MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Wniosek o kasację w sprawie o zabójstwo

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 9 sierpnia 2018, 7:40
Aktualizacja: Piątek, 10 sierpnia 2018, 7:12
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego wniosek o kasację wyroku jaki zapadł przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu w sprawie dotyczącej zabójstwa, do którego doszł0 17 lipca 2016 roku w Lubaniu.

Tego dnia 62-letni Piotr P. ugodził śmiertelnie nożem swojego syna. Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała Prokuratura Rejonowa w Lubaniu domagając się wymierzenia oskarżonemu kary 15 lat pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzył mu karę 8 lat pozbawienia wolności – najniższą przewidzianą przez kodeks karny za zbrodnię zabójstwa.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodziła się Prokuratura Rejonowa w Lubaniu, zaskarżając je apelacją i domagając się orzeczenia wobec oskarżonego surowszej, wnioskowanej wcześniej kary. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie uwzględnił apelacji prokuratora uznając orzeczenie sądu pierwszej instancji i orzeczoną w nim karę za zasadne.

Prokuratura Rejonowa w Lubaniu skierowała za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wniosek do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego. Jej argumenty podzielił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny i skierował do Sądu Najwyższego nadzwyczajny środek zaskarżenia domagając się uchylenia wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania w postepowaniu odwoławczym.

- W kasacji wskazano między innymi, że kara orzeczona przez Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze, a następnie podtrzymana przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jest rażąco niewspółmiernie łagodna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu i winy oskarżonego - relacjonuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Prawidłowo ustalając stan faktyczny, Sąd w sposób niedostateczny uwzględnił okoliczności obciążające oskarżonego, takie jak popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości, w brutalny sposób, z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia osoby najbliższej i z błahego powodu. Sąd podkreślił natomiast uprzednią niekaralność oskarżonego, jego podeszły wiek oraz fakt, że w przeszłości syn miał się dopuszczać wobec niego agresywnych zachowań, jako okoliczności łagodzące.

Według Prokuratury, to nie uzasadnia wymierzenia kary za zbrodnię zabójstwa w najniższym przewidzianym w ustawie karnej wymiarze. W ocenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, adekwatną karą byłoby wymierzenie oskarżonemu kary 15 lat, o jaką wnosiła Prokuratura Rejonowa w Lubaniu.

Twoja reakcja na artykuł?

1
4%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
17%
Nudzi
2
8%
Smuci
11
46%
Złości
6
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dla komfortu pasażerów

Bus dla strażaków

Odpust Krzeszowski

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Pan od 🍸koktajli 9-08-2018 9:40
Eliminować patologie
~ 9-08-2018 10:51
Tylko co to ma wspólnego z jelenią górą?Nie macie o czym pisać więc wciskacie jakieś głodne kawałki z lubania a nawet wrocławia.
~dsefse 9-08-2018 11:19
do: ~ (10:51)
A no to, że po raz kolejny jeleniogórski sąd ośmiesza się wydając niskie wyroki za zabójstwo.
~ 9-08-2018 11:26
do: ~ (10:51)
Co to ma wspólnego z Jelenią Górą?Czytać ze zrozumieniem potrafisz?W pierwszej instancji sprawą zajmował się i wydał wyrok Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze.
~KrzychuK 9-08-2018 12:32
Czemu nikt się nie zatroszczy o taką samą drogę kasacji śmiesznych wyroków za morderstwa na drogach? Np dla pijanego gościa w Lexusie co zabił starszą kobietę na pasach w Grabarowie; dla gościa co zabił kobietę koło rodna w Cieplicach i skuterzystę w Karpaczu; dla ukraińca co zabił 2 dziewczyny w sylwestra; dla gówniarza co zabił dwóch pracowników Zorki?
~ 9-08-2018 14:11
do: ~KrzychuK (12:32)
Polskie prawo dla zabójców drogowych przewiduje maksymalnie do 8 lat odsiadki, chyba, że są pod wpływem środków odurzający to wtedy do 12 lat. Najpierw pierwsza instancja, później sąd odwoławczy, a dopiero później ewentualna kasacja.Ukrainiec dostał ponad 11 lat, czyli prawie maks. co mógł dostać, więc kasacja niewiele by dała.Ten co pracowników Zorki zabił tu kasacja mogła by być możliwa, tylko teraz to już chyba za późno?A sprawy pozostałych są jeszzce w toku; pierwsza instancja lub odwoławcza.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Czytelniczka: drogo i brudno

Śmierć na żwirowni

Synoptycy: jeszcze popada

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
131
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%