MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Wojcieszów chce do Jeleniej Góry

Wiadomości: Region
Wtorek, 3 lipca 2018, 7:03
Aktualizacja: Środa, 4 lipca 2018, 17:20
Autor: WAC
Fot. WAC
Do 6 września Rada Powiatu Jeleniogórskiego ma czas na wyrażenie swojej opinii na temat wniosku dotyczącego chęci zmiany przynależności administracyjnej z powiatu złotoryjskiego na jeleniogórski wyrażonej przez grupę mieszkańców Wojcieszowa.

To już kolejna próba podjęta przez mieszkańców Wojcieszowa, zmiany przynależności administracyjnej z powiatu złotoryjskiego na jeleniogórski. Już w 1999 roku Wojcieszów i Świerzawa w referendum wypowiedziały się za przynależnością do powiatu jeleniogórskiego. Mimo to ich wola nie została uszanowana i oba miasta znalazły się w powiecie złotoryjskim.

Przyczyny dla których Wojeszowowi bliżej do Jeleniej Góry niż do Złotoryi mają charakter społeczny i ekonomiczny. Większość wojcieszowian pracuje w Jeleniej Górze, tu też uczęszcza do szkół średnich większość tamtejszej młodzieży. Tymczasem sprawy urzędowe między innymi w urzędzie skarbowym czy w sądzie muszą załatwiać w Złotoryi, a niektóre nawet w Legnicy (na przykład w Sądzie Okręgowym) . Równie ważkim powodem, dla którego mieszkańcy Wojcieszowa chcą wziąć rozwód ze Złotoryją, jest fatalna sytuacja finansowa tamtejszego powiatu. Jest ona powodem dla którego wojcieszowianie w najbliższym czasie nie mogą liczyć na większe inwestycje powiatowe w swoim mieście

- W lutym do naszego urzędu trafił wniosek od grupy mieszkańców, którzy chcą aby nasze miasto zmieniło przynależność administracyjną – mówi burmistrz Wojcieszowa Sławomir Maciejczyk. - Ta sama grupa w zeszłym roku zainicjowała referendum w tej sprawie. Do tego, aby było ono ważne zabrakło zaledwie 11 głosów. Teraz aby wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa swoje opinie na ten temat muszą wyrazić rady powiatów jeleniogórskiego i złotoryjskiego. W konsultacjach społecznych muszą się w tej sprawie wypowiedzieć mieszkańcy obu powiatów oraz samego Wojcieszowa.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie te działania mają jedynie charakter opiniotwórczy, gdyż ostateczna decyzja należeć będzie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ile dostaną sołectwa?

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 3-07-2018 13:29
Od Jeleniej Góry też wiele nie zyskają, i tak Wrocław wszystko zagrabi, m.in. dlatego powinno wrócić województwo Jeleniogórskie i najlepiej stary podział woj. w całym kraju bo takie problemy z pewnością w całej Polsce są
~Gwizdy 4-07-2018 12:09
do: ~ (13:29)
U nas też nie sypią manną z nieba. Wraz z Wojcieszowem i Świerzawą dojdą dwa miasteczka, które będą rościły sobie prawa, a to do tego, a to do tamtego, kiedy u nas też są spore deficyty. Rozumiem, że Złotoryja to biedny powiat, ale to nie powód, by od razu chcieć przynależeć do naszego powiatu.
~precz z PiSPOPSLSLD i pozost 3-07-2018 15:11
pewni głupcy którzy rządzili w tamtych latach zrobili pseudo-reformy za które cierpimy do dziś - oni już uciekli z kraju i udają że nie wiedzą o co chodzi - kto powołuje ludzi nie będących polakami a noszącymi tylko polskie nazwiska na ministrów w tym kraju ?
~DJ 3-07-2018 16:39
Tylko co Jeleniogórzanom po tym małżeństwie z Wojcieszowem?Poza tym że będą większe kolejki do urzedów.
~ted 3-07-2018 16:50
Zaraz będą się domagali dróg, odśnieżania i oświetlenia ulic.
~ 3-07-2018 17:05
do: ~ted (16:50)
I korków przybędzie" bo w Jeleniej trza będzie sprawy urzędowe załatwić "
~ 3-07-2018 17:39
do: ~ (17:05)
Korków może by i nie przybywało gdyby nie wykluczenie komunikacyjne niektórych obszarów że kolei chyba specjalnie niszczonej nie wspomnę
~ 31-08-2018 0:04
do: ~ted (16:50)
Już to mamy!
~Gwizdy 4-07-2018 12:01
Wojcieszowianom za daleko do Legnicy? Śmiech na sali. A co mają powiedzieć mieszkańcy Bogatyni, czy Zgorzelca, okolicznych miejscowości i miasteczek, którzy by zdać egzamin na prawo jazdy muszą jechać do Jeleniej Góry. Tak samo jest z wyrobieniem paszportu. Ba, byłam nawet świadkiem sytuacji, kiedy małżeństwo z Bogatyni przyjechało do salonu Orange na ul. Długiej, by oddać router. Odprawieni zostali z kwitkiem, bo tego dnia mieli awarię systemu :/ Nie przyjęli routera, tylko kazali przyjechać kiedy indziej :(
~Gwizdy 4-07-2018 12:12
Do tego dochodzi jeszcze sąd drugiej instancji, który mieści się w Jeleniej Górze, gdzie mieszkańcy Zgorzelca, Bogatyni i in. miejscowości i miasteczek muszą udać się do nas.
~proszę o prawdę 4-07-2018 23:23
Tytuł "Wojcieszów chce do Jeleniej Góry" wprowadza w błąd czytelników. Trudno się potem dziwić, że obywatele nie odróżniają powiatu jeleniogórskiego (do którego chce Wojcieszów) od Jeleniej Góry (do której Wojcieszów wcale nie chce), choć są to dwie zupełnie różne jednostki samorządu terytorialnego, położone gdzie indziej i z innymi władzami, wybieranymi przez innych mieszkańców. W efekcie ludzie dyskutują tu bez sensu o rzeczach, które nie istnieją.
~grunpy 28-07-2018 19:06
ta pawlowicz od kanapek z sejmu z wojcieszowa, im to zalatwi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Dachowanie w Radomierzu

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%