MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wróżby w Katarzyny

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 26 listopada 2008, 20:33
Aktualizacja: 21:07
Autor: Mar
Fot. organizatorzy
Za kilka dni Andrzejki, a w Bibliotece Pedagogicznej odbyły katarzynkowe wróżby z udziałem dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Jeleniej Górze. Dzień świętej Katarzyny był kiedyś dniem, w którym wróżyli sobie tylko panowie–kawalerowie. Panny swoją przyszłość próbowały wywróżyć 30 listopada, czyli w imieniny Andrzeja.

Z czasem zwyczaj Katarzynek zanikł, natomiast zachowała się tradycja wróżenia w dzień św. Andrzeja. Prowadzące zajęcia dostosowały rodzaj wróżb do wieku dzieci. Dzieci wróżyły za pomocą andrzejkowego koła fortuny oraz kostką do gry. Rozplątywały też na czas supełki, wróżyły z butami przechodzącymi za próg oraz lały wosk.

Aby wejść do sali wróżb dzieci musiały "przekupić" św. Andrzeja monetą groszową wrzucaną do srebrnej miski z czystą wodą wypowiadając jednocześnie odpowiednie zaklęcie - "Andrzeju Andrzeju daj mi znać, co się ze mną będzie dziać".
- Najbardziej podobało mi się lanie wosku przez mosiężny klucz i wypowiadanie zaklęcia – powiedział nam 5 letni Adaś.

Los sprawił przedszkolakom niezłego psikusa ponieważ w andrzejkowym kole fortuny dziewczynkom przypisywał męskie zawody, np. strażaka, a chłopcom typowo damskie: fryzjer i krawiec
Na koniec dzieci otrzymały gałązki wiśni, które wsadzone do wody mają zakwitnąć do świąt Bożego Narodzenia. Jeśli się tak stanie wszystkie katarzynkowe wróżby się spełnią.

Zabawy w bibliotece pedagogicznej były kolejnym spotkaniem z cyklu "Czytających Przedszkolaków", programu prowadzonego od października tego roku, w którym na tematycznych zajęciach pojawiają się dzieci z przedszkoli jeleniogórskich. Organizatorzy proszą o kontakt te przedszkola, które jeszcze w bibliotece nie gościły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dyski do remontu

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Sabath 26-11-2008 21:49
27 listopada jest Święto dnia Dziękczynienia też będzie obchodzone ? :)
~Tee 27-11-2008 0:01
Najlepsi fryzjerzy i krawcy są niestety mężczyznami. To nie są wcale "damskie" zawody.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Awaria tablic na przystankach MZK

Wyniki JBO 2020

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Nagrody dla nauczycieli

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
651
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%