MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

"Wpadł" fałszerz zezwoleń na pracę dla cudzoziemców

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 12 marca 2018, 12:25
Aktualizacja: Wtorek, 13 marca 2018, 8:29
Autor: SG
Fot. Straż Graniczna
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku zatrzymali na terenie Warszawy 24–letniego obywatela Ukrainy, który fałszował zezwolenia na pracę dla cudzoziemców wydawane przez urzędy wojewódzkie. Podczas czynności zabezpieczono umowy, faktury, laptopy, telefony komórkowe, karty sim oraz gotówkę.

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty oszustwa i fałszowania dokumentów. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Zatrzymanie cudzoziemca ma związek z rozbiciem, pod koniec 2017 roku, grupy przestępczej trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski.

- Podczas przeszukania ujawniono umowy, faktury i druki świadczące o prowadzonym procederze, a także telefony, komputery oraz gotówkę. Do fałszowania przedmiotowych dokumentów używano podrobionych pieczęci Wojewody Dolnośląskiego. Zamawiane dokumenty potrzebne były cudzoziemcom do uzyskania wizy, która uprawniałaby ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Cudzoziemcowi przedstawiono zarzuty oszustwa i fałszowania dokumentów Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Wobec mężczyzny zastosowano środek zapobiegawczy z postaci poręczenia majątkowego. Zatrzymanie cudzoziemca ma związek z rozbiciem, pod koniec 2017 roku, grupy przestępczej trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski. Właściciele firm, które w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, rejestrowali w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dla cudzoziemców. Na podstawie tych oświadczeń obywatele Ukrainy, Rosji, Białorusi i Uzbekistanu otrzymywali w konsulatach wizy z prawem do pracy i wjeżdżali do naszego kraju. Ponadto właściciele firm, wspólnie i w porozumieniu z obywatelami Ukrainy, poświadczali nieprawdę oraz wprowadzali w błąd pracowników urzędów pracy oraz urzędów wojewódzkich, gdyż składali wnioski do urzędów wojewódzkich dla cudzoziemców, którzy otrzymywali zezwolenia na pobyt i pracę od roku do trzech lat. Cudzoziemcy po przyjeździe do Polski nie podejmowali pracy u polskich pracodawców wskazanych w oświadczeniach, a posiadane wizy wykorzystywali w innych celach - informuje kpt. SG Rafał Potocki, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Cudzoziemcy, którzy deklarowali chęć przyjazdu do Polski a także, ci, którzy chcieli przedłużyć pobyt w Polsce płacili od 100 zł do 3000 zł. Kwota zależała od rodzaju dokumentu, który chciał otrzymać cudzoziemiec. Z ustaleń śledczych wynika, że w okresie niecałych dwóch lat, firmy zarejestrowały blisko 700 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz uzyskały ponad 100 rocznych zezwoleń na pracę typu A i kilkadziesiąt kart pobytu.

W dotychczas prowadzonym śledztwie zatrzymano 5 osób, natomiast zarzuty przedstawiono 6 osobom w wieku 24 – 53 lat, 2 obywatelom Polski oraz 4 obywatelom Ukrainy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Utrudnienia drogowe w gminie Podgórzyn

W Karpaczu działo się!

O bezpieczeństwie seniorów na drodze

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Olo 12-03-2018 20:46
Wiadomości regionalne strażnicy rejonu Kłodzka zatrzymali w Warszawie Ukrainca.dobrze że nie w Londynie.
~ 13-03-2018 1:10
A mają filię w Jeleniej Górze. Ja potrzebuję kwity z geodezji. Tam jakiś palant został zatrudniony. Może obywatel Ukrainy go zastąpi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamknięcie szlaków w Rudawach Janowickich

Z Ziemi czerpane...

Sztuka w pałacach i nowi ambasadorzy

W obronie zwierząt

Poznaj kowarską przyrodę

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
404
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%