochodzi jeszcze z czasów PRL. Zardzewiałe słupy i przedpotopowe sterowniki. Na ich wymianę – oczywiście – nie ma pieniędzy.

To zmora dla kierowców. Stara sygnalizacja często się psuje, zwłaszcza w centrum miasta, w newralgicznych punktach: na skrzyżowaniu placu Wyszyńskiego z Podwalem, Matejki z Wojska Polskiego i tejże ulicy z Wolności.

– Pamięta się o remontach dróg, ale o naprawie świateł nie zawsze – zwraca uwagę Dariusz Andrzejewski, jeden z kierowców. Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów rozkłada ręce.
– Na gruntowne remonty tych sygnalizacji nie ma pieniędzy. Kable leżą zakopane głęboko pod asfaltem, sterowniki są przestarzałe.
Remont i modernizacja świateł na wspomnianych skrzyżowaniach pochłonąłby fortunę i jeszcze bardziej sparaliżował ruch w tych miejscach.

Póki co drogowcy starają się na bieżąco usuwać drobne usterki, ale mechanizmy psują się coraz częściej. Kierowcy psioczą na złe ustawienie sygnalizacji i brak synchronizacji, tak zwanej „zielonej linii”.

Nawalają także światła z przyciskami, które mogą włączać piesi, kiedy nie widzą nadjeżdżajacych samochodów. Taką sygnalizację zainstalowano w ciągu ulicy Wolności.

Na razie remontowane są światła na skrzyżowaniu W. Pola, Złotniczej i Drzymały. Modernizacja kosztuje sporo nerwów tych kierowców i pieszych, którzy tamtędy przejeżdżają, lub przechodzą. To niebezpieczny punkt. Nikt jednak nie zadbał o to, aby wprowadzić tam policjanta z lizakiem.

Ludzie obawiają się również, że zardzewiałe słupy mogą runąć. Dotyczy to także latarni ulicznych od lat niewymienianych. Obawy nie są bezpodstawne. Ostatnio skorodowany słup przewrócił się w Zgorzelcu i zniszczył zaparkowany w pobliżu samochód.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

Remont ulicy Ogińskiego  

Edukacja i relaks w "Rudawskim Lesie"

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Michaił 5-07-2006 9:46
Dziękujemy sprawdzonemu samorządowcowi..
~Patol 5-07-2006 10:10
Co za różnica jakie światło. Najlepiej dodać gazu.
~(-) 5-07-2006 11:31
Patol w swoim trójkołowym rowerku to na p...łki możesz co najwyżej mocniej nacisnąć. Odpuść sobie te szczeniackie prowokacje, bo zaczyna to być trochę nudne.
~jack 5-07-2006 11:50
Może ktoś odpowiednio wyreguluje światła na przejściu dla pieszych przez ul. Wolności na skrzyżowniu z PCK ( pod Koroną ) trudno przejść na zielonym przez oba pasy jezdni. Przydałaby się też zielona fala na Wolności, Wojska Polskiego i innych dużych ulicach.
~toja 5-07-2006 12:14
wszędzie zielone Kusiak czerwone
~zyrant 5-07-2006 12:21
I co byście jeszcze chcieli, nie zapominajcie w jakim mieście mieszkacie i kto nim rządzi. Tak więc zejdźcie na ziemie.
~baśka 5-07-2006 12:40
Re: jack: Poczekaj tylko buty założę... Nie ma nic bardziej kretyńskiego niż "może ktoś", "ktoś to musi zrobić"...
~rys 5-07-2006 16:35
Regulowanie światła przez pieszych to jest bardzo k...nski pomysł i to na bardzo ruchliwej ulicy Wolnosci.Skrzyżowanie ul.Wojska Polskiego i Wolności to jeszcze cud że tam nie doszło do śmiertelnego wypadku,bo tam piesi przeważnie na czerwonym ida.Włodarze miasta,opanujcie się,już wielki czas na myślenie,a nie narzekanie na brak pieniedzy.
~D3 KORAL 5-07-2006 21:08
I po co to komu co za czub wymyślił światła? Przecież dla mnie to tylko strata pieniędzy bo i tak z nich nie korzystam. Tylko musze zachować troche większą czujnąś jak jade na zielonym bo może nadjeżdżać naprzykład Patol, a wiadomo że trzeba na swoich uważać.
~mieszczuch 5-07-2006 22:02
Światła, to problem. Niepewnie jeżdżą turyści po baszym mieście. Przyczyną jest oznakowanie pionowe jezdni- tzn. jego brak oraz brak znaków kierunku, tablic kierunkowych, tablic szlaku drogowego, drogowskazów. Aby wiedzieć gdzie i jakich znaków brak proponuje panom urzędnikom przejechać przez miasto z "obcym" Nawierzchnie dróg w mieście remontowane były w ostatnich latach. Decydentom nie błysneło zielone światło w sprawie czerwonego światła na skrzyżowaniach i nie położyli "rurki" na nową instalacje. A może zabezpieczyli front robót, za miejskie pieniądze, na bliższą lub dalszą przyszłość dla . . . ? Natomiast Mieszkańcom, za te same pieniądze, zafundować "trudności komunikacyjne" Dwa w jednym. To jest to!!! A tak wogóle to nie jest tak żle. Gdzie indziej jest gorzej.
~rona 5-07-2006 22:59
zgadzam sie z tymi swiatlami mialam i mamprzyklad na skrzyzowaniu miedzy kauflandema przystankiem jest takie zielone swiatlo co gasnie w polowie pierwszej nitki na jana pawla 2i niewsposob rowerem przejechac by niespotkalo juz czerwoneprawie wpadlabym na rowerze pod samochodow sznur trzeba naprawde szybkosci by zdazys i niemowiac ze trzeba na druga strone przejechac bezpiecznie a tyczy sie kierunku bacewicz na druga strone, przejechac janapawla to juz naprawde wyczyn naprawde przydala by sie kontrola czasu zielonego swiatla nie zawsze mlodzai sa i nie tylko mlodzi zyja wjeleniej sa ludzie starsi trzeba naprawde miec refleks prosze o kontrole tego skrzyzowania
~rycho 7-07-2006 16:06
Od kiedy to na pasach jezdzi sie rowerem.To jest najwieksza glupota.Nalezy przeczytac kodek drogowy.Tam opisuja jak ma zachowac sie pieszy i rowerzysta na przejsciach .Proponuje poczytac a potem miec zale do Pana Boga.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Trwa "Davos" w Karpaczu

Wandale kontra naukowcy

Rowerowa Autostrada Dolnego Śląska

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
593
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%