MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wójt niewinny

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 13 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 13 czerwca 2007, 14:52
Autor: DOB
Fot. Archiwum
Włodarz Starej Kamienicy ostatecznie oczyszczony z zarzutów.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze utrzymał w mocy wyrok uniewinniający wójta Starej Kamienicy Wojciecha Poczynka, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1998 roku. Oskarżony był on o spowodowanie straty w gminie oraz próbę wyłudzenia pieniędzy od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do rzekomego wyłudzenia miało dojść w 1999 roku przy okazji remontów ulic w Wojcieszycach, Małej Kamienicy i Antoniowie. Wójt pozyskał na to zadanie dofinansowanie z Terenowego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w kwocie 119 722 złote.

Jednocześnie zwrócił się też o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na... tę samą inwestycję. Agencja przyznała mu 102 tysiące złotych. Zdaniem śledczych, było to niedopuszczalne. Prokuratura zarzuciła szefowi gminy także, że zapewniał agencję, że gmina ma środki na tzw. wkład własny, podczas gdy takich pieniędzy nie miała.

Wojciechowi Poczynkowi zarzucono ponadto, że gmina – choć mogła – nie pobierała tzw. renty planistycznej przy przekształceniach w księgach wieczystych. Stąd strata w wysokości 139 tysięcy złotych. Sprawa dotyczy działań w latach 2000-2002.

Sąd rejonowy uznał te zarzuty za bezpodstawne. Powołał się na zeznania wójta, który twierdził, że nie wiedział o możliwości naliczania renty planistycznej. Odpowiedzialnym za to był – jego zdaniem – ówczesny inspektor do spraw inwestycji. A to właśnie on złożył doniesienie do prokuratury po tym, jak wszedł w konflikt z szefem gminy.

Wojciech Poczynek przyznał, że o możliwości naliczania renty planistycznej dowiedział się w 2003 roku, po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej. Od tego czasu renty były już naliczane.

A w sprawie dofinansowania remontów dróg, wójt chciał potraktować jako wkład własny pieniądze z funduszu ochrony gruntów rolnych. Rada gminy przyjęła je stosowną uchwałą. Wójt poinformował o tym urzędników z agencji i nie widzieli oni przeciwskazań.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze podzielił argumentację Wojciecha Poczynka i w lutym oczyścił go z zarzutów, wydając wyrok uniewinniający. Prokurator odwołała się od tej decyzji, jednak we wtorek Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze podtrzymał wcześniejsze orzeczenie. Wyrok jest prawomocny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Likwidacja schroniska

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Karkonosze ulubione

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~a to Polska wlaśnie 13-06-2007 16:26
bo nie brał dla siebie tylko mądrze rządził to prokuratura siądzie, bo za dobry... czerwono, oj czerwono cuchnie... smutne
~hehe 13-06-2007 19:54
Wojtuś na zawsze.... ach te Wojtki na stanowiskach... jacyś niezniszczalni.... ale gmina zadbana–i lubiana... Jeszcze jeden Wojtuś włada mieniem–już od dawna–tylko w innym rejonie..ale podobnie;–] Też do stołka przyklejony...tylko innego...
~dawna mieszkanka 13-06-2007 21:28
Brawo Panie Wojtku gratuluję dawno temu mieszkałam w Starej Kamienicy dziś kiedy przyjeżdżam w odwiedziny do rodziny widzę duże zmiany na pewno to zasługa ludzi którzy rządzą tą gminą, żyłam w tej gminie kiedy była <wielka< komuna i widzę różnice , a ponieważ sama pełnię od lat funkcje kierownicze to dobrze wiem jakich trzeba użyć forteli żeby osiągnąć cel.Bardzo ubolewam nad tym że społeczeństwo zawsze upatruje się u władzy że musi kombinować na swoje.Znam rodzinę Pana Wojtka są to ludzie bardzo prawi, więc jak mogli by wychować syna ,który by im przyniósł wstyd?gratuluję IM wspaniałego syna nikt tak jak On nie zna społeczności Starej Kamienicy .BRAWO TAK TRZYMAĆ

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

W KSON–ie dzieje się

Mobilizacja przed II turą

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Utrudnienia w Witkowie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2200
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%