MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Wolontariat z przygodą – może to coś dla Ciebie!

Wiadomości: Region
Środa, 25 lipca 2012, 9:39
Aktualizacja: 9:41
Autor: Rosa
„Podróżuję, poznaję, pomagam” to projekt Fundacji Rosa, który powstał z myślą o integracji młodzieży z dziećmi niepełnosprawnymi z terenu Dolnego Śląska podczas wspólnych wycieczek krajoznawczych. Fundacja organizuje obecnie nabór wolontariuszy – po szkoleniach czekają na nich wyprawy po regionie i ciekawe warsztaty.

Niepełnosprawność dotyczy społeczeństw w każdym zakątku naszego globu. W Polsce wciąż wiele miejsc i organizowanych publicznie wydarzeń - ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury czy zaangażowanych w pomoc osób - pozostaje niedostępnych dla tej grupy.

Ograniczona oferta organizatorów turystyki oraz wysokie koszty przystosowania pojazdów powodują, że niepełnosprawni w bardzo małym stopniu lub wręcz w ogóle nie poznają regionu. Konieczne jest więc znoszenie barier środowiskowych, ale równie ważną rolę odgrywa zachęcanie osób niepełnosprawnych do aktywnego wypoczynku, poznawania turystycznych i historycznych atrakcji swojego kraju. Taki jest cel realizowanego przez Fundację Rosa projektu „Podróżuję, poznaję, pomagam”.

- Turystyka jest dobrą okazją do edukacji i pobudzania zainteresowań i pasji, szczególnie wśród najmłodszych. To również doskonały sposób likwidowania barier integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego możemy realizować projekt wychodzący naprzeciw potrzebom dzieci niepełnosprawnych, a jednocześnie aktywizować młodzież z całego regionu - mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa.

Projekt „Podróżuję, poznaję, pomagam” zakłada zorganizowanie pięciu wycieczek dwudniowych, w których uczestniczyć będzie w sumie setka niepełnosprawnych dzieci, nauczyciele-opiekunowie i wolontariusze. Uczestnicy zwiedzą różne atrakcje Dolnego Śląska, ponadto wezmą udział w warsztatach archeologicznych i historycznych. Dzieci będą miały okazję m.in. zobaczyć pracę kowala czy tkacza, ulepić samemu gliniane naczynie i spróbować świeżo wypieczonego chleba.

Aby móc w pełni zrealizować tę ideę, niezbędni są wolontariusze. Fundacja Rosa poszukuje 20 osób, które wraz z dziećmi niepełnosprawnymi wybiorą się na wspomniane wycieczki. Wolontariuszem może zostać każda osoba w wieku od 16 do 25 lat, studiującą lub uczącą się na Dolnym Śląsku. Zainteresowane osoby mogą liczyć na profesjonalne szkolenie finansowane przez Fundację Rosa, podczas którego uczyć się będą m.in. praw i obowiązków wolontariusza, komunikacji z osobą niepełnosprawną oraz metod animacji czasu wolnego dzieci niepełnosprawnych. Szkolenie przeprowadzone zostanie w sierpniu, a pierwsze wycieczki po Dolnym Śląsku zaplanowane są na wrzesień br.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON.

Więcej na stronie: www.fundacjarosa.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Planowali zamach na prokuratora krajowego

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 25-07-2012 11:20
wolontariat to zaoszczedzone pieniadze dla organizatora, ktory niezla kase zgarnie nie mordujac sie na wycieczce w upale , nic tylko siedziec i wymyslac impezy , grac na uczuciach ludzkich i jeszcze zbierac profity , takie fundacje to dobrzy wujaszkowie tylko cudzym kosztem, a ruszcie sie prezesi fundacji i skoro jestescie tacy wspanialomyslni to rekrutujcie swoje rodziny do pomocy, niech zaiwaniaja za darmo, przeciez to wy im dostarczacie papu za kase z fundacji,
~joannak 25-07-2012 12:59
a dlaczego jest ograniczenie wiekowe?jak mam 30 lat i chcę pomóc to już się nie nadaję?
~ 25-07-2012 14:22
ciebie nie chca joannaku bo masz 30 i olej w glowie oni potrzebuja do targania wozkow i wnoszenia na plecach a do tego tylko mlodzi ambitni bez oleju w glowie sie nadaja a najlepiej ci z 16 na karku , bo im jeszcze idzie miesac w glowie
~Student 25-07-2012 22:50
Czytam Państwa komentarze i nie wierzę własnym oczom. Są ludzie, którzy chcą pomóc nie licząc na profity finansowe. Jest to chęć pomagania innym. Jasne, najlepiej pisać tego typu komentarze, marudzić i narzekać. A jakby nie było tego typu akcji, to byście narzekali, że młodzież jest nieambitna, że nie ma kto pomagać osobom niepełnosprawnym, że wszyscy chcą kasy. Sam jestem wolontariuszem i boli mnie to w jaki sposób, niektórzy ludzie spoglądają na świat. Widocznie w projekcie takie wymagania wiekowe postawiono. A jak można przeczytać, wolontariusze także mogą się wiele nauczyć, a to właśnie na tym polega. Życzę miłego wieczora.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spódnice to kwintesencja kobiecości i elegancji w jednym

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Dachowanie w Radomierzu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
130
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%