MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 listopada 2019, 7:41
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 listopada 2019, 9:38
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Sporym nakładem sił i środków udało się zgromadzić w Muzeum Karkonoskim elementy przypominające o życiu wokół jeleniogórskiego Ratusza w przeszłości. W piątek (15.11) odbył się wernisaż wystawy, która prezentuje miejsca, firmy i ludzi, którzy niegdyś przyczyniali się, że centrum Jeleniej Góry tętniło życiem.
Jest to opowieść o jeleniogórskim Rynku od XVIII w. do połowy XX w. Pokazano życie jeleniogórskich kupców rzemieślników i zwykłych mieszkańców - wszystko to, co działo się wokół jeleniogórskiego ratusza, we wnętrzach kamienic i na ich zapleczach. Zaprezentowano bogatą ikonografię, plany, rysunki, reklamy, nieliczne, ale ciekawe fotografie z wnętrz kupieckich kamienic, kolekcjonerskie pocztówki ukazujące piękno jeleniogórskiego Rynku i niezwykle ciekawe przedmioty związane z życiem mieszczan i działającymi tu firmami - podkreślają organizatorzy. - Wśród nich znajdą się także przedmioty podarowane do zbiorów dawnego muzeum RGV przez jeleniogórzan, związane z bogatymi rodzinami kupieckimi, rzadkie przykłady wyrobów jeleniogórskiego rzemiosła oraz niezwykle cenne dokumenty kupców woali i cechów rzemieślniczych, nigdy do tej pory nie pokazywane. Do wystawy wykonano model jeleniogórskiego Rynku z ratuszem i Siedmioma Domami w centrum - dodają.
Uważam, że wszyscy mieszkańcy Jeleniej Góry i regionu powinni zobaczyć tę wystawę - powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, które przy tworzeniu wystawy współpracowało z Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze.
To bardzo ciekawa wystawa, bo pokazuje historię tworzenia się Rynku i ludzi, którzy tam mieszkali. Kiedyś to było jedno z najbogatszych miast tego terenu - mówił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Kuratorem wystawy jest Robert Rzeszowski z Muzeum Karkonoskiego. Przy jej tworzeniu współpracowano m.in. z Ivo Łaborewiczem z Archiwum Państwowego, Janem Tyszkiewiczem i Agatą Kempiak-Koniuch. "Wokół jeleniogórskiego Ratusza" to również współpraca Muzeum Karkonoskiego z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorami projektu badawczo-wdrożeniowego są studenci I i II roku studiów magisterskich - pod kierownictwem dr Katarzyny Jagiełło. Wystawę można oglądać aż do 1 marca 2020 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

17
74%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Doczekają się ronda

Nietypowy finał Ligi Rocka

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~jan 16-11-2019 10:52
A może by tak zająć się w końcu problemem bezdomności w mieście. Setki rodzin nie mają swojego dachu nad głową. Młodzi nie mają szans na mieszkanie . Gdzie te 500 mieszkań obiecane przed wyborami. Jelenia Góra to miasto emerytów i cmentarzy.
~Jaki klops? 17-11-2019 8:47
do: ~jan (10:52)
Przestańcie chrzanić jak kiedyś było dobrze i Jelenie Góra była oazą szczęścia i prosperity. To jest nieprawda. Więcej ludzi było na ulicach bo nie było alternatywy. Świat się zmienia, handel się zmienia. tak jest wszędzie. Frustraci niech popatrzą obiektywnie na przyczyny pewnych zjawisk.
~ 16-11-2019 11:31
Ciekawa wystawa, obejrzę!
~Czarek 16-11-2019 11:49
również pójdę! zapowiada się ciekawie
~ 16-11-2019 12:18
Dlaczego kiedyś J. Góra tętniła życiem a teraz nie
~jg 16-11-2019 14:04
Ta Pani na zdjęciu głównym w jasnej bluzce niezły kociaczek😃
~Ben 17-11-2019 1:03
Ręce mają poskładane jak na pogrzebie
~ 17-11-2019 8:50
Pani dyrektor Zawiła. Kolejna bardzo ciekawa wystawa. Warto się wybrać.
~Cała prawda 17-11-2019 11:32
To co zaprezentowano na wystawie sukcesu to chlubna historia Hirschberg. Potomkowie migrantów ze Wschodu podniecają się osiągnięciami nie swoich przodków. Może kiedyś zobaczymy "osiągnięcia" naszych władz i przodków, szczególnie z czasów komuny i wtedy zobaczymy prawdziwy "bujny" rozkwit tego zmienionego na naszą modłę miasta o nazwie Jelenia Góra.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Rowerowa Autostrada Dolnego Śląska

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Koniec remontu tunelu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
680
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%