MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wracają po same kłopoty

Wiadomości: REGION
Czwartek, 9 kwietnia 2009, 7:47
Aktualizacja: Piątek, 10 kwietnia 2009, 7:51
Autor: Ania
Fot. TEJO
Wiele osób pracujących obecnie za granicą zastanawia się nad powrotem do kraju. Przeraża ich jednak fakt, że będą musieli zacząć wszystko od nowa. W Polsce bezrobocie rośnie, w Kotlinie Jeleniogórskiej wiele osób jest na zasiłku.

– Od trzech lat mieszkamy w Anglii. Nie jest źle, ale są też ciemniejsze strony mieszkania na Wyspach. Na razie pracujemy. Ale wielu naszych znajomych straciło pracę i nie może znaleźć czegoś innego. Sporo wróciło do Polski. W kraju też nie jest kolorowo, ale przynajmniej mieszka się wśród bliskich – mówią Katarzyna i Łukasz z Jeleniej Góry, przebywający obecnie w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Kiedy Polacy wracają z Wysp do ojczyzny, żyją beztrosko. Mają oszczędności, odwiedzają znajomych. Kłopoty zaczynają się dopiero w momencie poszukiwania pracy i układania sobie życia od nowa.
– Nie chciałam zostać w Irlandii, bo w Polsce ukończyłam polonistykę, podczas pobytu za granicą marzyłam o nauczaniu dzieci, ale tam nie miałam na to szansy. Pół roku temu wróciłam do kraju, żeby znaleźć wymarzoną pracę. Niestety bezskutecznie. Moje koleżanki mają już paroletni staż i doświadczenie, ja po samych studiach i pracy w restauracji w szkole nie mam szans – mówi Sylwia Nowak z Mysłakowic.

W naszym regionie pracy jednak nie brakuje. Poszukiwane są osoby do branży hotelarskiej, kelnerzy, recepcjoniści, kucharze, ślusarze, ochroniarze, szwaczki, informatycy i elektronicy. Jednak w ostatnim czasie zmniejszyła się liczba ofert. Bezrobotni muszą więc wykazać się inicjatywą, żeby znaleźć coś dla siebie i pogodzić się z tym, że będzie to niekoniecznie posada marzeń.

Jeżeli więc naprawdę szukającym zależy na pracy to powinni ją znaleźć. Ważna jest elastyczność i dostosowywanie się do obecnego rynku pracy, który jest bardzo dynamiczny i stale się zmienia. Wracający zza granicy, których większość pracodawców kojarzy z osobami odważnymi i gotowymi do poświęceń, mają szansę na zatrudnienie i wcale nie są na straconej pozycji. Muszą wiedzieć, że w Polsce mogą zarabiać znacznie mniej niż zarabiali zza granicą. Oczywiście nie ma na to reguły i zależy wyłącznie od naszych starań i kreatywności.

Szansą dla bezrobotnych jest również założenie własnej działalności gospodarczej. Początkujący przedsiębiorcy mogą starać się o dotacje z Urzędu Pracy, ale dziś (6 kwietnia) jest ostatnia szansa na złożenie kompletnego wniosku, ponieważ wpłynęło ich bardzo wiele i nie ma już pieniędzy na dofinansowanie wszystkich zakładanych firm. Wiadomo, że urzędnicy będą się starać o pozyskanie kolejnych funduszy.

– Urząd wystąpił do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe środki w kwocie 13.565 tysięcy złotych z przeznaczeniem między innymi na jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej – wyjaśnia Krystyna Górska, zastępczyni dyrektora PUP w Jeleniej Górze. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na dzień 31 marca to 6.580 osób w tym 336 zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (71) Dodaj komentarz

~kgb 9-04-2009 8:08
To jest ten cud TUSKA?
~jkl 9-04-2009 8:12
obiecał Tusk, że Polacy będą wracali do kraju? Przynajmniej jedną obietnicę spełnił a to już jest SUKCES :P
~chuck norris 9-04-2009 8:31
ta jasne pracy jest pełno...tylko za jakie pieniadze! 600-1000zl co to ma byc kto wogole takie stawki wymysla..w dodatku na czarno...smiech a sali
~nakatomi 9-04-2009 8:41
jestem ciekawy jaka w naszym regionie jest średnia płac,ja obstawiam 1300zł(netto)wliczając w to oplaty związane z mieszkaniem(sam czynsz ZABOBRZE-360zł)około 600zł zostaje 700zł na GODNE życie przez miesiąc,co ciekawe w niemczech opłaty+wyżywienie cenowo jest bardzo porównywalne a zarobek minimum 1000euro netto(4500tyś)Więc nie pozostaje mi nic jak tylko być dumnym z tego że jestem Polakiem:))
~dady 9-04-2009 8:48
Właśnie te stawki!!! Nie starcza na czynsz i media. Ale pewnie w Warszawie zarabiają lepiej. Oni tego nie widzą.
~Pawulon 9-04-2009 9:12
Tez wróćilem i to był moj najwiekszy błąd ;( Przykre we włąsnym kraju nie możemy normanie żyć. Wystarczy tylko wprowadzić normalne prawo.Minimalna pensja i nakaz podawania stawek w ogłoszeniach pracy. Śmiech na sali!!!
~ago 9-04-2009 9:13
To żaden SUKCES, że wracają do kraju. MUSZĄ wracać, bo tam gdzie byli, nie ma dla nich pracy. Kryzys jest wszędzie, niestety. Chyba, że tę "zasługę" przypisać ... no komu?...
~dongóral 9-04-2009 9:21
"...tutaj średnia zarobków to 5 tysięcy,... jaka szkoda że w pięc miesięcy..."
~Minsc 9-04-2009 9:25
"Muszą wiedzieć, że w Polsce mogą zarabiać znacznie mniej niż zarabiali zza granicą. " - nie chodzi o wysokość zarobków tylko o to na ile można sobie pozwolić po odebraniu wypłaty i tak np. cena za litr benzyny oscyluje w granicy 1 funta za litr więc nawet średnio zarabiający w UK może sobie po godziny pracy napełnić bak samochodu 6 - 9 litrów , jak jest w Polsce ? Dalej Big Mac poniżej funta więc znowu wychodzi ich koło 7 - 10 za godzinę pracy , jak jest w Polsce ? Przykłady można by mnożyć ale nie chcę aby ktoś zasnął z nudów czytając moje wypociny. Jeszcze jedno , tkzw. "branża hotelarska w naszym regionie" to najczęściej praca na czarno , w której przełożony traktuje Cię jak śmiecia i co rusz stawia nowe wymagania - darujcie.
rymcycymcy 9-04-2009 9:58
"...powracających większość pracodawców kojarzy z osobami odważnymi i gotowymi do poświęceń" :) Ja tam spotykam samych zmanierowanych zagranicznym pobytem lewusów. Dlatego proponuję im zawsze start od najniższej stawki :)
~Alicja w.p 9-04-2009 10:15
mieszkam w UK od 10 msc i jest fantastycznie, mam pieniądze, mieszkanie, samochód na który nie byłoby mnie stać w Polsce dzieci mają wszystko a chory syn ma kapitalną bezpłatną opiekę medyczną ( w tym leki) a teraz tak na weekend zrobimy sobie rodzinny wypad do Hiszpanii.Kogo na to stać w Polsce? przecież nawet jedzenie w Polsce i w UK jest w tej samej cenie tylko zarobki dużo większe. Pozdrawiam wszystkich
~wow 9-04-2009 10:16
Mamy extra Rząd i super prezydenta ci wszyscy ludzie to sami fachowcy! Jest super jest super więc o co wam chodzi? he he
piipi 9-04-2009 10:27
...dobrze,ze *mezczyzni wracaja !!.~ONE czekaja...
~alexx 9-04-2009 10:50
Czyzby to pisala "Alicja z krainy czarow" ?
~Pawulon 9-04-2009 10:55
Jasne , ale nie masz polskiego powietrza, naokoło slums, daj spokój. Ja chce życ normalnie tutaj!a nie włoczyc sie i byc wytykany przez Angolii paluchami. Poza tym kształciłem sie tu także dlaczego mam stad na siłę wyjeżdzać?Za co? Nic nikomu nie zrobiłem.pOZA TYM LUDZIE , KTORZY SA TAM NIE ODNAJDUJA SIE JUZ POZNEIJ NA POLSKIM RYNKU PRACY , NIE OSZUKUJMY SIE.
~Ad 9-04-2009 10:58
Ja tam nigdy nie chcialem pracowac w PL za marne 1000, zaraz po szkole pojechalem sobie do Szkocji i nie zaluje. Tutaj przynajmniej stac ludzi na to aby zyli na przyzwoitym poziomie, a i tak jak pisze Alicja.. weekendowe wypady tu czy tam po Europie nie stanowia zadnej finansowej bariery.
~Rudebwoy 9-04-2009 11:03
Nie ma przyszłości w tym kraju, takie są realia. Kto nie ma układów, nie umie kombinować lub kraść, ten uczciwą pracą się nie dorobi. Przykre, ale tak jest...
~Ad 9-04-2009 11:03
@ Alexx - nie to nie Alicja z krainy czarow, to Alicja z krainy zagranicznej rzeczywistosci, gdzie dzieciaki maja zagwarantowane darmowa opieke zdr i leki, a kupno samochodu to zadne finansowe wyzwanie w postaci odkladania oszczednosci przez wieki.
~byłem w IRL 9-04-2009 11:17
Mamy w Jeleniej Górze specjalną strefę ekonomiczną stworzoną przez kaczorów, dlaczego nadal jest niezagospodarowana ? Nie powstało ani jedno miejsce pracy za tej kadencji!!! A okazuje się, że prezydent i radni sobie jeżdżą po europie za nasze pieniądze. Z jakiej racji ? Jakaś klasa uprzywilejowana ?
~ 9-04-2009 11:17
Jak ktoś chce dobrze zarabiać to wyjazd do pracy na zmywaku w Angli był najgorszym i bardzo nieodpowiedzialnym wyborem (nie licząc wyjazdu ludzi z wyokimi kwalifikacjami którzy wyjeżdżali do pracy w zawodzie). Czego oczekiwać po powrocie z przysłowiowego zmywaka? 1000zł. Takie są konsekwencje nieodpowiedzialnych decyzji.
~Pawulon 9-04-2009 11:17
Jasne , ale nie masz polskiego powietrza, naokoło slums, daj spokój. Ja chce życ normalnie tutaj!a nie włoczyc sie i byc wytykany przez Angolii paluchami. Poza tym kształciłem sie tu także dlaczego mam stad na siłę wyjeżdzać?Za co? Nic nikomu nie zrobiłem.pOZA TYM LUDZIE , KTORZY SA TAM NIE ODNAJDUJA SIE JUZ POZNEIJ NA POLSKIM RYNKU PRACY , NIE OSZUKUJMY SIE.
~byłem w IRL 9-04-2009 11:19
~Ad nie ma nic za darmo, płacisz składki więc masz opiekę tak samo jest z Alicja i Jej dziećmi.
~dino 9-04-2009 11:29
LUDZIE CO WY PISZECIE DOPUKI NIE BEDZIE POSPOLITEGO RUSZENIA I SOLIDARNOŚCI MIEDZY LUDZKIEJ TO NIC SIE NIE WSKÓRA A SKORO WSZYSCY NARZEKAJĄ I NIC NIE ROBIĄ TO WIDOCZNIE JEST WAM DOBRZE ŻYC Z BIEDĄ ZAPAN BRAT
0007 9-04-2009 11:30
W sumie to moje zarobki za komuny i teraz są cały czas na jednym poziomie. Czyli jak okradali jedni, tak okradają drudzy.
~do ~nakatomi 9-04-2009 11:33
Co ty kadłubku wciskasz ludziom ciemnotę! jakie minimum 1000EU i na dodatek jeszcze netto, tyś się chyba z babką na rozum pomieniałeś, na taki pieniądz to może liczyć, ale ktoś co coś potrafi a nie jakiś tam zbieracz truskawek czy coś tego typu. Pozatym zamknąć granice i nie wpus...ć zdrajców narodu co pouciekali z kraju, cwaniaczki uciekli i gadali że już nie wrócą balablabla, a tutaj nagle ich przycisło i wracają? won i tyle, nie chciało się budować polskiej gospodarki i budujcie komu innemu, a nie wracacie mi tutaj.
~lenin 9-04-2009 12:04
Do Pawulon. Pamiętaj,że nie wszyscy są na wyspach bo w innych częściach świata nas nie brakuje. I wcale nie ma slumsów, a powietrze mam 100 razy lepsze i zdrowsze tutaj niż w Polsce. Co po szkole w kraju?NIC!!!!Ja mam wyższe, znam 6 języków i próbowałem w kraju przez parę lat. Wynik? 1200 zł na rękę i wyżyj za to stary. Szefowie traktują cię jak śmiecia (sami niedouczeni ale szefowie nie?, więc bez kija nie podchodź), najlepiej jakbyś pracował bez wolnego i powiedział, że za darmo chcesz robić. Chyba jeszcze nie dostałeś mocno po tyłku w kraju i nie masz doświadczenia na polskim rynku. życzę ci powodzenia ale wiem, że jesteś skazany na pożarcie. Może jak będziesz kiedyś miał rodzinę to twoje myślenie się zmieni, będziesz musiał zapewnić byt żonie, dzieciakom, to wtedy zobaczymy czy kasa z wypłaty z kraju starczy ci na wszystko.W Polsce póki nie zmieni się stosunek szefa do pracownika i póki oni nie zrozumieją, że to pracownik zarabia na nich to w kraju nigdy nie będzie dobrze. Szacunek należy się wszystkim ludziom począwszy od najniższego szczebla!!!!A szacunek wyraża się też przez godziwą zapłatę, której w Polsce nie ma!!!Jałmużnę daje się żebrakowi a pracownik zasługuje na godziwą zapłatę
~zerocool 9-04-2009 12:11
Jak jest tak fajnie to nie wracajcie... Wycieczki, auta, mieszkania... Utopia...
~Tome 9-04-2009 12:23
Powroty...powroty...heh...UK to niecale 2 godziny w samolocie...jak ktos nie znajdzie pracy w PL moze zawsze wrocic i sprobowac ponownie...Ja zyje w UK ponad 2 lata i nie wyobrazam sobie powrotu do Polski..i nie tylko o pieniadze sie rozchodzi...styl zycia jest inny, kultura i sposob myslenia...za minimalna stawke mozna zyc na poziomie Polskiej klasy sredniej...a kazdyu kto ma cos w glowie moze cos osoagnac....pracodawca ma w d... czy jestes z Polski, Japonii czy Francji...szuka dobrego pracownika...jezeli jestes ok zarobisz ok .....faktycznie jest ciezko na starcie jezyk..nowy kraj, obyczaje itp...ale wszystko jest to przeskoczenia...
~tome 9-04-2009 12:25
Jakie komenty...Polak na Polaka pluje...bo jeden za granica drugi w kraju zazdrosny ...bo ktos ma 1600 L a nie PLN :) nie mial odwagi ani szkoly a teraz od zdrajcow bedzie wyzywal....Kosciuszko, Sklodowska i Mickiewicz to tez zdrajcy narodu????????
~etam 9-04-2009 12:55
ta co wy piszecie za pierdoły !! Nawet u was jest wiecej ogłoszen podejme prace niż dam prace !!!!!! Co za bzdury . Ti nie ma pracy a jak jest to za psie pieniądze nawet nie starczy na zapłacenie rachunków , co to jest 600-800 zloty ?? Przynajmniej powinno być 1300-1500zł a średnia krajowa to prawie 3000zl jakim cudem ? POLSKA KRAJ GDZIE NIE MA KRYZYSU BO TU KRYZYS ZAWSZE BYŁ !!!
~MaciekJGEM 9-04-2009 12:55
Niech ci co siedza za granica, to niech tam juz zostana, bo powracaja i bedziesz jeszcze wieksze bezrobcie i przyokazji zabiora pracew innym co nie stchorzyli i nie wyjechali za granice - fraj....
~rodak 9-04-2009 13:06
czytając wypowiedzi niektórych osób aż mnie krew zalewa. Chciałby właśnei do tych pełnych zazdrości i zawiści osób napisać. Skończyłem studia oraz równocześnie ukończyłem studium. Do tego mam kilka ukończonych kursów z dyplomem. W kraju próbowałem swoich sił mając działalność gospodarczą itp. Niestety nie poszczęściło się mimo, że rekord to był 36h w pracy! Naprawdę ciężko pracowałem! Udało mi się wyjechać za granicę. Ale dla tych zazdrośników jeśli myślcie, że to łatwy kawałek chleba czemu Wy nie wyjedziecie? Początki były bardzo trudne i ciężkie! Owszem obecnie żyję na przyzwoitym poziomie, zrealizowałem część swoich marzeń, których w PL nie miałem latami możliwości realizacji. Druga sprawa, czy Wy nie zdajecie sobie sprawy, że my emigranci wysyłamy swoim rodzinom itp do kraju w skali kraju miliony Euro, które napędzają Polską gospodarkę? Przecież to dzięki nam pośrednio nasz kraj dostawał systematyczny zastrzyk ogromnej ilości czystej gotówki! Dzięki temu ruszyło się w wielu branżach gospodarczych! Ludzi inwestują ciężko zarobione pieniądze zagranicą w Polsce! Nawiązując do haseł typu zdrajcy kraju itp to chciałbym sobie porozmawiać z takim delikwentem oko w oko na temat choćby historii Polski bo ja osobiście znam ją doskonale jak przystało na obywatela Polski, a Ty? Zdaję sobie sprawę z tych wszystkich ludzi którzy przelali krew za naszą Ojczyznę, ale nie uważam się za zdrajcę! Mało tego zamierzam wrócić do Polski i założyć kolejną Firmę, dać zatrudnienie itp. Ciekaw jestem co Ty robisz w tym kierunku? Zatem proszę zrozumieć drodzy Państwo Ci wszyscy emigranci, a zapewne większa z Nich część zamierza wrócić do Ojczyzny. Zatem zanim powiesz jakąkolwiek opinię na tematy nas, a więc ludzi odważnych tak naprawdę zastanów się głęboko nad tym co piszesz! Czy my jesteśmy gorszymi obywatelami??? Proszę o opinię Państwa na ten temat lecz proszę o obiektywne opinie, a nie pisane przez pryzmat zawiści, zazdrości itp. Czy Cichociemni, a więc specjalne oddziały AK na emigracji na wyspach brytyjskich też byli zdrajcami? Przecież wyemigrowali, a że tam się szkolili do wszelkich akcji na terenie Polski to trudno, w kraju nie mieli takiej możliwości pod okupantem. Ci ludzie wrócili do kraju tak jak większość z nas wróci, z pieniędzmi, inwestując w najbliższych latach w swojej Ojczyźnie...Polsce!!!
~rodak 9-04-2009 13:08
czytając wypowiedzi niektórych osób aż mnie krew zalewa. Chciałby właśnei do tych pełnych zazdrości i zawiści osób napisać. Skończyłem studia oraz równocześnie ukończyłem studium. Do tego mam kilka ukończonych kursów z dyplomem. W kraju próbowałem swoich sił mając działalność gospodarczą itp. Niestety nie poszczęściło się mimo, że rekord to był 36h w pracy! Naprawdę ciężko pracowałem! Udało mi się wyjechać za granicę. Ale dla tych zazdrośników jeśli myślcie, że to łatwy kawałek chleba czemu Wy nie wyjedziecie? Początki były bardzo trudne i ciężkie! Owszem obecnie żyję na przyzwoitym poziomie, zrealizowałem część swoich marzeń, których w PL nie miałem latami możliwości realizacji. Druga sprawa, czy Wy nie zdajecie sobie sprawy, że my emigranci wysyłamy swoim rodzinom itp do kraju w skali kraju miliony Euro, które napędzają Polską gospodarkę? Przecież to dzięki nam pośrednio nasz kraj dostawał systematyczny zastrzyk ogromnej ilości czystej gotówki! Dzięki temu ruszyło się w wielu branżach gospodarczych! Ludzi inwestują ciężko zarobione pieniądze zagranicą w Polsce! Nawiązując do haseł typu zdrajcy kraju itp to chciałbym sobie porozmawiać z takim delikwentem oko w oko na temat choćby historii Polski bo ja osobiście znam ją doskonale jak przystało na obywatela Polski, a Ty? Zdaję sobie sprawę z tych wszystkich ludzi którzy przelali krew za naszą Ojczyznę, ale nie uważam się za zdrajcę! Mało tego zamierzam wrócić do Polski i założyć kolejną Firmę, dać zatrudnienie itp. Ciekaw jestem co Ty robisz w tym kierunku? Zatem proszę zrozumieć drodzy Państwo Ci wszyscy emigranci, a zapewne większa z Nich część zamierza wrócić do Ojczyzny. Zatem zanim powiesz jakąkolwiek opinię na tematy nas, a więc ludzi odważnych tak naprawdę zastanów się głęboko nad tym co piszesz! Czy my jesteśmy gorszymi obywatelami??? Proszę o opinię Państwa na ten temat lecz proszę o obiektywne opinie, a nie pisane przez pryzmat zawiści, zazdrości itp. Czy Cichociemni, a więc specjalne oddziały AK na emigracji na wyspach brytyjskich też byli zdrajcami? Przecież wyemigrowali, a że tam się szkolili do wszelkich akcji na terenie Polski to trudno, w kraju nie mieli takiej możliwości pod okupantem. Ci ludzie wrócili do kraju tak jak większość z nas wróci, z pieniędzmi, inwestując w najbliższych latach w swojej Ojczyźnie...Polsce!!!
~rodak 9-04-2009 13:11
czytając wypowiedzi niektórych osób aż mnie krew zalewa. Chciałby właśnei do tych pełnych zazdrości i zawiści osób napisać. Skończyłem studia oraz równocześnie ukończyłem studium. Do tego mam kilka ukończonych kursów z dyplomem. W kraju próbowałem swoich sił mając działalność gospodarczą itp. Niestety nie poszczęściło się mimo, że rekord to był 36h w pracy! Naprawdę ciężko pracowałem! Udało mi się wyjechać za granicę. Ale dla tych zazdrośników jeśli myślcie, że to łatwy kawałek chleba czemu Wy nie wyjedziecie? Początki były bardzo trudne i ciężkie! Owszem obecnie żyję na przyzwoitym poziomie, zrealizowałem część swoich marzeń, których w PL nie miałem latami możliwości realizacji. Druga sprawa, czy Wy nie zdajecie sobie sprawy, że my emigranci wysyłamy swoim rodzinom itp do kraju w skali kraju miliony Euro, które napędzają Polską gospodarkę? Przecież to dzięki nam pośrednio nasz kraj dostawał systematyczny zastrzyk ogromnej ilości czystej gotówki! Dzięki temu ruszyło się w wielu branżach gospodarczych! Ludzi inwestują ciężko zarobione pieniądze zagranicą w Polsce! Nawiązując do haseł typu zdrajcy kraju itp to chciałbym sobie porozmawiać z takim delikwentem oko w oko na temat choćby historii Polski bo ja osobiście znam ją doskonale jak przystało na obywatela Polski, a Ty? Zdaję sobie sprawę z tych wszystkich ludzi którzy przelali krew za naszą Ojczyznę, ale nie uważam się za zdrajcę! Mało tego zamierzam wrócić do Polski i założyć kolejną Firmę, dać zatrudnienie itp. Ciekaw jestem co Ty robisz w tym kierunku? Zatem proszę zrozumieć drodzy Państwo Ci wszyscy emigranci, a zapewne większa z Nich część zamierza wrócić do Ojczyzny. Zatem zanim powiesz jakąkolwiek opinię na tematy nas, a więc ludzi odważnych tak naprawdę zastanów się głęboko nad tym co piszesz! Czy my jesteśmy gorszymi obywatelami??? Proszę o opinię Państwa na ten temat lecz proszę o obiektywne opinie, a nie pisane przez pryzmat zawiści, zazdrości itp. Czy Cichociemni, a więc specjalne oddziały AK na emigracji na wyspach brytyjskich też byli zdrajcami? Przecież wyemigrowali, a że tam się szkolili do wszelkich akcji na terenie Polski to trudno, w kraju nie mieli takiej możliwości pod okupantem. Ci ludzie wrócili do kraju tak jak większość z nas wróci, z pieniędzmi, inwestując w najbliższych latach w swojej Ojczyźnie...Polsce!!!
~Cień 9-04-2009 13:25
Z większością się zgadzam, w Polsce jest lipa, to tu nas traktują jak niewolników, te pieniądze które się tu w PL zarabia, to tylko na przetrwanie abyśmy nie z...hli i mogli tyrać na wielmożnych panów. Ja bym nie pracował za 1200pln nie jestem niewolnikiem. Ja odszedłem z pracy zarabiając 1500 + premia + bonus, teraz mam swoją firmę w Polsce ale z Niemcami powiązana i tylko dlatego nie narzekam.
~zuo 9-04-2009 13:26
Gdzie u nas są poszukiwani informatycy i elektronicy? Chętnie się dowiem!
~exemigrant 9-04-2009 13:27
Po trzech latach zycia w uk(dobra praca i warunki mieszkalne) powiem tyle -jedyny plus to niezle zarobki poza tym syf kila mogila i pelno tzw. polaczkow ktorzy zeby odlozyc funta wiecej potrafia sprzedac wlasna matke i zrec liscie z drzew.Kto ma w miare dobrze w Polsce niech nie pcha sie w to bagno bo kasa to nie wszystko.
~Ktos 9-04-2009 14:40
W Polsce takze mozna dobrze zarobic, nie bede podawal ile akurat ja zarabiam bo to nie ma sensu ale chcialem tylko zaznaczyc ze dla chcacych i zdolnych z odrobina szczescia kiedys napewno usmiechnie sie slonce. Kazdy jest kowalem swojego losu i pracuje i zyje tak gdzie i za ile sobie chce.
~do ~rodak 9-04-2009 15:19
nie wyjeżdżamy buraku bo nie idziemy na łatwiznę, jak sam stwierdziłeś ile trzeba włożyć wszystkiego żeby coś tutaj osiągnąć, to że udało ci sięza granicą nie oznacza, że jesteś taki zaje...ty tylko to, że na zachodzie mają dwie lewe ręce do większości czynności. Widocznie za słaby piturek jesteś żeby umieć się odnaleźć we własnym kraju, nie miałeś najwidoczniej dobrego pomysłu na interes i dlatego wyleciałeś u nas z rynku. nie piszę tego przez zazdrość itp. a piszę to dlatego, że ja na ten przykład nie miałem problemu ze znalezieniem pracy, ale osiągnąłem to bo miałem ambicje i duże zaparcie w osiągnięciu celu. Poświęciłem na to masę czasu, ale opłacało się, a ty koleszko pewnie skończyłeś studia, ale chyba filozoficzne jak większość tych co wyjechali, a po co komu w dzisiejszych czasach filozof! I zapewne jak większość studia robiłeś żeby tylko mieć wykształcenie wyższe bo przecież masz papier to już wszystko Ci się należy - otóż nie! Studia powinno się robić na takim kierunku jaki później będzie związany z naszym wymarzonym zawodem, a nie tylko dla papieru.
~emeryt 9-04-2009 15:40
dotacje dla firm- smiech na sali-jaką firme otworzyź chyba żebractwo obwoźne
~ktoś tam 9-04-2009 17:03
Jak już tam wyjechali to niech pozostaną na stałe,w końcu wyjechali po lepsze życie.Więc po co teraz wracają?Nagle stęsknili się za rodzinami i pracą w Polsce.Nie wierzę!
~~nieznajomy~~` 9-04-2009 17:23
niedawno byłam w angli w odwiedzinach u rodziny która wyjechała tam jakieś dwa lata temu.I jestem w małym szoku z dziećmi i ze słabą znajomością jezyka radzą sobie całkiem nieżle pracują za najniższą krajową ale stać ich na godne i spokojne życie a do tego udaje im sie odłożyć pare funcików miesięcznie,żyją spokojnie a nie tak jak tu w polsce zastanawiając sie czy starczy do pierwszego.Dlaczego u nas rząd nie potrafi brać przykładów z innych kraji ceny mamy europejskie a zarobki niestety Polskie.A tak na koniec to zasiłek rodzinny to żenada 64 zł na dziecko jeżeli nie przekroczy sie dochodów.
~hof 9-04-2009 18:45
ja w polsce mam 5000 i żyję.
~Ad 9-04-2009 18:47
@ exemigrant z calym szacunkiem ale PL do najczysciejszych krajow chyba nie nalezy.. co do "polaczkow" zgadzam sie w 100 % , dopiero na emigracji widac jak polak potrafi obrobic 4 litery innemu rodakowi. Sa oczywiscie wyjatki.
~Cień 9-04-2009 19:06
Ej! Ktoś, kto ma takie szczęście że zarabia pięć kafli u kogoś, w miesiąc, nie znam takiego.
~JG 9-04-2009 19:48
Bryndza na naszym terenie zarobki nędzne Prezesi i kierownicy mają łądne pensje. A reszta to załamka. Jak prywaciarz da 1200 zł to myśli że to już bardzo dużo. A Księża walczą zakładajcie rodziny i róbcie dzieci, a z czego to potem wyżywić i jak za co żyć ?
~kizior 9-04-2009 19:50
Ha wiedziałem ,że poluski wrócą. Gardziliście pracą za 1600 zł a teraz się o nią prosicie ,przez was jest tylko widoczny wzrost bezrobocia hehe.
ebee 9-04-2009 19:58
Do Maciek JGEM ! Wypisujesz brednie drogi Internauto ! Ja zabawiłem się w patriotę. Nie wyjechałem , jak inni moi znajomi. Dziś oni mają wszystko i zwiedzają świat. Ja mam kierownicze stanowisko w jeleniogórskiej budżetówce, za ....................1400 zł do ręki. Spłacam stary dom kupiony ..........na kredyt przy pomocy dwóch dodatkowych etatów. Nie wiem , co to wolna sobota, niedziela, święto. Gdybym 20 lat temu posłuchał " kombinatorów" i wyjechał, dziś bym żył normalnie. Dziś marzę , aby nie umrzeć przed spłatą ostatniej raty kredytu za wymarzony dom. Ot ....i tyle ! Pozdrawiam: EBEE
~am 9-04-2009 20:07
A ja jestem tylko informatykiem w budzetowce i 3 tys na reke podstawowej pensji sie dostaje, nie mowie juz o premiach 13 tkach itd. Sie chce sie umie to i tu mozna spokojnie zyc. Co z tego ze w Szkocji od reki jest robota dla mnie za wiecej, ja tu mam dom i koniec.
~Rodak 9-04-2009 20:32
do wpisu z 15:19 ... nie wiesz kim jestem i kim bylem i jakie funkcje pelnilem... chcialbym sie z Toba spotkac twarza w twarz i zobaczyc jaki jestes madry i co masz madrego do powiedzenia... wypisujac takie bzdury pokazujesz swoja inteligencje i wiedze jaka posiadasz, a tak naprawde jej brak... a to co piszesz jest absolutna zenagą nic pozatym. Skoro jestes taki biznesmen pochwal sie co masz i co osiagnoles moze inni powinni brac z Ciebie przyklad, kto wie! moi znajomi, rodzina sa w PL i widze chocby po Nich jak wyglada zycie w kraju, owszem sa wyjatki z czym sie zgadzam, jednak wiekszosc naszego spoleczenstwa nie zyje w tak swietnych warunkach jak Ty. wielu z nich stara sie, pracuja od rana do switu bez sobut czy neidziel wolnych, sam tez tak pracowalem, jednak efekty nie sa taki jakbysmy sie ich spodziewali. wiekszosc sie ze mna zapewne zgodzi. co do moich studiow to nie ponizam sie do przechwalek jak Ty... sory stary ale daje glowe ze chcialbys miec takie wyksztalcenie jakie ja zdobylem... a czy jestem cienki bolek ze nie poradzilem sobie w PL? hmmm moga to ocenic ludzie ktorzy wiedza kim jestem i wiedza co osiagnolem w kraju... zycze Ci takich osiagniec jakie ja mialem, malo tego z niczego doszedlem do czegos, jak pisales ciezka praca i poswieceniem... nadal jestem zdania ze emigranci sa odwaznymi ludzmi a nie ida na latwizne... jesli jest tak latwo wyjedz poczujesz smak tesknoty, problemow chocby z rodakami na obcej ziemi itp ... takie sa realia, a jesli jest tak kolorowo jak Ty psizesz to czemu takie rzesze ludzi wyjechaly??? pozdro!
~Kaziu 9-04-2009 21:21
25 lat oddałem ojczyźnie. Mam emeryture 2300 na ręke i powiem każdemu. Jesli ktos chce pracować i godnie żyć - to znajdzie prace i bedzie godnie żył :)
~ago 9-04-2009 21:48
do rodak - Porównywanie siebie z Cichociemnymi to wielkie nadużycie, nie uważasz? Wtedy była wojna i w części Polski była okupacja, a część Polski to była GG. Cichociemni nie "wyemigrowali" za zarobkiem lecz pojechali aby walczyć o Polskę, natomiast Ty wyjechałeś z powodów ekonomicznych, więc nawet nie próbuj się z Nimi porównywać, bo na to nie zasługujesz.
~Maślana 9-04-2009 21:54
ja mam prawie 5000 (pięć tyś) na łapę i ledwo wiążę koniec z końcem.
~Biurokrata 9-04-2009 22:33
A witam może i ja coś napisze o sobie i o pracy/płacy w Jeleniej Górze... jestem na etacie w dużej firmie Farmaceutycznej - nie jest Źle jak pisze cie ! - w pracy można sobie przed Kompem pościemniac wypić 8 Kawek wypalić kilka kiepów 8 godzin zleci na Bajerce i w kieszeni 4800 na Rączkę. Dziwie się, że tak tu wiele osób Narzeka na nasz Rynek Pracy. wystarczy dobry układ a praca się znajdzie. Wesołych świąt...
~Biurokrata 9-04-2009 22:33
A witam może i ja coś napisze o sobie i o pracy/płacy w Jeleniej Górze... jestem na etacie w dużej firmie Farmaceutycznej - nie jest Źle jak pisze cie ! - w pracy można sobie przed Kompem pościemniac wypić 8 Kawek wypalić kilka kiepów 8 godzin zleci na Bajerce i w kieszeni 4800 na Rączkę. Dziwie się, że tak tu wiele osób Narzeka na nasz Rynek Pracy. wystarczy dobry układ a praca się znajdzie. Wesołych świąt...
~Rodak 9-04-2009 22:40
do Ago Nie porownuje siebie ani nikogo z emigrantow do Cichociemnych!!! to byla metafora na temat emigrantow, tamci ludzie to elita zaslugujaca na najwyzsze laury i pamiec! znam losy Cichociemnych bo wiele na ten temat czytalem i ogladalem. Powtarzam to byla metafora z calym szacunkiem dla tych ludzi!!! mialem na mysli, ze Oni byli na emigracji takze (w innym celu) jednak byli, a pozneij wracali droga lotnicza do kraju. wiekszosc z nas emigrantow tez wroci i wielu z nas zalozy firmy, zatrudni ludzi lub zainwestuje w jakikolwiek sposob w PL. Zatem jakby nie bylo wplynie in plus na mikroekonomie w swoim regionie, a w skali kraju? jedynie chcialem uzmyslowic co niektorym, ze emigranci maja ogromny wplyw na Polske chcoby przysylajac euro czy funty, ktore zostaja u nas w kraju, poprawiajac koniunkture itp Jeszcze raz powtarzam nie porownuje emigrantow z w/w ludzmi...absolutnie!!!
~n i c o do Rodaka 9-04-2009 22:50
100 % racji, nic dodać, nic ująć. Poczułem ten klimat w Niemczech, będąc tam tylko 2 lata.To nie na moją psychikę. Jeśli pozostawiasz zonę, męża, dzieci i zasuwasz za granicą, zeby godnie mogli żyć, trzeba być naprawdę odpornym psychicznie. Nie mówię o wyjeździe na jakieś tam zbiory owoców, ale o życiu takim na dłuższą metę. Jestem równierz po studiach, po kierunku, wydawałoby się "chodliwym" :) i od roku czasu, kiedy to wróciłem do naszej ojczyzny, pracuję na pełnym etacie (stanowisko kierownicze) za całe 1800 zł netto. A ekipa ludzi, za których jestem odpowiedzialny, równierz z mgr przed nazwiskiem mają moze po 1300-1400 na rękę. I to jest dobrze prosperująca firma na rynku europejskim. Żenada !!! W Niemczech pracowałem jako pomocnik budowlany za 8 euro na godzine przez 10-12 godzin dziennie, więc miesięcznie, po wszystkich kosztach mogłem wysyłać żonie ok. 1000-1200 euro. A nawiązując do Twojego rozmówcy z godz. 15.19, to faktycznie osoba ta nie ma poprostu pojęcia o tym co tak NAPRAWDĘ dzieje sie poza jego środowiskiem, czyli poza jego domem, pracą, miejscem w którym mieszka. Przecież gdyby tak było jak ten gość z g.15.19 pisze, czyli mieć ambicje, dużo zaparcia w osiągnięciu celu i etc... to tylko wypracowywać w sobie te cechy i już :) problem z głowy - spełniamy swoje marzenia - te materialne oczywiście, bo o nich tu mowa. Albo przynajmniej zakładamy rodzinę, płodzimy dzieci i zapewniamy godne warunki życia, zaspokajamy potrzeby... , pełen luz. ( oczywiście mówimy tu cały czas o rzeczach materialnych ) Mozna by tu sobie wymieniać i wymieniać, wiadomo, każdy ma swoje cele i marzenia związane z kasiorą :) W zyciu u ludzi, którzy osiągnęli sukces finansowy, WIĘKSZOŚĆ :) z nas wie,że jest tak - albo zostali wylansowani przez kasiastych i ustawionych rodziców, albo przez swoje układy. Jest też jakiś procent ludzi, jak pokazują statystyki, którzy zdobyli sukces, swoją ciężką UCZCIWĄ pracą, Oczywiscie są też tacy co wygrali w totka, nakradli i narobili przekrętów, albo bogato się związali z dr€gą osobą. Ten koleżka z g. 15.19 napewno należy do tej niewielkiej grupy, która żyje bardzo dobrze, na dobrym poziomie, dzięki swojej cięzkiej, uczciwej pracy. No i chwała mu za to, jeśli faktycznie tak jest. Ale wszyscy, bogaci lub zyjący na dobrym i godnym poziomie nie będziemy bo tak już jest skonstruowany ten świat !!! Pozdrawiam Wszystkich i życzę przede wszystkim ZDROWIA !!!
~kasiorka z pisiorka 9-04-2009 23:39
widze wkoncu fajna dyskusja powiem krótko 8 lat za granica--------->powrót poszukiwanie pracy nawet za 900 nie ma roboty cztery miesiáce zmarnowane mimo szczerych chéci---------->powrót za granice kilka telefonów odwiedzenie dwóch agencji pracy robota na drugi dzien!!! wiec kochajmy nasz kraj caym sercem ale pracujmy tam gdzie mamy prace i gdzie nam sie podoba. a wy wszyscy zazdrosni czy jacy tam. kto? pytam kto? dal wam pozwolenie na krytyke kogokolwiek zajmijcie sie wszyscy swoimi sprawami to bedzie wam sie lepiej zylo. a ja w takim razie dalej zwiedzam swiat bo co ja zobaczylem jest moje i nikt mi tego nie zabierze!!! takze pozdrawiam wszystkich w kraju i zagranica oby wam wszystkim czytajácym zylo sie lepiej duzo zdrówka pa pa
~ago 10-04-2009 0:14
do Rodak - Przyjęłam do wiadomości. Cała reszta jest ok. Podrawiam!
~do 09-04-2009 20:07 | ~am 10-04-2009 1:47
Informatyk w budzetowce, 3 tys na reke ale po ilu latach? Informatycy chca tyle na wejscie i maja racje. W Czechach na wejscie ok. 3,5 tys zl, masz wiedze i doswiadczenie 5 tys zl na reke na wejscie, i to nie jest max. Oczywiscie angielski komunikatywny to podstawa (inny jezyk, nie polski, to dodatkowy plus). Na zagospodarowanie ok 4,5 tys zl. Aha i nie czyscisz myszek, nie wymieniasz papieru w drukarkach tylko masz dostep do najnowszych technologii. praca_cz@op.pl
~do 09-04-2009 20:07 | ~am 10-04-2009 7:35
Informatyk w budzetowce, 3 tys na reke ale po ilu latach? Informatycy chca tyle na wejscie i maja racje. W Czechach na wejscie ok. 3,5 tys zl, masz wiedze i doswiadczenie 5 tys zl na reke na wejscie, i to nie jest max. Oczywiscie angielski komunikatywny to podstawa (inny jezyk, nie polski, to dodatkowy plus). Na zagospodarowanie ok 4,5 tys zl. Aha i nie czyscisz myszek, nie wymieniasz papieru w drukarkach tylko masz dostep do najnowszych technologii. praca_cz@op.pl
~am 10-04-2009 7:40
Na wejscie 3 tys, nie pisalem o premiach. I racja ze informatycy wiedza czego chca, ale informatycy a nie czysciciele myszek :). robota jest tylko trzeba miec kwalifikacje. Druga sprawa bardzo wazna to ze pracuje przy rodzinie a nie w rozlace. Moja firma np teraz szuka wykwalifikowanego pracownika za min 3 K na raczke ale wymagane kwalifikacje sa dosc wysokie, ale znajdzie sie taki pracownik bo jest w czym wybierac.
~do am 10-04-2009 9:40
Jeszcze jedna sprawa dot. budzetowki - tzw plecy. Gdzie jest ogloszenie? Moze podasz nazwe firmy? W koncu to w interesie Twojej firmy i Twoim miec wiekszy wybor podczas rekrutacji.
~do am 10-04-2009 9:55
Jeszcze jedna sprawa dot. budzetowki - tzw plecy. Gdzie jest ogloszenie? Moze podasz nazwe firmy? W koncu to w interesie Twojej firmy i Twoim miec wiekszy wybor podczas rekrutacji.
~Cień 10-04-2009 13:56
Do postu o numerze ip: 87,152,154. Jak nie masz pojęcia o zarobkach za granicą to w Google wpisz sobie praca niemcy i wybieraj co chcesz, za 1000 euro na sprzątanie bez znajomości języka na pewno znajdziesz, wiem bo sąsiadce tak pracę znalazłem tylko uważaj na biuro pośrednictwa, bo są takie co cię oskubią i najlepiej sprawdzić ich wiarygodność.
~Maślana 10-04-2009 20:18
W tytule powinno być "Nieudacznicy wyjechali Nieudacznicy wracają"
~do Maślana 10-04-2009 22:45
Ty to jesteś gościówa, nie ma co :) Czytając Twój komentarz, odrazu wiadomo kim jest osoba, która zabiera tak naprawdę głos na tematy, o którym nie ma pojęcia :)
~Maślana 11-04-2009 15:52
mam większe pojęcie niż Ci się wydaje.
~Maślana 11-04-2009 15:55
.....nie wszyscy ale większość.
~KIZIOR 11-04-2009 20:48
| ~rodak | A jaką ważną funkcję pełniłeś? Starszego taczkowego w MPGK???
aniamad 13-04-2009 16:34
Ja wyjechalam 5 lat temu i nie na WYSPY gdzie wszyscy wyjezdzali(moda jaks,czy co?), tylko o wiele dalej i zaczynalam od zera, wynajmowalam lozko w salonie, pracowalam po 18 godzin dziennie z anajnizsza stawke, no ale.....udalo sie. Teraz pracuje w duzej firmie, co prawda nie na kierowniczym stanowisku, ale w administracji, pieniadze niezle, chociaz jescze troche wody uplynie, zanim TAK NAPRAWDE bede mogla spokojnie zyc, mam male mieszkanko, 4 letnia coreczke, ktora tu sie urodzila i tu chodzi do szkoly i jakos.....daje rade i w cale nie mysle o powrocie, bo i po co?zal mi tych ktorym sie nie udalo i musza wrocic, ale dla mnie to by byla osobista porazka, po porzucajac wszystko, rodzine, znajomych, jezyk, obyczaje, niejako godzisz sie z tym, ze bedziesz OBCOKRAJOWCEM i niezle po dupie dostaniesz........ Nikt o zdrowych zmyslach nie leci na pale , w ciemno, a jesli tak, to..........no dla mnie to by byla straszna porazka, trzeba umiec decydowac o sobie, swoim zyciu, o zyciu najblizszych i wziasc sie w garsc i probowac, probowac, probowac DO SKUTKU!!!!!!!! A nie uciekac z powrotem do kraju, z ktorego sie ucieklo..............tam kraj twoj, gdzie serce twoje, a jak szukasz szcescia po za granicami kraju to postaraj sie a nie...................... no coz to tylko moje zdanie, wstyd mi za tych Polakow, ktorzy jednak udowadniaja, ze tak naprawde, to nie nadaja sie do niczego i nie potrafia sobie poradzic, wstyd.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Most do rozbiórki

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Dotacja na usuwanie azbestu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2252
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%