MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Wojna frakcyjna wewnątrz PSL na liście do Sejmu okręgu jeleniogórsko–legnickiego

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Sobota, 3 września 2011, 8:11
Aktualizacja: 12:08
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
Bitwa na liście wyborczej do Sejmu w okręgu jeleniogórsko–legnickim w łonie samego Polskiego Stronnictwa Ludowego trwa już od dobrych kilku tygodni. Ludowcy walczyli nie tyle o kolejność miejsc na liście, lecz by się na niej w ogóle znaleźć.

Ta ostra walka frakcyjna wewnątrz PSL w okręgu jeleniogórsko-legnickim toczy się między ludźmi prezesa dolnośląskich ludowców Tadeusza Draba i szefa Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszka Grali, a legnickimi działaczami partii – Józefem Pawlakiem z Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych i Kazimierzem Burtnym.

Chodzi o to, że pomimo aktu oskarżenia przeciwko Leszkowi Grali za wielokrotne przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przy realizacji jednego z unijnych programów (kiedy był szefem Dolnośląskiej Izby Rolniczej miał załatwiać dotację swoim znajomym), władzom dolnośląskiego PSL nie przeszkadza, aby Grala kandydował z „jedynką”. Przed dwoma laty Leszek Grala spędził trzy miesiące w areszcie. Wkrótce zakończyć się ma prokuratorskie śledztwo i Grala stanie przed sądem.

Krajowe władze PSL przed kampanią wyborczą nakazały skłóconym działaczom zawieszenie sporów, a po wyborach parlamentarnych przeprowadzony zostanie zjazd regionalnych struktur partii połączony z wyborem nowego prezesa.

Tymczasem jak wiadomo, ostateczna lista okręgu jeleniogórsko-legnickiego zarejestrowana została w miniony wtorek (30 sierpnia). Na pierwszym miejscu znalazł się właśnie Leszek Grala, który w tej sytuacji jest najsłabszym koniem pociągowym listy. Grala swego czasu był przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” w Jeleniej Górze (1984-90), potem kierownikiem Wydziału i sekretarzem BP ZK ZMW, burmistrzem Gminy i Miasta Lubomierz (1991-95), od roku 1996 był prezesem Jeleniogórskiej Izby Rolniczej, a od 1999 r. wiceprezesem i od 2003 r. prezesem Dolnośląskiej Izby Rolniczej i członek Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Z dwójką w naszym okręgu ma wystartować również wspomniany wcześniej Józef Pawlak. Niespodzianką na liście PSL jest trzecie miejsce, a na nim Tadeusz Maćkała, były prezydent Lubina oraz były poseł i senator m.in. Platformy Obywatelskiej, z którą się rozstał cztery lata temu. Pominięty został natomiast Tadeusz Samborski, dwukrotny poseł stronnictwa (1993-97 i 2001-2005).

Wśród kandydatów PSL, które wybiera się do Sejmu pod hasłem „Człowiek jest najważniejszy”, region jeleniogórski reprezentować będą: prezes grodzkiego PSL-u w Jeleniej Górze Roman Kuty, prawnik Romuald Janusz Iwanow oraz lekarz internista Dorota Walczak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Trwa "Davos" w Karpaczu

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~ICHACHA 3-09-2011 8:42
TE CHŁOPY Z MIASTA MAJA REPREZENTOWAĆ WIEŚ? KON BY SIE USMIAŁ?
~ 3-09-2011 9:56
Platformie NIC nie zaszkodzi...ani tsunami,ani wybuch wulkanu pod Ruska Budą,ani trzęsienie ziemi,ANI PAŹDZIERNIKOWE WYBORY!! Pierwsze trzy kataklizmy...znikome prawdopodobieństwo. Wybory---na to trzeba społeczeństwa myslącego samodzielnie! A ten gatunek w III RP nie występuje!!
~ 3-09-2011 10:16
kto najmniej ukradl, ten ma pierwsze miejsce na liscie- tak wyglada typowanie zlodziejskich ukladow na listach wyborczych
~Roman K 3-09-2011 10:29
Nieważne, żle czy dobrze, byle mówili.
~aaa 3-09-2011 10:37
a kto z nich POLITYKÓW to nie złodziej ---dla tego na pewno będę głosował aby mieli stołki pod tyłkiem bo to jedyne ich dochody NIC INNEGO ROBIĆ NIE UMIEJĄ pozdychali by z głodu bez polityki i ciepłych posadek POLACY NA WYBORY
~de-de 3-09-2011 11:17
trzy razy b e z -bez poczucia przyzwoitosci,bez wstydu,bez honoru!byle do zlobu!
~ 3-09-2011 11:56
Samoobrona była przynajmniej ze wsi...
~Sektor 3-09-2011 12:11
Leszek Grala to najlepszy kandydat ,jest przedsiebiorcą rolniczym z dobrymi wynikami , swego czasu został wrobiony w jakieś machinacje czlowieka ktoremu podał ręke bo przyjął jego do pracy ,ludziom nie warto wierzyć .Grala czuje dzilalnośc gospodarczą i szkodliwe , ulomne przepisy ktore nalezy w Polsce zmienić,Grala płaci podatki i tym sie różni swoich konkurentów i innych utrzymankow podatnikow , ktorzy wakuja na posadach budzetowych i pchaja sie do sejmu i senatu bez doswiadzczenia i wiedzy po przysłowiowe koryto .
~Grzesiek 3-09-2011 12:56
No to chyba PSL strzeliło sobie potężnie w kolano. Mam nadzieję, że skutecznie.
~socjalista 3-09-2011 13:23
Najwyższy czas aby nie weszli do sejmu irozwiązać KRUS,ewentualnie ubezpieczyć TYLKO małorolnych rolników.Obszarnicy niech płacą składki jak robotnicy,no i usunąć wszystkich co się uważają za rolników,Kler rzymski jak czerpie zyski z ziemi niech też płaci normalne składki.
~weda 3-09-2011 14:48
Ostatni z układów przed 1989 roku. Towarzysze towarzyszy z PZPR.
~POLSKA 3-09-2011 16:29
BZDURY, PODAJECIE NIERZETELNE INFORMACJE. A COŚ MAŁO KOMENTUJĄCYCH PRZECIWNIKÓW POLITYCZNYCH?
~aaa 3-09-2011 16:34
Szanowny "socjalisto". KRUS jest o niebo wydajniejszym systemem ubezpieczeń niż ZUS. Jako podatnicy mniej dopłacamy do KRUS, a więcej do ZUS. Przepisy dotyczące KRUS są proste i logiczne. Przepisów ZUS nikt nie zna. Sposób wyliczania i jakość wyliczania emerytury w ZUS jest niejasny i niesprawiedliwy.
~x 3-09-2011 16:54
tak wypasieni a jescze im malo koryta? ten w glebi chyba ostatni z miotu bo mizerniejszy. tam potrzeba mlodej i rzutkiej kadry, a nie wypasionych wieprzkow, oni juz pokazali ludziom co moze PIS i inne partie przy wladzy. do pracy placonej ochlapami za uczciwe zajecie jak wiekszoscPolakow panowie, pokazac jak zyc za 1.500zl miesiecznie, wtedy dostaniecie glosy od ludzi.
~pero 3-09-2011 17:03
Jeżeli Pan Grala to nieiwniątko to dlaczego Sąd go aresztował. Dlaczego "biednem" Grali nie wypłacono odszkodowania za bezprawne aresztowanie. Skryje się za imunitete i można go cmoknąć. Brawo.
~rararak...... 3-09-2011 17:31
Wybieramy na przywódców naszego Narodu ludzi których właściwie nie znamy. Skutki takich lekkomyślnych wyborów są dla nas wszystkich takie jak za POo.. Zostaliśmy z „przetrąconym” polskim państwem. W dodatku zadłużonym po uszy. Nowy prezydent wskazuje nam nieczynne dźwigi portowe jako „Statuę Wolności”. Bezrobocie jest wobec tego synonimem pełnej wolności ! Uwolnienie od pracy, to jego zdaniem rzecz miła. Jednak jak utrzymać się wtedy przy życiu - tego już nie wyjaśnia. Cóż te tłuściochy z wiszącymi podgardlami, utuczone naszą praca i podatkami mogą wiedzieć o troskach zwykłych ludzi ? A jeśli nawet wiedzą – to nic ich to nie obchodzi. Pażerne bufony, podstawione i nadęte przez nieuchwytne, szare eminencje, nigdy nie będą troszczyć się o współobywateli. Dlatego zagłosyje na Prawo i Spra
~Do ~ 3-09-2011 17:48
użytkownika o nicku ~POLSKA: - A co tutaj masz nierzetelnego? Fakty są takie. A jak będzie potem? Sąd ustali.
~tekla 3-09-2011 17:59
do rararak- a ja nie zagłosuję na PIS , bo tam sa z wiekszymi podgardlami ,nieudaczniki i do tego złośliwe konfliktowe kunusy ,ktore wybierają ogromne publiczne pieniądze na swóje utrzymanie a w zamian smrodza polityce i są nierobami. A w PSL , Grala daje pracę ludziom i jest klasą dla siebie - moze teraz nie będzie taki łatwowierny po tych przejściach kiedy jego wrobili.
~gejska 3-09-2011 18:07
Najwyższy czas rozwiązać ten pasożytniczy KRUS - jak mozna tyle lat żerować na żetelnej pracy innych i czerpać tego pożytki pod hasłem że ja rolnik. Odwiędzcie tylko Krus w Szklarskiej , zobaczycie jak balują rolnicy z pręga forsy a pobyt maja za froko czyli na koszt podatnikow mocno doginających w pracy ,aby tych biednych rolnikow biznesmenów balowiców -wczasowiczów dokarmiać i datkować ,ulgować ze wszystkich stron. Nie wiemy czy kandydaci do sejmu czy senetu maja takie plany jako uczciwośc społeczną .
~Ona... 3-09-2011 18:32
Wstydem dla partii być powinno to, że ktoś mając konflikt z prawem ładuje się na pierwsze miejsce...taka partia ni jest wiarygodna. Zresztą nie jedne wybory pokazały brak mocy PSL-u więc i tym razem będzie tak samo. Oni nie mają zamiaru troszczyć się o sprawy obywateli, tylko o pojemność swoich portfeli.Mało jest na listach osób na które warto głosować, a z pewnością nie są to osoby na liście PSL. Przewodniczący Kuty to już nie wie gdzie się załapać żeby było mu lepiej...Zawsze mało pieniędzy, a zaangażowanie tylko na "własnym"ciasnym podwórku...a miasto jakby mniej ważne...to ma być nasz człowiek w Sejmie? Raczej nie polecam...
~wolontariusz 3-09-2011 19:08
Pan Roman Kuty to porządny człowiek, organizuje bezpłatne porady prawne dla mieszkańców Jeleniej Góry i okolic (najbliższe 07.08.2011r. od 16 do 18 w biurze PSL), a porady są udzielane od 2-ch lat w każdą pierwszą środę miesiąca. Osoby, które go znają wiedza, że pomaga ludziom także w ramach Fundacji; wydaje żywność dla najuboższych, finansuje rehabilitację chorych i współfinansuje zakupy sprzętu rehabilitacyjnego. Osobiście oddaje krew i organizuje zbiórki krwi dla innych potrzebujących. Pomaga ludziom i pewnie zawsze będzie to robił, choć nie jest Posłem, czy Senatorem. I nie musi być Posłem, pewnie muszą Ci którzy chcą porządnego człowieka oczernić. Stare metody komunistyczne: opluć pomówić człowieka bo jest porządny i pracowity, bo nic innego nie można na niego znaleźć.
~do Ona 3-09-2011 19:48
W PSL Roman Kuty pełni funkcję Prezesa Zarządu Powiatowego-Grodzkiego. Przewodniczący to jest w SLD, więc skąd Ona pochodzi?
~*.*. 3-09-2011 21:04
To co dzieje sie w jeleniogórskim PSLu mozna poczytac z pierwszej ręki na stronie powiatowego PSLu http://www.jeleniagora.psl.pl/HTML/aktz.html Tam są opisane zasady nieprzestrzegania prawa przez władze pslu dolnośląskiego i przez niejakiego Kutego mającego chrapkę na posadkę posła.
~ 3-09-2011 21:09
do 03-09-2011 17:59 | ~tekla - jak już sama piszesz o wzroście to popatrz na swoje ulubione ugrupowanie.;-) zobacz łaskawie, co ma pod brodą pan Grala i inni członkowie władz PSL, a ile mają wzrostu, zwłaszcza jeden czlonek, taki od budowania mieszkań, ile ma wzrostu, większość normalnych kobiet jest od niego wyższa, przewodniczący też wzrostem i szczupłością nie grzeszy;-). A zważ też, że centymetrami nie mierzy się mądrości człowieka.
~kkk 3-09-2011 21:25
Ale znawcy tematu!
~Schengen 3-09-2011 21:36
Czy ten Pan (fot z lewej), też wbijał się do Was jako "znajomy"na Naszej Klasie ? Żałosne ! Siermiężny marny marketing.....
~klawisz 3-09-2011 23:01
Na szczęście malkontenci nie będą głosować. Tylko potrafią trzepać w klawiaturkę i to szczyt ich wysiłku. I tacy tworzą w/w stronę. Zero wysiłku organizacyjnego, zero poparcia społecznego, ale najwięcej do powiedzenia mają - malkontenci polityczni.
~Ona 4-09-2011 10:01
Ona pochodzi z jeleniogórskiej ziemi...co za różnica czy Przewodniczący czy Prezes jeśli mówimy o konkretnej osobie wymienionej po nazwisku? Każdy ma mu prawo wyrażać swoje zdanie, więc ja także to robię...Nie oceniając opinii innych - a to chyba rzadkie w tym miejscu.Dla mnie Kuty to żałosny człowiek - są na tej lokalnej ziemi ludzie którzy robią więcej niż porady prawne, akcje oddawania krwi, zbiórki żywności itp a jednak nie pokazują się z tym na stronach internetowych, nie każą robić sobie zdjęć i nie pokazują się na wszystkich możliwych forach. Życie wymaga pokory i skromności. Więc Panie Romanie Kuty - POKORA I SKROMNOŚĆ TO COŚ CZEGO PANU BRAK.To już któryś raz jak startuje Pan w wyborach i jakoś bez skutku więc to o czymś świadczy...
~normalny 4-09-2011 13:25
Tak naprawdę widać o co kandydatom chodzi - nazywając sprawy po imieniu "o koryto " - niezła partia która kłóci się we własnych szeregach - " Ja z pewnością na nich zagłosuję "
~rararak........ 4-09-2011 14:16
nigy nie zagłosuje na ludzi z Nocnej Zmiany../ po , SLD, PSL..
~ 4-09-2011 14:24
tylko nie psl
~miejscowy 4-09-2011 15:24
Z nich tacy ludowcy jak z koziej ... trąba.
~o69o 4-09-2011 16:02
Na PSL głosuje coraz mniej osób co widać w ostatnich kilku latach. Prognozy tworzone przez rzesze PSL-owców są zawsze kilkakrotnie wyższe niż ostateczne wyniki społeczeństwa. Dowód na to że ich czas się już skończył - szkoda że nikt z Panów którzy się pchają do władzy nie zdaje sobie z tego sprawy...
~Zsa 4-09-2011 17:58
Dobrze powiedział P.HOFMAN,pogonic to towarzystwo przebieranców.
~klawosz 4-09-2011 18:27
Założę sie z "Ona" to oficer polityczny na emeryturze, który ma za zadanie dyskredytować polityków innych opcji. Oficerku nie lękaj się itak wygra lepszy. A PSL przekroczył 16% w wyborach samorządowych, a teraz osiągnie 17%, dzieki takim malkontentom jak Ty.
~wyborca 4-09-2011 19:09
ludzie jak mamy wybierać złodzieji kturzy mają zażuty oraz były aresztowane to po co nam taka polska zastanówcie sie
~mieszkający 4-09-2011 19:13
Ludzie ten Grala nie ma wstydu i ambicji tyle razy startuje z ruznych list i nik go nie chce bo go znają JAKO ZŁODZIEJA I PRZEKRĘTA w pisarzowicach wszyscy o tym wiedza gdzie jego ambicja
~kolega2 4-09-2011 19:15
Roman Kuty robi dobra robotę dla społeczeństwa, a przez to nieroby czują się zagrożeni, i atakują pomówieniami, a tak naprawdę go nie znają. To cały obraz polityki, jak się go obawiają, to go ze strachu atakują, krzyczą, piszą, wymyślają. Porozmawiajcie z Romanem Kuty, a dowiecie się prawdy. Pan Roman jest otwartym człowiekiem, dlatego Pożytecznie Służy Ludziom. Wszyscy znajomi to wiedzą, więc nie potrzebuje reklamy. A to że jest aktywny społecznie i inni to dostrzegają, to naprawdę nie potrzebnie się obawiają, bo to normalny człowiek, który jak moze to serdecznie pomoże, bo taki już jest. Wiem, bo go znam.
~*.* 4-09-2011 19:30
Józefie klawiszu - ty zawsze lizałeś tyłek Kutemu. Daj se już spokój z zakłamaniem a poczytaj statut i porównaj go z jego przestrzeganiem przez Kutego.
~zobacz TO!!! 4-09-2011 20:10
google.pl:500 afer PO
~członek PSL 4-09-2011 20:29
Fakt, że Prezes Roman Kuty zrobił porządek w Zarządzie Grodzkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jeleniej Górze odwołując i wykluczając z PSL Pana Bogusława K. to hwała mu za to, bo PSL jeleniogórski wreszczie się oczyścił. To tylko świadczy o odwadze i sile Prezesa, a nygusy którzy zostali odsunięci od Zarządu mogą tylko narzekać, bo tym się nie zmęczą.
~ 4-09-2011 21:25
sama stara nomenklatura, przybetonowani do koryta, ciezko ich odciać
~ 4-09-2011 21:54
Nie znasz nowego Zarządu Grodzkiego PSL w Jeleniej Górze, którym kieruje Prezes Kuty. Młodzi ludzie, zero betonu i nie ma ich przy korycie Rady Miejskiej w Jeleniej Górze, więc o czym piszesz?
~ 4-09-2011 21:58
od dwóch lat nie głosuje , zamieniają sie tylko stołkami i pomyslec ze takie postkomunistyczne SLD wprowadziło nas do nato i uni europejskiej, nie głosuje bo nie ma na kogo
~Ona 5-09-2011 5:55
ale tu się można dużo dowiedzieć.... jeden artykuł na jelonce i dwa dni komentowania;) Do klawosz: nie czuje się ani oficerem politycznym na emeryturze, ani malkontentem....wyrażam swoje zdanie, moje więc często od innych inne...poza tym o artykuł o PSL-u a nie o niebieskich kwiatkach, które można opisywać słowami tylko dobrymi...
~wyborca 5-09-2011 7:37
To prawda, że PSL nie jest idealny, a członkowie nie są święci, bo to normalni ludzie. Ale żeby kogoś mógł opisywać to trzeba ich znać, aby wyrażać opinie zgodnie z sumieniem. Bowiem stare metody komunistyczne polegają na tym, żeby rozpowszechniać kłamstwa na temat nietuzinkowych ludzi, którzy skutecznie działają, a tym samym są zagrożeniem dla innych wątpliwych. Najcześciej komentują ludzie, którzy nic nie dokonali, nie mają poparcia społecznego, ale wykonują rozkaz przełożonego z opcji przeciwnej, więc takie opinie nie mają nic wspólnego z rzetelną wiedzą, czy prawdą, tylko dla nich ważne jest aby dowalić przeciwnikowi czy zagrażającemu w kampanii wyborczej i prawda dla nich jest niczym.
~czesława 5-09-2011 7:45
Parcie na synekury mają wcale nie mniejsze niż PO. Dlatego tworzą dobraną parę w Sejmie. Dlatego trzeba ten betonowy układ, szkodliwy dla Polski rozerwać, głosując na: Ruch Palikota lub PJN.
~ 5-09-2011 13:46
WYBIERZMY DOBRYCH LUDZI NA POSŁÓW I SENATORÓW, ŻEBY GODNIE NAS REPREZENTOWALI.
~wrubelek 5-09-2011 20:30
dlaczegoten Grala pcha sie po trupach do władzy przecież to jest przekręt i złodziej znam człowieka kturemu jest winien dużą kase i to kilka lat ma ziemie to niech pracuje jak rolnik prawdziwy
~KRYSTYNA 6-09-2011 16:31
Jak można robić z ludzi idiotów- zrobili wielki przekręt z nazwiskami na liście : Józefa Pawlaka z Dunina prezesa regioinalnego związku Kółek Rolniczych ,zastąpili ELEKTRYKIEM Józefem Pawlakiem z Czernicy, wszystko po to żeby wygrał Grala ,którego nikt z działaczy w okręgu legnicko -jaworskim nie popiera twierdząc,że to przynosi hańbę dla PSL-u.Jeżeli tacy kombinatorzy wybierają sie do sejmu to ja i wielu moich znajomych odda głosy na Pis lub Palikota -
~xyz 6-09-2011 22:44
wśród jeleniogórzan na liśnie psl-u nie ma ani Pana Iwanowa ani Pani Walczak, znowu Ramka zrobili w bambuko...Kazia Huka za to dostał, ale będzie pojedynek ludowców w jeleniej:) Kazio kontra Romek...to tak jak mecz San Marino z Andorrą

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Będzie taniej za wodę i ścieki

Zygzakiem po ulicy

Minister finansów: Nie planujemy zwiększenia kwoty wolnej od podatku

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
569
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%