MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Wojciech Chadży o wyniku lewicy i... Piotrze Paczóskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 27 listopada 2015, 15:25
Aktualizacja: Sobota, 28 listopada 2015, 8:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jeleniogórski radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Chadży postanowił odnieść się do wyniku wyborów parlamentarnych, czyli porażki lewicy. Jego zdaniem zmiany powinny nastąpić nie tylko na górze, ale i w strukturach w terenie.

Przemek Kaczałko: - W poprzednich wyborach startował pan do Senatu, tym razem nie zdecydował się pan ubiegać o mandat. Przeczuwał pan kiepski wynik lewicy?
Wojciech Chadży: - Moje odczucia nie miały na to wpływu. Po prostu moje nazwisko za często pojawiało się we wszelkiego rodzaju wyborach, postanowiłem odpocząć trochę i zająć się tym, gdzie zostałem wybrany, czyli Radą Miejską.

- Czy pańskim zdaniem była potrzebna koalicja Zjednoczonej Lewicy?
- Jestem z tych członków SLD, którzy zawsze optowali za pełną samodzielnością, bez żadnych dodatkowych obciążeń typu małych partyjek, które tak naprawdę głosów niewiele przyniosły do wspólnego korytka, a takie partie jak Twój Ruch spowodowały moim zdaniem odpływ.

- Dużo się mówi, że być może to nie jest koniec Zjednoczonej Lewicy, która może przeistoczyć się w partię polityczną. Jest pan temu przeciwny?
- Nie myślę, żeby Zjednoczona Lewica miała jakiś dalszy ciąg. W dniu wyborów 25 października skończyła się ta opcja. Nie będzie łatwym pozbieranie tego całego towarzystwa – SLD mimo że ma struktury na dole, w powiatach, gminach – to złączenie tego z powrotem nie będzie łatwe.

- Ale struktury w terenie wcale się nie przykładały w czasie kampanii wyborczej, nie pracowały na ogólny wynik.
- Trzeba sięgnąć daleko w głąb, bo nawet do wyborów europarlamentarnych, kiedy już wtedy zobaczyliśmy rozłam na lewicy – członków SLD typu Ryszard Kalisz, czy tych, którzy budowali SLD jak Aleksander Kwaśniewski, którzy poszli inną drogą, inną opcją. Po drodze była niefortunna decyzja Leszka Millera wbrew woli większości dołów partyjnych, o wystawieniu pani Ogórek na kandydatkę na prezydenta. To już była gruba rysa, na podstawie której odszedł też Grzegorz Napieralski, a Wojciech Olejniczak odsunął się. W kolejnych wyborach (samorządowych) znowu zapadła decyzja na górze, bez pytania tych na dole, którzy budowali SLD, budowali dobrą opinię na dole – tu możemy się pochwalić dobrym wynikiem, mamy utrzymanych pięciu radnych w Radzie Miejskiej Jeleniej Góry. Gdyby te osoby, które mają nazwiska (Ryszard Kalisz, Krzysztof Janik i kilku innych) zechcieli dać swoje nazwiska w tych wyborach, to kto wie czym by się to skończyło, bo zabrakło mniej więcej 1,5 tys. głosów w każdym z okręgów wyborczych do Sejmu.

- Przewodniczący Leszek Miller zapowiedział, że nie będzie startował na kolejną kadencję szefa SLD. Jest kilku chętnych „młodych wilków” - to jest szansa na odbudowanie SLD, czy nie tędy droga?
- Nie będzie to łatwe. Uważam, że jak budować to na strukturach, które już istnieją. Na ich podstawie można coś nowego stworzyć, ale na pewno nie Zjednoczona Lewica, nie SLD. Trzeba zastanowić się nad tym, co chcemy robić.

- Nie SLD, czyli coś całkiem nowego?
- Tak. SLD powiązuje się ze starym aparatem partyjnym PZPR i to bardzo ciąży tej organizacji.

- Może partia Razem?
- Partia Razem miała całkiem niezły wynik, nie wiadomo jak będzie za cztery lata. Partia Razem jest bardzo radykalna i na mój gust ma niewiele wspólnego z lewicowością – bardziej tutaj lewicowy z programem jest PiS czy PO.

- A więc struktury SLD nie przetrwają do następnych wyborów?
- Wszyscy czekają na to, co się wydarzy – czekają na 12 grudnia.

- Struktury w Jeleniej Górze też potrzebują zmian?
- To jest niezbędne! Stąd mówiłem, że musimy odciąć się od tego starego aparatu partyjnego. Muszą przyjść młodzi! Sposób myślenia młodych jest zupełnie inny od naszego. Myślę o takich 35-40 lat. To oni powinni kreować politykę.

- Piotr Paczóski też powinien ustąpić?
- Nie ma sensu, żeby teraz rezygnował, kiedy mamy w przyszłym roku zjazd sprawozdawczo-wyborczy. Rezygnacja na 3 miesiące przed wyborami mogłaby spowodować całkowite załamanie organizacji tu, na miejscu.

- Ale jest pan za tym, żeby ktoś zastąpił Piotra Paczóskiego na stanowisku przewodniczącego?
- Tak! Jestem za tym!

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Wraca pomysł łączenia muzeów

Doczekają się ronda

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~pytanie 27-11-2015 15:51
Jak szybko jedzie autobus? 3.50 na godzinę.
~zdzichu 27-11-2015 16:14
Ciekawe kiedy policja albo ITD weźmie się za złom którym Chadży wozi ludzi na bezpłatnej trasie do Reala
~rtyuiop[ 27-11-2015 17:19
Mr. Chadży cieszy się tak złą opinią wśród znajomych że jedynie osoby które go nigdy nie poznały mogły na niego głosować.
~ 27-11-2015 18:44
P Chadźy jaki wynik osiągnęło SLD to każdy wie wynik do D i tak niech zostanie daj Boże
~ 27-11-2015 22:59
Prokurator i 100 lat pierdla Urząd S.... ZUS PIP....
~ 27-11-2015 23:00
Wojtek ale Ty pie ....olisz.
~ 28-11-2015 1:31
sorry ale ten gosc slowem nie zajsknal sie o ludziach ktorzy ich wybierali on tak mysli jsk mowi.....
~socdem 28-11-2015 8:52
Tych dwóch nic nie mają z lewicą ,lewicą podpierają się . Większy "lewicowiec " jest Szymański choć z pis.Ale to mu minie po wybrykach kolegów w Sejmie. Już się tworzy Ruch Obrony Demokracji.
~Obywatel Z 28-11-2015 9:34
Panie Wojciechu. Pan - lewica? Przecież pan nawet w to nie wierzy!
~ziomal 28-11-2015 11:38
Gościu najpierw wyjechał na salony na plecach Paczóskiego, a teraz go dyskredytuje i na niego napieprza. Prawdziwy polityk, powinien dalej awansować.
~Bajubaj 28-11-2015 13:41
Gdyby nie nazwisko wypisane kobyłami na gratach wożących ludzi, nikt nie wiedziałby, że taki ktoś istnieje. Radny? ha ha ha ha
~danuta glinda 28-11-2015 17:12
Ma pan racje w Jeleniej Gorze trzeba wiele rzeczy wymienic a zwlaszcza kolesiowskie uklady ,to nie ma znaczenia czy ktos ma 60 czy 40-lat,sek w tym by ci ludzie mieli szczera ochote nie wkrecac sie w uklady ,ale dzialac uczciwie w rozwoju miasta,zapytanie jest takie ,jak wielu sie znajdzie bez powiazan kolesiowskich w jeleniogorskim klimacie.?? Nie moizna rozwijac miasta kiedy jeden drugiego trzyma w kieszeni :-)))miasto potrzebuje prawidlowej struktury reform ,czesto warto postawic na ekstrawagancje dla wszystkich !!!!
~Adwent 28-11-2015 18:32
Politycznie wszystko zawdzięcza sld a teraz na nich pluje. Wstyd! Tak sobie myślę że zaraz Chadżycia wyląduje w Nowoczesnej i będzie pokazywał prawdziwa twarz liberał.
~Adwent 28-11-2015 18:35
Chadży - prosty błąd ale tak to jest jak się coś komentuje na szybko :) w każdym razie bardzo to przykre dla wyborców.
~lewoprawy 28-11-2015 19:00
Jestem przeciw kundlizmowi
~Pan buk 28-11-2015 21:05
Zauważył ktoś że od kilku dni krycha nie jeździ już do Wrocławia? Pewnie kursy do Wałbrzycha to też kwestia czasu jak znikną. Zwłaszcza że pociągiem szybciej i taniej jak się jedzie w 2-4 osoby
~rumcajs54 29-11-2015 14:42
Krycha? Jak można dopus...ć do ruchu takie WRAKI ?
~Lib-socjal. 29-11-2015 17:23
1. "CORGITO ERGO SUM". To cytat z Kartezjusza. 2. "NIE MYŚLĘ żeby Zjednoczona Lewica miała jakiś dalszy ciąg". To cytat z Chadżego. Pan Wojtek bezmyślnym nie jest i takiego wrażenia nie sprawia. Przytoczona przez dziennikarza wypowiedź Pana Chadżego, rozpoczynająca się słów "NIE MYŚLĘ...." uważam za afront wobec wybitego jeleniogórskiego polityka.
~Lib-socjal. 29-11-2015 21:28
Trafny jest pogląd pana Wojciecha, który zawsze optował za pełną samodzielnością SLD, uznając inne partyjki jako, wnoszące niewiele głosów do wspólnego "chlewika", a chcące korzystać z suto zaopatrzonego korytka. Zdaniem pana Wojtka Ogórek to jednoosobowa Millerowa fanaberia. Statut SLD stanowi, że szef sygnuje swoim podpisem kolektywną decyzję Zarządu Krajowego. W katastrofie z Ogórek warto znać Statut własnej partii. II kadencję zasiada pan w Radzie Miasta z woli SLD. Czy prowadzi pan jakiś dzienniczek aktywności lewicowego radnego? Czy nie dostrzega pan sprzeczności między zasadami lewicy a pana aktywnością. gospodarczą, jako prywatnego przedsiębiorcy?
~ 29-11-2015 23:35
SLD to taka "lewica", co się spotyka w pałacach, a zwłaszcza ta na naszym terenie, co środę w pałacu Staniszów. ;-) Faktycznie, co to ma wspólnego z lewicą? To partia Razem jest lewicowa. Innej lewicy nie widzę. PO z ostentacyjną wystawnością przyjęć w restauracjach z drogimi trunkami, ośmiorniczkami i policzkami wołowymi również się nie popisała zbytnią lewicowością.
~NNN 30-11-2015 12:48
Panie Wojtku, takie sr..nie we własne gniazdo. Wstyd!
~ja 12-01-2016 20:24
- Ale jest pan za tym, żeby ktoś zastąpił Piotra Paczóskiego na stanowisku przewodniczącego? - Tak! Jestem za tym! tak....to było najlepsze..........brawo...
~ 22-01-2016 7:43
ciekawe co na to powie pan petru
~6 25-01-2016 5:22
SLD wywodzi sie z PZPR.Tak na marginesie,czy nie uważacie,że partia,która nie dostała sie do parlamentu,nie powinna byc finansowana z budżetu państwa???Dostaja pieniadze za darmoszke i nie tylko na herbatniczki.Cholerna czerwona zaraza nadal prowadzi pasozytniczy tryb zycia za cudze pieniadze.
~7 25-01-2016 5:32
Jak tak bardzo wierzą w to ze sie kiedykolwiek odrodzą,to niech z wlasnej kieszeni utrzymuja do tego czasu,przeciez przez te wszystkie lata dostatecznie sie nachapali.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Nietypowy finał Ligi Rocka

Nie taka bestia straszna (recenzja)

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
724
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%