MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wojenne wspomnienia sprzed 30 lat

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 15 grudnia 2011, 8:15
Aktualizacja: 8:16
Autor: Angela
Fot. AP
Mieszkańcy Jagniątkowa i okolic z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zorganizowali wieczornicę wspominkową. Przy dźwiękach gitary i piosenek z tamtego okresu w karczmie Bukowy Las świadkowie wydarzeń wymieniali się przeżyciami.

Nie zabrakło opowieści, pieśni i refleksji. Na wstępie jednak uczestnicy spotkania ustalili, że nie będą dyskutować na temat słuszności wprowadzenia stanu wojennego, ani go rozliczać. Organizatorzy, Stowarzyszenie Watra Jagniątkowska oraz państwo Gwizd, zadbali o odpowiedni klimat spotkania. Na stołach – ocet, goździk, śpiewniki i kartki, za które uczestnicy mogli dostać wyroby czekoladopodobne, pasztetową, salceson czy kaszankę. Spotkanie rozpoczął sygnał syreny, odtworzono przemówienie gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego.

- Spotkanie miało charakter wieczornicy, na której każdy z uczestników opowiadał, jak zapamiętał ten dzień. Między opowieściami pan Marek grał na gitarze i wspólnie z uczestnikami śpiewał pieśni z tamtych lat, w tym: „Wojciechu, Wojciech cóżeś ty uczynił”, „Chłopcy z Golędzinowa”, „Janek Wiśniewski”, „Mury”, „Żeby Polska...”, ale nie tylko. Zaśpiewano również „Przeżyj to sam” czy i „Młodsi uczestnicy” – relacjonują uczestnicy.

Ci, którzy nie pamiętali tamtych lat, mogli się z nimi zapoznać dzięki przygotowanej wystawie fotografii przedstawiających same wydarzenia, jak i wyposażenie Milicji Obywatelskiej czy ZOMO . Przeprowadzono też konkurs na temat wiedzy historycznej z tamtego okresu.

- Dziś niektóre wspomnienia mogą wydawać się śmieszne ale wtedy nie było nam do śmiechu - wspomina pani Ania. Jedni zapamiętali ten dzień jako pukaniem do drzwi i niepewność, inni brak w telewizji Teleranka. Takie były czasy. Dzisiaj zbyt łatwo zapominamy o tych, którzy rzeczywiście w tych czasach najwięcej dokonali. To im należy się największy szacunek. Myślę, ze dla nas wszystkich, ale najbardziej dla młodych, było poważną lekcją historii – podsumowano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolejne roje pszczół

Podgórna jest nadal zarośnięta

Finał na lawecie

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Druk Wspomni 15-12-2011 9:11
Wystartował współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt "DRUK WSPOMNIEŃ". Ma on na celu zachęcić do spisywania prywatnych historii, wspomnień i ich publikacji w postaci drukowanych, niskonakładowych książek. Osoby zaangażowane w ten projekt zajmują się każdym etapem przygotowania publikacji - dlatego wydanie osobistej książki jest niezmiernie proste i dostępne właściwie dla każdego. Oprócz książek typowo wspomnieniowych pomagamy również w wydaniu własnych książek o innym charakterze - zapraszamy do składania propozycji i kontaktu. Więcej informacji o projekcie: www.drukwspomnien.pl Zapraszamy do współpracy!
~mako 15-12-2011 9:30
szkoda tylko że do solidarności przedostali się wszelkiej maści złodzieje,a nie rozliczono ubowców,milicjantów,zomowców,stalinowskich sędziów,sekretarzy partii i innych czerwonych zdrajców.W/w sprytnie wtopili się w tłum i dalej mamy ż...okomunę.Polacy wtedy dopiero chwytaja za broń gdy jest już za późno-gdy ojczyzna zostaje przejęta w obce ręce...
~ 15-12-2011 10:18
swietny pomysl na reklame knajpy , czy potem popijali wodka ,,Stolowa", bo ona wtedy byla krolowa , narod mogl albo wypic albo zamienic na cukier , ciekawe czy podali o trzynastej , bo to byla najwazniejsza godzina w komunie,
~ 15-12-2011 11:13
ad.~ mako. Do "S" nie przedostali się "wszelkiej maści złodzieje...." Oni już tam tkwili od samego początku - tworzyli ten związek. Tak naprawde to ż...okomuna tworzyła tę organizację, zdając sobie sprawę że gospodarka zwana "realnym socjalizmem" wyczerpała swoje możliwości. WRONA z Jaruzelskim patronowala temu aby w miarę łagodnie - przy uwzględnieniu ówczesnej sytuacji geopolitycznej - ukierunkować ekonomię kraju na inne tory. Za okolo 50 lat można będzie dokonać rzetelnej oceny. Obecnie takie imprezki - to farsa. Nie budzą u mnie żadnych emocji. Tak samo jak zamach majowy z 1926 r. dokonany przez legendarnego marszałka /ok. 400 zabitych/.
~do 11:13 15-12-2011 12:01
mako.W dużej mierze zgadzam się z tobą.Szkoda tylko że młodzież nie wie że większość żydów w polskim rządzie zmieniła nazwiska na polsko-brzmiące.A nie np cukerman,goldschmit itd tak jak nazywaja się naprawdę.Polecam stronę P Kobylańskiego USOPAŁ.
~ 15-12-2011 12:39
woł ciel z kością 400g - i komu to przeszkadzało
~gość4321 15-12-2011 15:36
do autora: 15-12-2011 12:01 | ~do 11:13 | IP: *.jeleniagora.hypnet.pl W dużej mierze zgadzam się z tobą.Szkoda tylko że młodzież nie wie że większość żydów w polskim rządzie zmieniła nazwiska na polsko-brzmiące.A nie np cukerman,goldschmit itd tak jak nazywaja się naprawdę.Polecam stronę P Kobylańskiego USOPAŁ Puknij się w ten swój GŁUPI antysemicki łeb to może zmądrzejesz !
~ 15-12-2011 18:43
ad~gość4321. On nie zmądrzeje. Nawet nie zrozumiał drwiny i sarkazmu w poscie z 11:13. Chyba nie ma się w co puknąć. Nawoływanie żeby zmądrzał uważam za zbędne. DOLNOSLĄZAK

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Mobilizacja przed II turą

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Zebrali 3 tony odpadów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
15
Tak
60%
Nie
33%
Nie wiem
7%