MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Wraca sprawa kopalni w Karpnikach

Wiadomości: Region
Niedziela, 28 sierpnia 2016, 7:28
Aktualizacja: 12:46
Autor: Robert Czepielewski/ts
Fot. Archiwum
Zamykanie kopalni skalenia w Karpnikach śledziła cała Polska, kiedy to mieszkańcy tej wsi zaniepokojeni pogarszającym się stanem infrastruktury drogowej, pojawiającymi się pęknięciami w budynkach, a także z uwagi na degradację krajobrazu doprowadzili do zamknięcia kopalni z dniem 1 lipca 2010 roku.

– W ostatnich dniach sprawa ożyła i firma Pol-Skal złożyła kolejny pozew o zapłatę 107 milionów złotych odszkodowania za poniesione straty, jakie ponosi przez brak możliwości wydobywania skalenia w Karpnikach.

- Dla nas ten materiał ma walor historyczny dlatego, że w sprawę uwikłani są w sensie administracyjnym ówczesny starosta jeleniogórski i zarząd powiatu jeleniogórskiego, wojewoda dolnośląski, wójt i rada gminy Mysłakowice. Nasi radcowie prawni rozpatrują ten pozew - powiedział wicestarosta Paweł Kwiatkowski.

Trzeba pamiętać, że najistotniejsze w tej sprawie były protesty społeczne, które spowodowały, że podjęto decyzję o wygaszeniu koncesji na prowadzenie działalności firmie Pol-Skal. Nie mniej ważne były uwarunkowania techniczne. Firmie były przedstawione propozycje rozwiązania problemu. W grę wchodziło ustalenie takich tras przejazdu, które uchronią drogi powiatowe przed zniszczeniem. Wywożenie odpadów i urobku małymi samochodami lub wybudowanie drogi technicznej do drogi, która pozwalała na wywożenie ładunku dużymi ciężarówkami. Przy tych ograniczeniach firma Pol-Skal zdecydowała się na zamkniecie kopalni.

- Urzędnicy nie mogli dopuścić, żeby urobek wywozić z kopalni w sposób dowolny. Należało chronić drogi publiczne przed ich degradowaniem przez pojazdy nienormatywne w stosunku chociażby do mostów, przez które przejeżdżały ciężarówki - wyjaśnił Paweł Kwiatkowski.

Sprawa jest bardzo skomplikowana w grę wchodzą duże pieniądze. Starostwo powiatowe jednak nie zakłada wypłaty nawet złotówki odszkodowania firmie Pol-Skal.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rodzinna wystawa

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

To było bezpieczne?

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Nie tylko dla seniorów

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie do rozbudowy  

Świętowali złote gody

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
813
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%