MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Wojtek Klemm w ślepej uliczce

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 stycznia 2009, 18:44
Aktualizacja: Czwartek, 29 stycznia 2009, 7:56
Autor: Mar
Radni uważają, że władze miasta "rękoma i nogami" bronią W. Klemma. Na zdjęciu kierownik artystyczny teatru z prezydentem Markiem Obrębalskim podczas spotkania z Krystianem Lupą w Biurze Wystaw Artystycznych.
Fot. TEJO
Podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej zdecydowano o przyjęciu statutów rozłączonych już teatrów: Dramatycznego C. K. Norwida oraz Zdrojowego Teatru Animacji. Dokumenty te, między innymi, regulują zasady działania obydwu placówek czy sposób powoływania władz. I mogą się okazać barierą nie do przeskoczenia dla kierownika artystycznego TD.

Chociaż treść obydwu dokumentów została uzgodniona kilka dni temu przez komisję kultury, to jednak jej przewodniczący, Cezary Wiklik złożył w imieniu komisji dwie poprawki, gdy tylko rozpoczęto omawianie dokumentów.

- Uważamy, że w statutach powinno być zapisane, że dyrektor generalny jest jednocześnie dyrektorem artystycznym – tłumaczył przewodniczący – tak było do połączenia teatrów i doskonale się sprawdzało. Druga sprawa, że prezydent i rada miejska może delegować do rady programowej teatru swoich przedstawicieli.

Przeciwko zaproponowanym zmianom był prezydent Marek Obrębalski oraz jego zastępca, Zbigniew Szereniuk.
- Statut nie musi określać dokładnie struktury dyrektorskiej w teatrze – mówił zastępca prezydenta – W poprzednim statucie nie było takiego zapisu i uważam, że teraz jest niepotrzebny.
- Już raz daliśmy panu swobodę powoływania kadry kierowniczej w teatrze i jak sądzę nie wyszliśmy na tym najlepiej – ripostowała radna Grażyna Malczuk.

Radni nie przekonali w dyskusji prezydentów ani oni nie przekonali radnych. W głosowaniu za przyjęciem obydwu poprawek za głosowało 15 radnych, prawie wszyscy obecni na sali obrad.
Statuty z poprawkami zostały przyjęte jednogłośnie. Zdaniem radnych, prezydenci broniąc pierwotnych zapisów bronili Wojtka Klemma, który nie spełnia wymogów stawianych naczelnemu. Natomiast mógłby dalej pełnić stanowisko dyrektora artystycznego. Połączenie obydwu funkcji to jak twierdzą radni, zamknięcie Klemmowi drogi do stanowiska dyrektora.

- Nie widzę powodu, żeby trzeba było ponownie rozpisywać konkurs na stanowisko dyrektora – powiedział Z. Szereniuk – przyjęcie statutów w niczym nie zmienia warunków konkursu.
Do końca marca ma zapaść decyzja, kto zostanie nowym dyrektorem Teatru C.K. Norwida.

Ogłoszenia

Czytaj również

Policjanci też pomagali

Polsko–czeski Poranek Rodzinny w niedzielę

Remont ulicy Ogińskiego  

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Jel-ka 27-01-2009 19:07
Brawo Radni !!! Panowie Prezydenci, wiem,że niełatwo przyznać się do błędu, ale jakaż ulga, kiedy sie ten błąd naprawi. Teraz przed TN pojwia sie światełko w tunelu ...
~aw 27-01-2009 20:45
Może ktoś prztłumaczy na nasze ten "język ciała".
~Teatroman 27-01-2009 21:30
Na ogół najlepiej jest, gdy dyrektor naczelny jest również kierownikiem artystycznym, ale wpisywanie tego do statutu teatru jako reguły, od której nie ma odstępstwa, jest głupotą radnych. Znowu robi się prawo pod konkretną sytuację. Tak być nie powinno. Przecież to nieszczęście i bezczelną hucpę, czyli Klemma, można było utrącić inaczej, np. zwyczajnie pogonić.
~tapir 27-01-2009 21:54
czy Redakcja zechciałaby kiedyś upowszechnić dostępne chyba informacje związane z dochodami wynikającymi z frekwencji w TN? pan prezydent jest ekonomistą, ekonomia rządzi... może zasakoczyć bezprzedmiotowość dyskusj nt. dyrektora art.
~jg_ 27-01-2009 22:12
zostawcie Klemma w spokoju
~szlomo 27-01-2009 22:56
Polecam macę i po wszystkim... :-)) nie mówcie aby mu dac spokój... sam się pcha na świecznik więc musi to znosic...
~ 28-01-2009 7:37
TD, TN... Ciężko napisać Teatr Dramatyczny lub Teatr Norwida?
~ 28-01-2009 8:04
[*]
~włodek 28-01-2009 9:53
~lubię ten teatr 28-01-2009 10:07
No i źle się stało. Prezydenci maja rację.Lepiej powołać Dyrektora Naczelnego niech sprawnie zrządza instytucja a kier/dyr artystyczny to zupełnie inna funkcja. Nie zawsze ten kto jest dobrym zarządzającym jest artystą. Nie da się moim zdaniem bezkolizyjnie tych funkcji pogodzić. Gdyby Wojciech Klemm miał wsparcie w dyrektorze naczelnym mógłby moim zdaniem zapewnić teatrowi wysoki poziom artystyczny, własną czytelna linie repertuarową i znaczacą pozycje. Klemm zrobił dużo dobrego dla teatru, a błędy popełniają wszyscy, którzy pracują. Szkoda tej inwestycji w personalnej zmarnować. Trzeba odrzucić te niezdrowe emocje w których się lubują forumowicze i bezkrytycznie powielają. Więcej rozsądku proszę i mniej grzebania w statutach. Statut nie powinien ograniczać.
~Jan 28-01-2009 10:35
Ludzie " Ratusza" wytłumaczcie wyborcom skąd ten wysoki stopień zauroczenia twórczością Klemma , przeciez to chyba nie jest małomiasteczkowe uwielbienie dla " wielkiego twórcy "i namiastki zapachu wielkiego swiata. Panie Prezydencie przeciez Pan nie jest ze Świeradowa ! Dlaczego nie działacie w imię dobrze pojetego interesu spoleczenstwa Jeleniej Gory, którego mandat do rządzenia posiadacie , w przewazajacej wiekszosci domagającego się dla jedynej sceny w miescie jej kierownictwa respektującego zasady mo...lne przyjmowane przez ogół , a nie wysublimowaną krytykę teatralną , dla której obojetne jest czy teatr dla widza czy odwrotnie . Niezrozumiałym jest twierdzenie Prezydenta o braku potrzeby zmiany warunków konkursu , bowiem w kształcie zatwierdzonego Statutu , ogloszone na stronie Teatru warunki konkursowe są dla stanowiska menedżerskiego Dyrektora Naczelnego , a nie Dyrektora Naczelnego i Artystycznego .Statut nie moze budzić wątpliwosci co do oczekiwanych przez organizatora kompetencji Statutowego Dyrektora Teatru .
~j22 28-01-2009 12:51
20 aktorów , 2 dyrektorów a widzów 0
~Ludwik 28-01-2009 14:01
Pokażcie w wyborach co myślicie o działaniu PO w Jeleniej Górze o ile Pan Prezydent nie przejdzie z częścią załogi do Stowarzyszenia XXi a PO wystawi Huberta Papaja jako kandydata na prezydenta miasta.A w Stowarzyszeniu? Byli radni SLD Wspólnego Miasta PiS PO itp. Czytaj: my chcemy jeszcze trochę być przy korycie.
~Okienko 28-01-2009 15:21
No brawo. Wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze do zmian na lepsze w Teatrze Norwida - czyli na dobrej drodze do wywalenia "jego wysokości" Wojtusia.
~aristo 28-01-2009 15:23
To skandal, że tworzy sie przepis po to aby pozbyć sie człowieka i tak sie ustawia konkurs na dyr teatru, aby ten konkretny człowiek (tzn. Klemm) w nim nie startował. Urzędnicy siedzący w ratuszu nie mogą ingerować w działanie instytucji kulturalnych, bowiem grozi to zwykłym kolesiostwem, obsadzaniem na dyrektora teatru czy muzeum Swoimi Kolegami z Ławy. Jest to napaść na instytucje kulturalne, którym należy zapewnić swobodę artystyczną, a nie terroryzować uchwałą Rady Miasta. Pracownicy tych instytucji mają więcej do powiedzenia o sztuce, nowych trendach niż władza, a ta staję sie powoli i niestety Policją z panem Wiklikiem (absolutny znawca sztuki) na czele i mediami, które jak widać po tekście pana Marka dotyczącym ostatniego spektaklu, nie mają kompetencji do pisania o sztuce.Jeżeli władza dalej i intensywniej będzie ingerowała w statuty instytucji to wrócimy do czasów słusznie minionych.
~aristo 28-01-2009 17:32
Skandal, to też posługiwanie się nie swoim loginem (post z 15.23). No ale farbowanych lisów jest jak się okazuje więcej. To skandal, że tworzy sie przepis po to aby pozbyć sie człowieka i tak sie ustawia konkurs na dyr teatru, aby ten konkretny człowiek (tzn. Klemm) w nim nie startował. Urzędnicy siedzący w ratuszu powinni wreszcie zareagować i wpłynąć na sprawcę całego zamieszania - Marka O, aby ten odkręcił sam całą sprawę i sam wylał nieudacznika Wojtka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Wyróżnienie dla samorządowców

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
858
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%