MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Wprowadzają w błąd klientów

Wiadomości: REGION
Środa, 8 października 2008, 11:40
Aktualizacja: 11:43
Autor: Ania
Robiąc zakupy w jeleniogórskich sklepach często spotykamy się z informacją wywieszoną przez sprzedawcę: Zwrotów nie uwzględniamy. Wielu klientów myli zwroty z reklamacją, którą klient może zgłaszać w ciągu dwóch lat od zakupu wadliwego towaru, na przykład butów. Tutaj chodzi o zwrot pełnowartościowego towaru którego jednak nie chcemy lub po prostu się nam znudził.

- Nie ma przepisu, nakazującego sprzedawcy przyjęcie kupionych butów które nie mają żadnej wady, a klient stwierdził, że jednak ich nie potrzebuje. Oczywiście dobrze jest, jeżeli w sklepie uwzględniają tego typu zwroty, jest to jednak zależne od sprzedawcy - mówi Jadwiga Reder – Sadowska, miejski rzecznik konsumentów.

Inaczej rzecz się ma w przypadku towaru wadliwego, który klient może reklamować przez 2 lata. Najpierw może zażądać takich samych, ale nowych butów lub zdecydować się na naprawę uszkodzonych. Jeżeli sprzedawca nie zgodzi się na to, może pójść kolejny raz ( tzw. drugi etap) i zażądać obniżenia zapłaconej kwoty o 50 % lub odstąpić od umowy.

W przypadku, gdy w dalszym ciągu napotyka odmowę najlepszym sposobem jest zgłoszenie sprawy do inspekcji handlowej lub rzecznika praw konsumenckich, które podejmą w naszej sprawie interwencję. Przy nieuwzględnionej reklamacji wadliwych butów najlepiej jest skorzystać z usług inspekcji handlowej, w ramach której działają polubowne sądy konsumenckie, dzięki czemu bezpłatnie rozwiążemy problem.

Prawo przewiduje także okres tzw. dodatkowych przywilejów konsumenckich, kiedy to klient może zażądać wymiany wadliwego towaru na nowy i nie musi udowadniać sprzedawcy, że towar faktycznie jest wadliwy. Natomiast handlowiec, który stwierdzi, że towar jest dobry, musi udowodnić klientowi, że ma rację.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Tak nie wolno parkować!

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~bidet 8-10-2008 12:28
Czas gwaracncji jest określany przez sprzedawce!! A wspomniane w artykule dwa lata to niezgodność towary z umową!!! Droga redakcjo to dwie różne sprawy!!!!!
~Do 12:28 8-10-2008 13:21
Ale masz fajny nick.............a może spróbuj: klozet, kibel, s...z, ewentualnie zlew, albo rynsztok.............zresztą wszystkie są fajne nie ?
~cyganowa 8-10-2008 13:38
mój facet chciał kupić buty do garnituru, gdy zapytaliśmy na jaki okres jest gwarancja to usłyszeliśmy "no wie Pan...na sezon..." Sezon czyli ile??A poza tym buty do garnituru nie są sezonowe...brak kompetencji ...żenada...
~_ojdiridirachciach___ 8-10-2008 14:27
Tabliczka "Zwrotów nie przyjmujemy" jest jasna i czytelna. Nikt mnie nie wprowadza w błąd, bo znam różnicę pomiędzy zwrotem towaru, gwarancją, a rękojmią. To raczej niedoedukowani klienci sami siebie wprowadzają w błąd, uzupełniając luki w wiedzy własnymi wyobrażeniami ;)
ebee 8-10-2008 14:35
Okres gwarancji na produkt określa producent, nie sprzedawca. I dotyczy to także bidetów , zarówno tych tańszych z fajansu, jak i droższych ..........z porcelany ! Pozdrawiam oryginalnego internautę !
~sumienie narodu 8-10-2008 15:17
Gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem PRODUCENTA. Nie ma gwarancji z mocy prawa, z niej jest tylko rękojmia, która trwa rok i jest odpowiedzialniością sprzedawcy. Gwarancja może byc pełna, lub ograniczona, rękojmia obejmuje wszystkie wady, jesli z ich powodu używanie wadliwej rzeczy jest ograniczone. Zwroty zaś, to odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży i jest zależne od woli sprzedawcy. Ostatniop reklamowałem smycz, którą pies przegryzł. Pani przyjęła reklamację, po czym po dwóch tygodniach nie udzieliła informacji co dalej. Dopiero po trzech oświadczyła, że przegryzienie smyczy nie podlega reklamacji. Nieststy, ale miała obowiązek udzielenia odpowiedzi w prrzeciagu 14 dni, tak więc Z MOCY PRAWA reklamacja mimo, że - jak oświadczyla - ekspert odrzekł iż nie podlega jej takie coś jak przegryzienie, jest uznana automatycznie z powodu przekroczenia terminu. Zreszta co do ekspertowej "mądrości" też miałbym zastrzeżenia. W końcu pies gryzie i należy smycz zrobić tak, by była odporna.
piipi 8-10-2008 15:42
..do - [~Mocherowa..]..sezonowy mezczyzna jest *NAJfajniejszy !!.
~ 8-10-2008 15:44
~konsument 8-10-2008 15:48
Termin gwarancji określa Gwarant (producent, sprzedawca) według własnego uznania. W przypadku butów "do garnituru" raczej nie moża mówić o gwarancji (?!) Zawsze przysługuje odpowiedzialność Sprzedawcy (24 miesiące od daty sprzedaży) wzgledem Konsumenta.
~Eeeej ... sumienie narodu !!! 8-10-2008 15:52
mieszasz pojęcia ... ściemniasz .... nie wymądrzaj się albo doczytaj !
~ Stary baca 8-10-2008 19:15
Piipi - a ja wole JEDNOrazową młodą nie zużytą- ale jak wiem nie spełniasz tych kryteriów więc lepiej nie zabieraj niepotrzebnie głos , bo nawet marzenia w tym przypadku nie spełniaja się a pozostanie ci tylko oskoma...
~gość niedzielny 8-10-2008 19:21
nie wiem, po co wyważa się otwarte drzwi... tutaj jest wszystko na temat: http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=390
piipi 8-10-2008 20:06
..do - [~postu z godz.19:15..]..to widac,ze jestes starym mezczyzna. Nie potrafisz kochac i szukasz zaplonu,bo juz Tobie nie wychodzi. Nie martw sie o mnie,bo moje marzenia beda spelnione !.
piipi 8-10-2008 20:18
C.d..do postu z godz.19:15 ~Czuc,ze jestes starym obrzydliwym i przepelnionym smutkiem. Przypominasz mi szpicla z czasow PRL, wtedy to on wachal,donosiil i przekazywal dalej.Interesowalo go..TYLKO jedno:..kto z kim i dlaczego..
~Sabath 8-10-2008 21:29
niema to ja sezon na miłość
~?!!!? 8-10-2008 22:01
do ojdicośtam i sumienia narodu (tylko którego) - skąd wy dziś wytrzasnęliście rękojmię??? Może trochę rozeznania w przepisach.
~sumienie narodu 9-10-2008 7:38
To takie proste: poczytać kodeks cywilny. ALBO CHOĆ WKLEPAĆ "RĘKOJMIA" W OKIENKO... OJ p...pY LENIWE...
~hhhf 9-10-2008 7:58
A o rękojmi to zapomnieliście

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skatepark za frekwencję?

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
296
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%