MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Wraca temat inkubatora przedsiębiorczości

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 31 sierpnia 2018, 8:08
Aktualizacja: Sobota, 1 września 2018, 7:10
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas pierwszego po wakacjach posiedzenia Komisji Rozwoju Rady Miejskiej radni zajęli się kwestią utworzenia inkubatora przedsiębiorczości. Temat od dekady co chwilę odżywa, jednak nie ma jednomyślności w tej kwestii.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Dawid Jezierski chce, aby poprzez inkubator wspierać początkujących małych i średnich przedsiębiorców. Lokal pod działalność, prowadzenie księgowości i inne formy wsparcia miałyby pomóc szczególnie młodym ludziom, którzy chcieliby otworzyć firmę. Jak zaznaczyła naczelnik Wydziału Rozwoju Barbara Olszewska, w 2014 roku Agencja Rozwoju i Innowacji z Wrocławia wykonała analizę, z której wynikało, że przedsiębiorstwa były bardziej zainteresowane szkoleniami czy dofinansowaniami.

- Od 2010 roku podejmujemy ten temat. Obawiam się jednak, że inkubator to bardzo ładna nazwa, powołuje się instytucję - to są etaty, zarząd, rada nadzorcza, budynki, opłaty, ale później trudno wypełnić to treścią. Stąd chwalę sobie współpracę z Karkonoską Agencją Rozwoju Regionalnego, która jest instytucją pożyczającą pieniądze, szkolącą, promującą. Firma, z którą KARR współpracuje przygotowała wniosek o inkubator i złożyła go do Urzędu Marszałkowskiego - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, który sceptycznie podchodzi do pomysłu powoływania inkubatora przez Miasto w sytuacji, gdy jest tak niskie bezrobocie.

Aktualnie poziom oficjalnego bezrobocia określany jest na 3 proc., a gdy pomysł powołania instytucji wsparcia przedsiębiorczości kiełkował - bezrobocie w Jeleniej Górze było na poziomie 11 proc.

- Wówczas był to moment, kiedy miało to sens. Podobnie jak park technologiczny, czyli gotowa hala dla wykonywania pracy, jednak przypominam, że w tym czasie powstała cała ulica Spółdzielcza, gdzie przedsiębiorcy podobne działania wykonali z własnym zaangażowaniem - dodał prezydent.

Podczas posiedzenia radni zgłaszali również poprzez Komisję Rozwoju wnioski do budżetu miasta na rok 2019.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
75%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Krakowska w budowie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Zygmunt Stary 31-08-2018 11:06
Cytat: "Aktualnie poziom oficjalnego bezrobocia określany jest na 3 proc" ciekawe czy ten poziom bezrobocia jest wynikiem zrostu liczby miejsc prawy w Jeleniej Górze, czy jeleniogórzanie szukają pracy poza Jelenia Góra.
~precz z PiSPOPSLSLD i pozost 1-09-2018 8:52
do: ~Zygmunt Stary (11:06)
ludzie uciekli z jeleniej bo: w niepolskich marketach, i niepolskich fabrykach cienko płacą a faktycznie dla kobiet w jeleniej górze o pracę w której zarobi się 3000tysące na rękę jest bardzo ciężko lub niema wcale wiec nie piszcie bzdur o małym bezrobociu - po prostu ze 100tysięcznego miasta zrobiło się chyba tak naprawdę sześćdziesiąt tysięcy to i dlatego spadło bezrobocie - czyli bezrobocie spadło bo ludzie wyjechali i tak jest w całej Polsce - szczuje się że z Polski przez ostatnie 15lat uciekło około 10mln polaków i mamy większe bezrobocie ot polityka wszystkich rządzących politykierów
~zygmunt młody 31-08-2018 12:52
Program ma dotyczyć małych przedsiębiorstw i mikrofirm a oni będą mieli ciężko z wybudowaniem czegoś na Spółdzielczej :)
~Nara 31-08-2018 14:08
Walka z bezrobociem dla urzędników, bo będą nowe etaty. W ekonomii próg bezrobocia naturalnego to 5 procent, oznacza to że nie pracują ci co nie chcą, więc po co dziwne działania.
~jamnik 31-08-2018 20:54
do: ~Nara (14:08)
Skoro wiemy ile w Jeleniej wynosi BEZROBOCIE, to może ktoś poda ilu ludzi pracuje w Jeleniej i jaka jest mediana płac. To że ktoś nie jest bezrobotnym to nie znaczy, że pracuje w Jeleniej. Skoro bezrobocie jest takie niskie, to czemu miasto się wyludnia???
~xxl 31-08-2018 14:17
niech już PIS niczego nie wspiera, niech oni już sobie wyjadą z Polski najlepiej na Węgry albo do Soczi no chyba ze potrzebują Radę Nadzorczą, bo im stolów zabrakło dla Misiewiczów "POlskę Dojną Racz nam zwrócić Panie ".....
~jamnik 31-08-2018 20:51
Wszyscy tak polecają własną działalność ale dla siebie to najlepiej praca na umowę, najlepiej gdzieś w urzędzie czy publicznej spółce. Nie każdy może, umie czy chce być przedsiębiorcom.
~To już jesień 31-08-2018 22:57
Cztery lata mieli na to aby utworzyć inkubator. Teraz jak koryto może zniknąć to zaczną markować działania przed wyborami. Żenujące. Państwa czas minął.
~poiu' 1-09-2018 17:52
do: ~To już jesień (22:57)
Czy nie zauważyłeś/aś, że ten inkubator to nie jest firma zależna od prezydenta? Sam Zawiła też jest sceptyczny, ale o tym w osobnym poscie.
~xxx 31-08-2018 22:58
Bo przecież jest tak super, że w zasadzie nic nie trzeba robić. Inkubator przedsiębiorczości... pan prezydent sceptyczny. Park Technologiczny... pan prezydent nie ma zdania. Mieszkanie plus... pan prezydent ma inną koncepcję. Park przemysłowy... pan prezydent wątpi. Strefa ekonomiczna... pan prezydent nie widzi celowości... drogi dojazdowe... pan prezydent nie ma na to wpływu. Bo przecież dalej można dosiedzieć na urzędzie do emerytury i można nic nie robić, wystarczy tylko mieć plecy w PO. Ci co nie mają pracy sami wyjadą, pozostaną tylko emeryci i urzędnicy dzięki czemu bezrobocie spadnie do 0%, co będzie wielkim sukcesem pana prezydenta osiągniętym przy tym minimalnym nakładem sił.
~wtf 1-09-2018 11:22
Pic na wodę,jak przedsiębiorca sam o siebie nie zadba to żadne inkubatory,cuda niewidy mu nie pomogą.
~poiu' 1-09-2018 18:03
Inkubator był powołany ponad dwadzieścia lat temu. Zakładał go pewien pan, który uważał się się ucznia (i był autentycznym fanem) podupadłej już wówczas gwiazdy jeleniogórskiego biznesu, właścicielki biura "Chata" i niedoszłej właścicielki zamku w Karpnikach, Niny S-W. Bawiło mnie, jak ludzie chcieli robić interesy na chęci robienia interesów przez innych . To taka nadbudowa nadbudowy. Niektórzy - złośliwcy zapewne - nazywają to hucpą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Mobilizacja przed II turą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wóz strażacki w nagrodę

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2091
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%