MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Wraca pomysł CUW w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 listopada 2017, 8:19
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Minął rok od kiedy w jeleniogórskim ratuszu podjęto pierwsze kroki powrotu do rozwiązania sprzed lat– wspólnej rachunkowości dla wszystkich placówek oświatowych. Centrum Usług Wspólnych miało przynieść miejskiemu budżetowi milionowe oszczędności, jednak po burzliwym początku zdecydowano się ten pomysł tymczasowo zawiesić. Jak się okazuje w najbliższym czasie może powrócić i to w nowej odsłonie.

Już w listopadzie 2016 roku władze miasta rozpoczęły konsultacje nad wprowadzeniem Centrum Usług Wspólnych. Jako pierwsze do dyskusji zaproszone zostały związki zawodowe, które były nieprzychylne temu pomysłowi. Dodatkowo rozmowy toczyły się w przededniu wdrożenia rządowej reformy oświaty, dlatego zdecydowano się tymczasowo wstrzymać prace nad Centrum Usług Wspólnych. - Temat wróci w tej czy innej formie z prostego względu. Reforma oświaty odcisnęła swoje piętno na samorządowych budżetach, rosną koszty a subwencja jest mniejsza niż rok temu – tłumaczy Marcin Zawiła Prezydent Jeleniej Góry.

Głównym powodem dla którego miastu tak zależy na wprowadzeniu CUW czyli Centrum Usług Wspólnych w Jeleniej Górze są oszczędności. Ze wstępnych wyliczeń urzędników wynika, że tworząc tylko wspólny mechanizm finansowy dla szkół, budżet miejski byłby bogatszy o 2-3 miliony złotych rocznie.

- Pojawiły się nowe propozycje. Jeżeli nie powstałaby wspólna księgowość to może powinny być robione wspólne zakupy dla szkół. Takie rozwiązanie również mogłoby przynieść wymierne korzyści. Związki zawodowe, wiele osób zwróciło się do mnie z tym pomysłem . Rozważam przedłożenie go pod obrady na najbliższej sesji. Tak więc wprowadzenie CUW w Jeleniej Górze nie od strony finansowej, która moim zdaniem i tak prędzej czy później nastąpi, ale w kontekście wspólnych zakupów i administrowania placówkami – kończy M. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Co warto wiedzieć na temat superfoods?

Papierosowy gang rozbity

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~budda 22-11-2017 9:45
Można by było jeszcze oszczędzić kilkaset tysięcy albo i kilka milionów rocznie na wypłatach zawiły,dietach radnych i różnych darmozjadów siedzących w ratuszu!I jeszcze jedna sprawa,za pierwszej kadencji prezydentury "pan"zawiła pozostawał na stanowisku dyrektora biblioteki i chociaż formalnie przebywał na urlopie przez te lata to trzeba było odprowadzać od tego etatu składki zus.Ile ten cały urlop kosztował nas,podatników?
~ 22-11-2017 11:03
przecież CUW-y są już we wszystkich miastach, ale jelenia góra stawia aby wykończyć oświatę
~Brzydula 22-11-2017 19:42
do: ~ (11:03)
A możesz napisać w jakich??? Bo z tego co wiem to np. Wrocław wycofał się już z CIW-ów.
~sys 22-11-2017 20:33
do: ~ (11:03)
Gdzie ten CUW rzekomo istnieje? Jakie to te "wszystkie" miasta? Zanim napiszesz kolejną bzdurę to sprawdź proszę. Zawiła miota się i daje namawiać na populistyczne pomysły a czerwoni doradcy pojęcia nie mają o zarządzaniu oświatą.
~księgowa 23-11-2017 22:30
Czy ktoś zdaje sobie sprawę co robią księgowi w jednostkach? Księgowanie to jest namiastka tego co robimy. Zastanawiam się kto przygotuje dane dla CUW, jeśli zabierze się z jednostek księgowych, którzy muszą znać się na wszystkim i na każde pytanie znać odpowiedź. Oczywiście za finanse jednostki odpowiada dyrektor, tylko po to ma księgowego w jednostce, by pilnował tych finansów, bo sam ma inne zdania do wykonania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Dachowanie w Radomierzu

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Obieżyświat w Lwówku

Śmierć na żwirowni

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1046
Tak
22%
Nie
72%
Nie wiem
6%