MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Wolność interpretacji

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 27 czerwca 2005, 0:00
Aktualizacja: Środa, 18 stycznia 2006, 9:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Prywatny importer używanych samochodów chce zaskarżyć skarb państwa

Dla Marka Radziwonia ostatnie 4 miesiące to nieprzerwane pasmo korespondencji z urzędnikami GIOŚ. Mimo że w polskim prawie nie ma definicji odpadu samochodowego, urzędnicy nakazali zniszczenie samochodu, który według biegłych nadawał się do remontu. – dodge’a durango w lutym tego roku przywiozłem na konkretne zamówienie klienta – opowiada. Wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Straż Graniczna zezwoliła na wwóz auta do Polski. Zaraz potem pan Marek postanowił oclić pojazd w legnickim Urzędzie Celnym.

Dodge był uszkodzony. W Szwajcarii dachował – mówi Marek Radziwoń. – Miał pogniecioną karoserię, ale poza tym był sprawny. Mało tego, miał ważny szwajcarski dowód rejestracyjny. Były właściciel auta dostarczył celnikom szwajcarską ekspertyzę biegłego i opinię stacji diagnostycznej. W obu przypadkach specjaliści uznali, że samochód nadaje się do remontu – dodaje Radziwoń.
Celnikom terenówka najwyraźniej się nie spodobała. Postanowili zapytać o opinię Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Ten jako jedyny może dopuścić auto do ruchu albo nie. Urzędnicy z GIOŚ uznali, że auto jest odpadem i nakazali jego utylizację.

Takiej decyzji nie może się nadziwić Jerzy Kołodziej z legnickiej Agencji Celnej, gdzie pojazd przebywał, był zaskoczony takim stanowiskiem. – Przechodziły auta w o wiele gorszym stanie i nikt nie protestował.
Poseł Piotr Kozłowski, który współtworzył przepisy dotyczące obrotu uszkodzonymi samochodami, uważa, że to bzdura. – Nie ma w naszym prawie pojęcia „odpadu samochodowego”. Nie udało nam się takiego przepisu stworzyć.

Właściciel dodge’a durango nie ukrywa, że stracił mnóstwo czasu i pieniędzy. – Na razie przysługuje mi jeszcze prawo do odwołania od decyzji urzędników – mówi.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Policyjna akcja "Pieszy"

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Magistrat do remontu

Wóz strażacki w nagrodę

Tak nie wolno parkować!

Krakowska w budowie

Nowy przystanek w Łupkach

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
338
Tak
47%
Nie
41%
Nie wiem
12%