MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wojna z gołębiami

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 czerwca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Kolce na blokach mają zapobiec inwazji szkodliwych ptaków.

Koniec z plagą gołębi na największym osiedlu w mieście? Wojnę ptakom postanowili wypowiedzieć administratorzy bloków z Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Orężem są tak zwane „antyptaki” – kolce montowane na szczytach budynków. W założeniu mają ptaki odstraszać i zmuszać do przenoszenia się w inne miejsce.

Gołębie, a raczej ich odchody, niszczą parapety lokatorów, rynny oraz elewacje budynków na osiedlu. – Nie mogę sobie poradzić ze skorupą z ptasich g… – dosadnie mówi Łukasz Florkowski, jeden z lokatorów. – Nie dokarmiam ich, a one i tak okupują mój parapet. Boimy się bakterii, bo przecież gołębie łajno to ich wylęgarnia. A choroby przenoszone przez ptaki są groźne dla ludzi – dodaje pan Łukasz.

– Mieliśmy wiele sygnałów, że ptaki przeszkadzają lokatorom. Wiemy też, jak bardzo niszczą bloki – przyznaje Beata Łapucewicz, kierowniczka administracji Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Zabobrzu I. Do administratora były kierowane różne prośby i propozycje, aby pozbyć się niechcianych zwierząt. Ktoś zasugerował nawet rozrzucenie ziarna z trutką…

Na razie sposobem okazały się kolce, jak przekonuje B. Łapucewicz, sposobem skutecznym. Wzorem administratorów z Zabobrza II i III zamontowano kolce na budynkach przy ulicy Paderewskiego i Karłowicza.
Zamówienia wykonuje firma dekarska, która remontuje dachy i przy okazji montuje zabezpieczenia w postaci „antyptaków”. Maty z kolcami nie są tanie. Pokrycie nimi jednego budynku to koszt trzech tysięcy złotych. Spółdzielcy są przekonani, że warto w to zainwestować, ponieważ naprawa zniszczeń wyrządzonych przez gołębie kosztowałaby znacznie więcej.

Mieszkańcy, na których blokach „antyptaki” już są, twierdzą, że nie wszystkie kolce odstraszają gołębie. – Są tak zamontowane, że zwierzęta bez kłopotu siadają między nimi i mają te „antyptaki” w nosie – zwrócił nam uwagę Marcin z Zabobrza II.

Tymczasem maty z kolcami mają trafiać stopniowo na coraz większą liczbę bloków. Administratorzy dalecy są jednak od twierdzenia, że rozwiąże to całkowicie kłopot z ptakami.
– Mimo naszych apeli ludzie nadmiernie karmią gołębie, co przyczynia się do zwiększenia ich populacji. W tym roku jest ona wyjątkowo duża, bo zima była bardzo łagodna – mówi Beata Łapucewicz.
Nieraz samo „karmienie” jest plagą. Lokatorzy sypią ziarno lub zamoczony chleb nie tylko na podwórkach między blokami, ale i pozbywają się tej „karmy” wyrzucając ją przez… okno.
– Lecący z wysokości kilku pięter worek z mokrym chlebem to zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia. Sama raz ledwo zdążyłam uskoczyć przed taką „bombą” – dodaje B. Łapucewicz.

– Ludzie nie potrafią zrozumieć, że gołąb jest w stanie samodzielnie się wyżywić i pozbywają się gnijącej zawartości śmietników oraz resztek z lodówek serwując je ptakom na obiad. A potem mają pretensje, że gołębi jest za dużo – podkreśla ornitolog Joanna Wiśniewska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Dotacja na usuwanie azbestu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~a napisze sobie 5-06-2007 13:24
wczoraj chyba napisalem ze JG to wiocha a teraz redakcja nie daje mi wieksazego wyboru zeby tego nie powtorzyc. JELENIA GORA to WIOCHA zabita dechami . Ptactwo na ulicach ,ludzie nie placa za mieszkania , psy zagryzaja sie wzajemnie na ulicach . Pijane towarzystwo rozrabia co wieczor . WIOCHA i tyle .
~E. z Myslakowic 5-06-2007 13:54
Golębie to róznież poważny problem na wsi. "Golębiarze" trzymają swoje ptactwo w pobliżu domostw. Mam wieczny problem z zapaskudzonym praniem (odchody wypalają material) i maską samochodu (odbarwiąją lakier). Sama jestem milośniczką zwierząt, ale mamy XXI wiek i trochę cywilizacji by się przydalo.
~joten52 5-06-2007 14:52
Trzeba najpierw ukarać mandatami obsługę ulicznych sklepów z pieczywem. Zamiatają okruchy pieczywa w swoich budach i z resztkami pieczywa wywalaja na chodnik. Czasami przejść ciężko przez czekające na okruchy chmary tych szkodników.
~yyy 5-06-2007 15:04
odnośnie rzucania przez okna to niestety prawda, gościu z Karłowicza 19 rzuca z czwartego piętra co popadnie,chleb,ziemniaki,makaron jakieś chrupki.Chodzi po śmietnikach zbiera suchy chleb,moczy go i taką ciapę rzuca przez balkon.I taki BURAK właśnie robi wiochę z Jelonki
~play 5-06-2007 16:52
Ciekawe co za sadystyczny idiota wymyślił te kolce??? Może na trawnikach zaczną ostrokół montować to psy tez nie będą mogły s...ć!Albo wysokie napięcie podłączcie. Ponoć homo sapiens to istota rozumna ?
~poltergeist 5-06-2007 19:08
To wszytsko przez moherowe berety które dokarmiają gołębie – straż miejska powinna za to karać wysokimi karami !!!!
~lena 5-06-2007 19:10
Przykładem przyjażni z gołębiami jest kiosk z pieczywem na rogu ul.Kubsza i 1 Maja. Tam Panie sprzedawczynie pozwalaja wejsc gołąbkom do kiosku, sypią okruszki , a czasami trzeba czekac aby kupic chleb , aż gołąbek zje chlebek połozony na ladzie, albo ładnie siedzi przy okienku.SANEPIDU nie widac.
~kwantek 5-06-2007 20:18
Menele i ćpuny siedzące dzień w dzień w parku przy Kościele Garnizonowym jakoś nikomu nie przeszkadzają.. ale proszę– oto gołębie roznoszą choroby, brudzą i w ogóle są beee....
~Dakarz Zbyszek 5-06-2007 20:56
Firma dekarska ,,LEKOP,, z Jeleniej Góry sprzedaje i montuje takie odstraszacze przeciw gołębiom. Właśnie zamontowaliśmy dzisiaj takie – typ BirdSystem(BSA30) na bloku przy ul.Szymanowskiego4 Zakładliśmy również taki na Kościele Garnizonowym. To nie jest tania ,,sprawa,, i dlatego powinna to mutować przeszkolona firma inaczej można wylać pieniądze w błoto. Pozdrowienia dla dekarzy, tych którzy jeszcze w Polsce zostali.
~xxxx 6-06-2007 0:12
Jedna kobieta(starsza) przy ulicy trzcińskiego 2 codziennie rano między godzina 9 a 10 wysypuje gołąbiom przenice i to jest tak codziennie.Straż Miejska powinna za to karać!!!
~Emeryt 6-06-2007 8:24
I jeszcze kundle wałęsające się po ulicach hycel jakiś powinien wyłapywać i może mniej gówienek byłoby z butów do ściągania po spacerze w Jelonce.
~Killerrrr!! 6-06-2007 11:19
Dajcie mi wiatróweczke a w miesiąc nie bedzie po gołąbkach sladu!!i zrobie to z wielką przyjemnością!!!
~piter2 23-06-2010 6:40
Podzielam zdanie, że BirdSystem to najlepsze rozwiązanie! Z obserwacji wnoszę, że gołębiom wydaje się po prostu, że brakuje tam miejsca, bo nie siadają

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Przystań w śmieciach

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2208
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%