MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Wolniej, ale do przodu!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 26 sierpnia 2008, 8:02
Aktualizacja: 17:12
Autor: JSL
Fot. JSL
Wielu pasażerom Miejskiego Zakładu Komunikacji nie podoba się obowiązek wsiadania do autobusów przednimi drzwiami. To tamuje ruch i przyczynia się do spóźnień kursowych pojazdów MZK. Jednak ten pomysł pozwolił na ograniczenie liczby gapowiczów i kłopotliwych pasażerów w stanie upojenia alkoholowego. Kilka innych innowacji przewoźnika nie sprawdziło się.

– Obowiązek wsiadania do pojazdów miejskiego przewoźnika przednimi drzwiami oraz okazania ważnego biletu autobusowego kierowcy wprowadziliśmy w lipcu 2006 roku. – Do dziś udało się znacznie ograniczyć liczbę gapowiczów – podkreśla Marek Woźniak, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. – Powodów wprowadzenia takiego rozwiązania było jednak więcej. Chcieliśmy upłynnić ruch wewnątrz pojazdu tak, aby pasażerowie wsiadający i opuszczający autobus korzystali z osobnych drzwi – dodaje Woźniak.

Udało nam się również wychwycić wielu oszustów, którzy posługiwali się podrobionymi legitymacjami i wielokrotnie kasowanymi biletami. Do tego zauważamy, że od momentu nałożenia tego obowiązku do autobusów nie garną się kłopotliwi – na przykład pijani – pasażerowie – zauważa Wojciech Hanczarek, kierownik działu eksploatacji. Czynnik finansowy odgrywa jednak istotną rolę. Od lat przewoźnikowi ubywa pasażerów. Konieczna jest więc lepsza egzekucja opłat za korzystanie z usług MZK.

Kierowcy niejednokrotnie spotykają się z zarzutami, że nie otwierając pasażerom tylnich drzwi chcą utrudnić im życie. Argument ten odrzuca dyrektor Woźniak. Takie rozwiązania wprowadzono w wielu krajach Europy Zachodniej. – W godzinach szczytu, gdy autobusy są przepełnione kierowcy wpuszczają pasażerów wszystkimi drzwiami. Chcemy w ten sposób ułatwić życie naszym klientom, którzy wsiadają na wyjątkowo zatłoczonych przystankach w centrum miasta – mówi Leszek Chmielewski, kierownik działu marketingu.

O ile wsiadanie przednimi drzwiami przyjęło się już wśród korzystających z usług przewoźnika, inne innowacje spaliły na panewce. Dwa lata temu mówiło się, że kierowcy będą zatrzymywali się na równi z ostatnim słupkiem wiaty przystankowej. Na próbę malowano również linie, wyznaczające na chodnikach miejsca zatrzymania autobusu.

– Gdy składaliśmy te obietnice, byliśmy jedynymi użytkownikami zatok autobusowych – dowiadujemy się w MZK. – Dziś z tych miejsc korzystają również autokary wycieczkowe i busy prywatnych firm. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w którym miejscu nasz kierowca będzie mógł się zatrzymać. Zatoki w centrum miasta są po prostu zbyt małe. Dlatego zrezygnowaliśmy z tych rozwiązań – mówi dyrektor Woźniak. Zrezygnowano także z innego eksperymentu: pomysł wprowadzenia opłat za przejazd za pomocą SMS okazał się całkowitym niewypałem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

70 drzewek na jubileusz

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Komentarze (28) Dodaj komentarz

0007 26-08-2008 8:46
Przecież to jest fikcja. Kierowca udaje, że sprawdza. Pasażer udaje, że ma bilet.
~lulz 26-08-2008 8:51
~bzdura 26-08-2008 9:24
Ci wszyscy kierownicy z mzk chyba nigdy nie jechali autobusem i nie wsiadali przednimi drzwiami. Kierowcy sprawdzali bilety wsiadającym jakieś kilka tygodni po wprowadzeniu nowego porządku, niektórzy byli bardzo nadgorliwi, ale widzę ze im sie juz to znudziło bo jeżdżąc dzień dzień przez ost miesiąc nie spatkałem sprawdzającego bilety kierowcę nie mówiąc o kanarach. Więc nadal nie trzeba kasować biletów zwłaszcza na peryferyjnych trasach:D Co do miejsc zatrzymywania sie autobusów na przystankach to świetny pomysł może nie we wszystkich miejscach ale w większości przypadków dało by sie to zrobić, bo nieraz sie zdarza że autobus jedzie na koniec zatoczki;/
nol_ 26-08-2008 9:50
Kilka miesiecy temu tego przestrzegali. Teraz zazwyczaj otwieraja wszystkie drzwi.
~pasarzer 26-08-2008 10:07
Tak ma zapobiec pijanym pasażerom!! tak hym... jadę pewnego dnia autobusem i co widzę ? Jak na przeciwko siedzi para pijąca alkohol w autobusie przeklinając przy tym. autobus Lini 9. Innym razem wsiadł Pan w samych majtkach i kobiecym biustonoszu i skarpetkach trzymając otwarte piwo w ręku. A kiedy indziej zaczepiali mnie w autobusie mężczyźni pod wpływem alkoholu! Kiedy nie chciałam z nimi rozmawiać zaczęli mnie wyzywać i wolałam wysiąść! Więc to ma zapobiec pasażerom pod wpływem alkoholu!! Raczej nie!! Może udaje się zapobiec gapowiczą !! Ale też nie sądze.... Tylko opóźnia przejazd autobusem. Zaistniała kiedyś nie miła sytuacja dla mnie, gdy chciałam wysiąść kierowca nie otworzył mi tylnych drzwi chociaż naciskałam guzik . Tłumacząc się tym że wsiadający mają wsiadać przednimi drzwiami i on poczeka. Oczywiście potem nie otworzył mi drzwi tylnych abym wysiadła!! I musiałam wysiąść na następnym przystanku!! Płace za bilet i wymagam!!
~.... 26-08-2008 10:07
Tak ma zapobiec pijanym pasażerom!! tak hym... jadę pewnego dnia autobusem i co widzę ? Jak na przeciwko siedzi para pijąca alkohol w autobusie przeklinając przy tym. autobus Lini 9. Innym razem wsiadł Pan w samych majtkach i kobiecym biustonoszu i skarpetkach trzymając otwarte piwo w ręku. A kiedy indziej zaczepiali mnie w autobusie mężczyźni pod wpływem alkoholu! Kiedy nie chciałam z nimi rozmawiać zaczęli mnie wyzywać i wolałam wysiąść! Więc to ma zapobiec pasażerom pod wpływem alkoholu!! Raczej nie!! Może udaje się zapobiec gapowiczą !! Ale też nie sądze.... Tylko opóźnia przejazd autobusem. Zaistniała kiedyś nie miła sytuacja dla mnie, gdy chciałam wysiąść kierowca nie otworzył mi tylnych drzwi chociaż naciskałam guzik . Tłumacząc się tym że wsiadający mają wsiadać przednimi drzwiami i on poczeka. Oczywiście potem nie otworzył mi drzwi tylnych abym wysiadła!! I musiałam wysiąść na następnym przystanku!! Płace za bilet i wymagam!!
KochaSJG1983 26-08-2008 10:34
Niech się lepiej Pan Woźniak weźmie za tych kierowców, którzy sobie robią istną samowolkę, jeśli chodzi o dopasowywanie swoich autobusów do rozkładu jazdy. Po raz kolejny autobus o 6:19 z "Podwala" odjeżdżał sobie o 6:16 lub 6:17. Co jest grane? To my jesteśmy dla Was, czy Wy dla nas? Panie Woźniak niech Pan zrobi z tym porządek. Napisałem e-maila z pytaniem, gdzie zgłaszać takie incydenty, a nawet nikt nie raczy mi z MZK Jelenia Góra odpisać. Wstydziliby się z MZK Jelenia Góra...
HankaOdRumcajsa 26-08-2008 10:51
...jak MZK chce tracić klientów to niech dalej podwyższają cenę biletów...
kwakwa 26-08-2008 11:01
i tak i nie,w godzinach szczytu ludzie włażą i przodem i tyłem,podobnie jak wysiadający,co do kontroli biletów to czasem jest to pobieżne a czasem dokładne ,zależnie od pory dnia i trudno się temu dziwić,bilety kasować trzeb bo taki przepis prawa i obowiązek(żądamy czystego busa a bilet nieskasowany)bo i kanar też się trafi i słusznie się czepia,a gapowicze niech pamiętają ze złapani kilka razy w jednym roku mogą odpowiedzieć za wyłudzenie...po za tym ile ten bilet kosztuje dwa peleny z groszem...
0007 26-08-2008 11:05
To ten kierowca ma sprawdzać bilety i w międzyczasie liczyć pieniądze i drukować bilety. To jest śmieszne. Wystarczy, że jedna osoba z wsiadających stanie kupować bilet i kierowca już nie sprawdzi, bo jest zasłonięty i nie widzi. Gapowicze o tym wiedzą, kierowcy też. A kierownictwo wieży w takie kontrole.
~ 26-08-2008 11:17
Wpuszczanie pasazerow przednimi drzwiami,juz od dawna jest fikcją i kierownictwo MZK doskonale o tym wie,dlatego niech już wreszcie przestaną kłamać.Jeżeli,została ograniczona liczba gapowiczów,to dlaczego kondycja finansowa zakładu jest tak zła?,wystarczy porozmawiać z pracownikami,a nie robić dobrej miny do złej gry.W logo firmy powinien być legendarny transatllantyk "Titanic".
piipi 26-08-2008 12:34
..RYZYKIEM jest podroz autobusem i nie wiedzac,kto jest kierowca tego pojazdu.~Lepiej dokladnie "sprawdzic" twarz Pana Kierowcy,bo wiadomo ...LEPIEJ sie trzymac !!.
0007 26-08-2008 12:59
Niepokojący jest fakt, że ucichły protesty kierowców związane z przeróbką kabin i przesunięciem barierek z przodu autobusu. Zaraz po wprowadzeniu zasady wsiadania przodem pousuwano barierki i poprzerabiano kabiny. Kierowcy zgłaszali, że przeróbki te zmniejszają bezpieczeństwo prowadzenia autobusu. Ograniczona została widoczność w lusterkach, powstały odblaski światła tam gdzie nie powinny. Przy pełnym autobusie ludzie dokładnie zasłaniają kierowcy prawą stronę. Jedzie on na wyczucie i w ciemno. To się kiedyś mocno zemści.
~zły do szpiQ 26-08-2008 13:49
prawidłowo że ludzie wsiadają przednimi drzwiami, jak ma to chociaż w małym procencie utrudnić przejazd gapowiczom to popieram. nie masz na bilet to z buta lub łapać okazję
~Mocherowa 26-08-2008 15:19
Kochaś co ty masz w tej głowie.....? a może były korki a może twój zegarek przestawił się o minute ??? Płacisz i wymagasz ??????? To zadzwoń sobie po taxe albo kup samochód. Jesteś naprawdę żałosny. A myślenie.....już pisałam na poziomie 5 latek.
KochaSJG1983 26-08-2008 15:42
Do ~Mocherowa: Dziwne, żeby o 6:00 rano były korki na Drzymały lub w innym miejscu od Kiepury do Podwala. Po prostu kierowcy robią sobie samowolkę i jak widać kierownictwo MZK Jelenia Góra nic sobie z tego nie robi. Nie dość, że coraz mniej ludzi korzysta z usług MZK Jelenia Góra to jeszcze oni podnoszą ceny biletów zamiast je obniżyć. Jak tak dalej pójdzie to MZK Jelena Góra splajtuje i tyle będzie...
~do kochaś 26-08-2008 16:42
jesteś pewien że to były wie minut a może to była minuta i 35 sekund?? Jesteś chyba przewrażliwiony, ja ostatnio na autobus linii 3 w kierunku miasta czekałem 25 minut i to można nazwać skandalem. Nagminne jest spóźnianie sie 6 i innych autobusów.
~ 26-08-2008 16:43
Bilety moga podwyższyć do zaokrąglonej sumy a nie jakieś tam ogonki daja i w poniedziałek z rana nie można kupić biletu, barany jedne! to jest wymuszenie na kupowanie biletu miesięcznego oraz to jest ograniczenie swobód obywatelskich. Pomijam fakt ze Palikot się z tego śmiał, bo to absurd na skale kraju.
~ktosiowy 26-08-2008 16:56
no wiec tak: Gdyby kierowca mial kazdemu z kolei sprawdzac bilety to faktycznie autobus bylby opozniony. Wiec albo przestawic godziny przyjazdu autobusu albo nie sprawdzac jedno z dwoch. Malo tego; kontrolerzy sa od sprawdzania biletow :) A jeszcze chcialbym wzrocic istatna pewnie dla kazdego uwage. Po kiego grzyba jest przycisk stop? Skoro czlowiek naciska a nie wszystkie drzwi sie otweiraja, co uniemozliwia by wysiasc z autobusu. Skoro sie otwiera drzwi to wszystkie! Nie raz jmialem taka sytuacje ze albo musialem pedzic do jeszcze otwartych drzwi ktore byly po srodku( ja siedzialem na koncu) lub poprostu musialem krzyczec. A kierowca z oburzeniem mi cos burknal. Takze dla mnie to jedna wielka tragedia.
~pasaŻyr 26-08-2008 16:59
co do punktualności: człowiek wsiada czasami na drugim przystanku od "pętli" a autobus potrafi przyjechać spóźniony 4minuty/pusty-więc nie można zwalić tego na sprzedawanie biletu pasażerom
~pasaŻyr 26-08-2008 17:04
co do punktualności: człowiek wsiada czasami na drugim przystanku od "pętli" a autobus potrafi przyjechać spóźniony 4minuty/pusty-więc nie można zwalić tego na sprzedawanie biletu pasażerom
~DO PIIPII 26-08-2008 17:18
TY TRZEŹWA JESTEŚ ?? Mam wrażenie że albo ciągle na czyms latasz albo masz problemy ze zdrowiem psychicznym.
~Mocherowa 26-08-2008 17:41
Kochaś wszystko drożeje,paliwo itd a Ty chcesz żeby ceny biletów spadały ???????? Ludzie proponuje wrócić na ziemie. Albo kupić własny środek transportu i zobaczycie jakie to koszta a Wy płaczecie że wydaliście parę groszy na bilet i komfortu chcecie.
~gregor 26-08-2008 17:55
Porannymi autobusami jeżdżą osoby do pracy posiadające w 99% bilety miesięczne.Żaden kierowca od wielu miesięcy biletów rano nie sprawdza (wsiadam przednimi drzwiami bo nie lubię biegać jak d...l bo raz drzwi otwierają raz nie) W godzinach porannych żaden z pianych żuli nie jeździ bez biletu bo jeszcze śpi gdzieś w krzakach.Kanary sprawdzają bilety tylko w pierwszy dzień miesiąca .Kogo mogą złapać?Tylko uczciwego pasażera który przez roztargnienie nie kupił znaczka do biletu miesięcznego.Jakie ograniczenie nietrzeźwych???Wieczorne autobusy pełne są głośnych i pijanych (z piwem w ręku) młodzieńców którzy wcale nie wsiadają przednimi drzwiami...Identycznie jak w mojej firmie :powstają nowe perzepisy ,zasady oderwane od rzeczywistości - "góra "się cieszy że coś zrobiła (przecież za coś bierze kasę) - na szczęście wszystkie takie "mądrości" umierają śmiercią naturalną ... Oczywiście ciężko jest się przyznawać do błędów .Jeszcze trochę czasu upłynie i ten przepis MZK zlikwiduje zwalając na pasażerów że chcieli wsiadać przednimi drzwiami a teraz chcą wchodzić oknami.
~Sabath 26-08-2008 20:06
my wsiadaliśmy tylko pare razy bo nie jeździmy autobusami jak mamy swój własny samochód i jest fajniej ;-)my jak wsiadaliśmy to zawsze z tyłu i na gapę ;-)
~M. 26-08-2008 22:09
Proponuję wszystkim "mądrym" przyjmijcie się do MZK poszukują pracowników i bardzo dobrze płacą, wtedy zobaczycie co to znaczy być kierowcą autobusu, z waszym zdaniem nikt się nie będzie liczył, każdy będzie tylko wymagał cudów, większość pasażerów - bo płacą i uważają kierowców za niewolników na którego można splunąć a który nie odda bo boi się że go zwolnią, kierownictwo - bo oni żądzą i nikt im nie podskoczy ale że żyją w świecie urojonym to do nich nie dociera, a wystarczy wstać zza biurka i przejechać się autobusem, zobaczyć jak jest naprawdę, ale to jest ponad ich siły bo wypłatę biorą nie za to że pracują tylko za to że przychodzą do pracy!!!
zloty666 27-08-2008 20:46
. . . odkąd kierowca autobusu przywitał mnie serdecznym "wyp . . ." z tymi tyczkami, jak wchodziłem do pustego autobusu, a na skargę odpowiedział mi jego kierownik, że miał rację i koloryzuję, kupiłem samochód i ma gdzieś całe to beznadziejne przedsiębiorstwo i klikę woźniaka . . .
~yhym 10-11-2008 21:19
w takim razie,proponuje zatrudnić więcej kontrolerów skoro jest strach o gapowiczów. a co do osób nietrzeźwych,to jakaś totalna głupota,nie wyobrażam sobie pijanego człowieka chcącego dostać się np. z zabobrza do cieplic i miałby iść na piechote...bez sensu "troszke" ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ćwierć wieku Teatru Maska

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Przygotowania do chłodów

Rok Anioła?

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
327
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%