MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Wojsko, wojsko, maszeruje wojsko!

Wiadomości: REGION
Sobota, 15 maja 2010, 19:25
Aktualizacja: Niedziela, 16 maja 2010, 10:47
Autor: Ania
Fot. Ania
Stoiska promocyjne 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 1 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z Bytomia, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich” i inne podziwiano podczas II Pikniku Militarnego – Łomnica 2010.

Ogromną popularnością cieszyło się stoisko Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich”. Jego członkowie na piknik przyjechali specjalnie z Warszawy i okolic.

- Wielką atrakcją było stanowisko ogniowe z działkiem Boforsa, wzór 36, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich”. Przyjechało pięciu panów, na czele z prezesem, Wiesławem Olczakiem. Są oni pasjonatami, ubranymi w mundury żołnierza polskiego z Kampanii Wrześniowej’39 – mówi ppłk rez. Marek Gołębiowski, członek zarządu Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”.

- Wszyscy stanowią obsługę działka przeciwpancernego Bofors, produkcji szwedzkiej. Było ono produkowane na licencji w Polsce w zakładach zbrojeniowych w Starachowicach. W skład stanowiska wchodzi również historyczne wyposażenie: plecaki, karabiny, hełmy, ładownice , pasy i inne. Odbył się także pokaz obsługi działka połączony z symulacją strzelania.

W Łomnicy przy stacji benzynowej SOMBiN znajduje się wystawa sprzętu radiolokacyjnego Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego. Jest on oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
- To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można oglądać sprzęt w takiej ilości i podobno drugie w Europie, po wystawie radiolokacyjnej w Paryżu - mówi ppłk rez. Marek Gołębiowski.

Organizatorzy podkreślali, że piknik odbył się także dzięki życzliwości Stanisława Tyrały, właściciela stacji benzynowej SOMBiN, na którego terenie zorganizowano zabawę. Wśród uczestników znalazł się Jerzy Łużniak wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz poseł na Sejm RP, Marcin Zawiła.

- Piknik bardzo mi się podoba. Wspieramy finansowo to przedsięwzięcie. Dla nas ważne jest, żeby tradycje wojska i garnizonu jeleniogórskiego pozostały w pamięci mieszkańców – mówi Jerzy Łużniak. - Przez wiele lat wojsko pomagało miastu i regionowi. Dzisiaj nie możemy zapomnieć o tym, że tutaj była jednostka i szkoła oficerska – dodaje.

Nie zabrakło także funkcjonariuszy policji, dzięki którym zebrane osoby mogły m.in. podziwiać możliwości psów, pomagającym im w wielu działaniach. Podziwiano szybkość, z jaką czworonogi znajdują niedozwolone środki, doganiają napastnika oraz to jak reagują na wszelkie komendy. Strażacy pokazali w jaki sposób dostają się do środka samochodu po wypadku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Ruszyła procedura w sprawie referendum

Krakowska w budowie

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Turysta 15-05-2010 20:11
Pokaz strażaków był naj naj:))
~ŻAL ! 15-05-2010 22:39
dlaczego o takich atrakcjach nie informuje sie przed tylko po ? zreszta to juz nie pierwszy raz kiedy dowiaduje sie o jakiejs imprezie w czesie przeszlym .....
~Nanana 15-05-2010 23:08
Bardzo fajna impreza, szkoda tylko, że tak mało nagłaśniana i, że pogoda niestety nie dopisała za bardzo. Miejmy nadzieje, iż za rok i pogoda i rozgłośnienie dopiszą.
~ 16-05-2010 2:41
Bożena,Daniela-napijmy się:)
~do przedmówców 16-05-2010 7:57
Ja w ogóle wojskiem się nie interesuje, ale od miesiąca widziałem i plakaty i artykuły o tej imprezie - więc nie kłamcie, że nie było informacji. Ale patrząc na zdjęcia widzę że więcej było organizatorów inż widzów - a to samo w sobie niezależnie od tematu - smutne bo pokazuje jak bardzo "niczym" interesuje się społeczność regionu.Bo gdyby organizatorzy sprowadzili Pudziana lub jakąś miss...
teessi 16-05-2010 8:03
do postu z 16-05-2010 07:57 | ~do przedmówców - A napisz kochaneńki, czym tam można dojechać, jeśli ktoś niezmotoryzowany, bo żaden autobus się tam nie zatrzyma, bo tam nie ma przystanku. Może w tym tkwi przyczyna, a nie w braku informacji.
~DINO 16-05-2010 9:55
NO CO WY PRZECIEZ IMPREZA BYŁA NAGŁOŚNIONA PRZECIEŻ GRAŁA ORKIESTRA WOJSKOWA ;) TO BYŁA IMPREZA DLA TYCH CO PRZYPADKIEM NA NIĄ NAJADA A TAK POZA TYM TO CICHOSZA WSZEDZIE BYŁA
~ 16-05-2010 10:02
Polacy nie szanują swojego dorobku motoryzacyjnego... Poległ kolejny Polonez... Za kilka lat będą gorączkowe poszukiwania na eksponaty do muzeów, do filmów...
~major, rezerwowy 16-05-2010 16:48
wojsko...wojsko? Co to takiego? A, prawda, kiedyś było i w Jeleniej! I lotnicze, i ...przeciwlotnicze! Zostało wspomnienie, kościół ganizonowy i ksiądz pułkownik... Teraz? Czasemn wpdanie z wizytą, i naszym oczom przy okazji ukaże sie Nasz Generał...
~JaKIŚtam 16-05-2010 17:42
Znowu słyszę same żale - impreza nie była nagłośniona (jednak była na samej Jelonce była reklama przynajmniej od tygodnia) - Nie ma dojazdu (problem co najmniej jakby skansen był umiejscowiony pod Wrockiem) Jedyne co przykre że pogoda nie dopisała - chociaż na to pewnie ktoś zaraz również się poskarży że przecież imprezę można było zaplanować w dogodniejsza pogodę :) A tak na poważnie impreza powinna się rozwijać z roku na rok upamiętniając w ten sposób były Garnizon JG - i oczywiśćie żołnierzy w nim służących.
teessi 16-05-2010 19:11
16-05-2010 17:42 | ~JaKIŚtam - Mnie osobiście lata gdzie to będzie, ale takie imprezy to atrakcja głownie dla młodzieży i dzieci, a one raczej nie jeżdżą samochodami. Jakby to było gdzieś na stadionie w Jeleniej Górze albo w Cieplicach, to na pewno byłaby większa frekwencja. A tak, to sami sobie to oglądajcie... I nie dziwcie się potem, że publika nie dopisała.;-)
~olo 16-05-2010 19:57
oddajcie radary
~jac 16-05-2010 22:52
he ciekawe,czy wojskowy popkorn jest w moro?
~oglądaczka zdjęć 17-05-2010 13:17
Tak ciężko jest zawsze u Was Jelonko obejrzeć jakąkolwiek galerię:( normalnie się odechciewa... Strony ładują się całą wieczność i nie ma podglądu zdjęć, by wybrać te które "szybciej" chcemy zobaczyć. Ehhh...szkoda. Czasami macie ok kilkudziesięciu zdjęć a ja przy 12 już wymiękam. To nie wina mojego internetu nadmieniam. Szkoda, szkoda :(
teessi 17-05-2010 17:24
Trzeba oglądać z samego rana (lub bardzo późnym wieczorem), gdy jest mało czytających (i oglądających), bo wtedy zdjęcia otwierają się szybciej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Remont hali sportowej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%