MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

WOT: gotowi na krok w dorosłość?

Wiadomości: Polska
Sobota, 1 lutego 2020, 12:32
Aktualizacja: Niedziela, 2 lutego 2020, 7:18
Autor: WOT
Fot. Użyczone/WOT
Od najbliższego poniedziałku (3.01) na terenie całego kraju startuje kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami kwalifikacyjnymi szukajcie przedstawiciela Wojsk Obrony Terytorialnej – opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią, jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Terytorialsów.

W zeszłym roku rekrutacja prowadzona przez żołnierzy WOT podczas kwalifikacji wojskowej przyniosła aż 7000 wniosków o powołanie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Najwięcej chętnych do wstąpienia w szeregi terytorialsów spośród osób stających przed komisjami kwalifikacyjnymi było na Kujawach i Pomorzu, Podkarpaciu oraz południowym Mazowszu. Jak będzie w tym roku? Dowiemy się za kilka miesięcy.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rusza 3 lutego i potrwa do końca kwietnia. Obejmie ona ok. 215 tys. młodych Polaków. Na komisję muszą stawić się obligatoryjnie 19-latkowie z rocznika 2001. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe.

W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu, przy powiatowych komisjach pojawią się rekruterzy z brygad obrony terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach bądź przedstawiciele brygad opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej – informuje kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać ten krok. W tym roku, przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, którzy doradzą co zrobić by wziąć odpowiedzialność za innych zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu każdego powiatu, orzekają one o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Można też złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej.

Od początku budowy formacji wnioski o służbę w WOT złożyło już ponad 45 000 polskich obywateli. Wciąż na terenie całego kraju można składać wnioski o powołanie do służby w WOT. Można to zrobić osobiście w Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełniając formularz na portalu e-PUAP.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Docelowa liczebność formacji to 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach OT (po jednej w każdym województwie i dwie na terenie Mazowsza). Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie
z wojskami operacyjnymi.

Twoja reakcja na artykuł?

9
53%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
24%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
3
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 1-02-2020 13:16
A co rekruci zrobią jak rodziców zabraknie
~Jelenia.com 1-02-2020 13:29
Przywrócić obowiązek służby wojskowej. Pozabierac te c...y zarosniete w rurkach na przynajmniej 9 miesiecy.
~owl 1-02-2020 14:42
do: ~Jelenia.com (13:29)
ta za delikatna i rozwydrzona młodzież naprawdę potrzebuje porządnego kopa. to są chłopczęta a nie mężczyźni z jajami
~ 1-02-2020 15:35
do: ~Jelenia.com (13:29)
Taa jasne, a tych tęczowych w wojsku sobie wyobrażasz ;)? Wiesz co to byłby za jazgot i kociokwik w mediach tzw."guwnego nurtu", gdyby obecny rząd chciał przywrócić pobór do wojska. Miałbyś w tych mediach festiwal występów "mundrych głów" i celebrytów mówiących jaki to zamordyzm i zamach na wolność i prawa do wolności obywatelskiej. A ci z opozycji totalnej pewnie pobiegliby skarżyć się za granicę.
~Jelenia.com 1-02-2020 15:38
Poradzili by sobie z takimi elementami. Do przysiegi paru by wisialo reszta idzie dalej.
~sami 2-02-2020 3:35
Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Moje to było obowiązkowe . Trzeba wrócić do historii. Teraz wystarczy aby Młody Chłopak przeszedł szkolenie wojskowe co najmniej 3 miesięczne. I już jest żołnierzem. Ale od czegoś trzeba zacząć . Dobra inicjatywa !!!!!!! .
~Michrou 2-02-2020 12:51
Wysyp Januszy w komentarzach przeraża. Najlepiej gadać bzdury o czymś co ich samych nie dotknie. Młodzi ludzie mają lepsze rzeczy do roboty, niż nic nie warte "szkolenie" wojskowe. W obecnych czasach liczy się technologia, a nie mnoga armia. Polacy w obliczu kolejnej wojny znów wykrwawiliby swój naród w najbardziej idiotyczny sposób, widać po gloryfikacji zdrady ojczyzny jaką było powstanie warszawskie. Lepiej zająć się pasją i nauką niż zmarnować sobie kilka miesięcy życia na coś co do niczego się w życiu nie przyda, a co najwyżej narobi problemów psychicznych. Wystarczy, że w Polsce już jest największy wskaźnik zabijania się mężczyzn w stosunku do kobiet. Nikt nie potrzebuje już być wzorem męskości, a "c...y w rurkach" dobrymi studiami zapewnią sobie lepszy byt niż komentujący. Jak ktoś chce być sobie "ciotą w rurkach" to jego prywatna sprawa, a nie jakiegoś robola wylewającego frustracje w internecie. Będzie potrzebował zmężnieć to zrobi to. Nie będzie potrzebował, to będzie sobą. Typowe komusze myślenie, ja miałem źle, to inni też mają mieć źle i tak właśnie ten kraj stoi w miejscu zamiast gonić zachód. Jak ma nie następować drenaż mózgów, gdy stare pokolenie chce rzucać kłody pod nogi młodym. Granice są otwarte i ambitniejsi uciekną z bagna przygotowanego przez pokolenie katokomuny.
~No, tak 2-02-2020 14:46
do: ~Michrou (12:51)
W Niemczech podczas wojny na terenie byłej Jugosławii wysyłano żołnierzy z obowiązkowego poboru. Niemcy nie kryli rozczarowania, że ledwie przyuczyli młodych żołnierzy, a ci odchodzili, bo ich służba dobiegła końca. Zrezygnowali z obowiązkowego poboru młodych mężczyzn i mają już tylko armię zawodową. Rekruci odbywają przygotowanie, składają ślubowanie, a gdy się nadają mogą pracować w armii do emerytury lub podpisać kontrakt na kilka lat.
~Lord wonski 3-02-2020 23:18
do: ~Michrou (12:51)
Napisał chłopczyk w rurkach, mający 21 partnera dwa pieski, starający się o wyższe wykształcenie, myślący że zwojuje świat, będący rozkapryszonym jedynakiem wychowanym przez lewicujących rodziców, i te jego wykształcenie w zderzeniu z rzeczywistością pozwoli mu na dobrą pracę w biedronce lub na uberze, jak zrobi prawko oczywiście, ale uważa siebie za wojownika mocy bo walczy o równe prawa dla zwierząt, osób binarnych, tosterów. Gó. no wiesz i dupie byłeś a temat wojska znasz tylko z gier i z filmów.
~ 4-02-2020 1:27
do: ~Lord wonski (23:18)
Powiedział to stary moher co myśli, że jak był na przymusowym okresie wojskowym te parę miesięcy, myśli teraz że jest znawcą jakich mało. Spójrz na siebie. Człowiek w p...lskich rurkach może więcej osiągnąć niż człowiek w corpogaju za 200 zł z olx. Nie oceniaj książki po okładce, znasz takie przysłowie ? Widać właśnie Że prymusem to nie byłeś/łaś i teraz ciężko w życiu masz, dlatego proszę nie komentować innych co sobie lepiej radzą w życiu, bo mają chęci i potencjał :D
~Michrou 4-02-2020 18:15
do: ~Lord wonski (23:18)
Mogę napisać co już osiągnąłem i co mam szansę osiągnąć, ale czy ktoś uwierzy losowej osobie z internetu? ;) Od razu stwierdzisz, że to nie możliwe i ściemniam, więc nie zamieszczę tu mojego CV. Suma summarum nie trafiłeś z niczym w swojej ocenie. Może odniesiesz się merytorycznie po co komuś jest to bezsensowne zmarnowanie kilku miesięcy życia, zamiast atakować ad personam?
~joł 6-02-2020 21:22
Każdy mundur ryje beret.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Jest pomnik przyrody

Krakowska w budowie

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Bobry na Zabobrzu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2052
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%