MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Wleń – duma i tożsamość, a żal serce ściska

Wiadomości: Wleń
Niedziela, 13 sierpnia 2017, 7:52
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 7:04
Autor: Marek Tkacz
Fot. MT
Bylem przejazdem we Wleniu 12 sierpnia, pojechałem zrobić materiał z przemarszu bohaterów fantasy w ramach konwentu Fotocon. Wokół mnie sami hobbyści – piękne kolorowe stroje, "bohaterowie" z pasją i niewielki tłum widzów. Ludzie robili zdjęcia, a ja oczarowany kolorami i dobrym poczuciem smaku. Ale po około 45 minutach bohaterowie zaczęli się rozchodzić. Koniec show.

Jeszcze jedna fotka z goblinem w zbroi, a na zakończenie kapitan Sparrow w obiektywie… Właściwie nawet nie wiem, kiedy na placu zostało tylko kilkunastu mieszkańców, którzy też już byli w „odpływie”. Po chwili właściwie nie było nikogo. Ktoś przeszedł, ktoś przejechał rowerem… Zobaczyłem miasteczko prawie wymarłe, a przecież była sobota, południe.

Przy ratuszu tablica, czytam napis wielkimi literami: Wleń - duma i tożsamość i opis w skrócie historii miasteczka z ostatnich 100 lat. Myślę sobie - ciekawa historia. Oooo – zaporę w Pilchowicach wybudowali, żeby chronić Wleń. Tego nie wiedziałem. Myślałem, jak każdy ignorant, że zapora jest po to, żeby była woda. Ehhh…

Obracam się o 180 stopni i widzę w samym sercu miasta kamienicę, która wygląda, jakby zaraz miała runąć (główne zdjęcie). Za chwilę następna kamienica w opłakanym stanie, a potem kolejne. Znak wskazujący kierunek do Jeleniej Góry też "woła o pomstę do nieba".

Wchodzę do sklepiku, pytam młodą ekspedientkę o ten sypiący się budynek, że przecież to centrum miasta, a ona mi odpowiada, że kiedyś tam było kino i restauracja. Podobno są plany, ktoś na spółkę z miastem ma zrobić hotel…. Pytam jeszcze, czy interes w sklepie się kreci. Słyszę, że nie, bo młodzi wyjeżdżają, więc miasteczko zamiera.

Czas na mnie, ostatni rzut oka na centrum Wlenia i żal serce ściska…

Ogłoszenia

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Ja 13-08-2017 10:25
Taki typowy dla dzisiejszej rzeczywistości artykuł , ponarzekajmy A Wlen to tez pięknie wyremontowany ratusz , kilka wyremontowanych kamieniczek , zamek Lenno , spływy kajakowe i wiele innych Imprezy odbywają sie właściwie co tydzień , Np wspominana przez autora . Naprawdę łatwo jest narzekać , znacznie trudniej wstać i robić czego autorowi artykułu szczerze życzę
~Ha ha 13-08-2017 10:29
Jaki redaktor, taki artykuł. Przydałoby się troszkę więcej wiedzy o miejscu o którym się pisze niż historia ostatnich 100 lat i Pani w sklepie zapewne znudzona i za mało ambitna by zobaczyć więcej niż swoje stoisko ... . Myślę ,że Pan redaktor nim napisze artykuł powinien zapytać np. w urzędzie miasta czemu tak jest i kto sprzedał to miejsce w centrum miasta i gdzie właściciel i co zrobił i jak miasto zareagowało, co z tego wyszło, itd. Do wiadomości Pana redaktora : Wleń wiele razy był zniszczony ( zalany, spalony, itd) i zawsze odbudowany i to jest ta "duma i tożsamość" tylko trzeba zagłębić się w 800 lat historii a nie 100.
~Ha ha 13-08-2017 10:37
I tak jak napisał Ja Wleń to więcej niż jedna kamienica , ale lepiej znaleźć jakiś negatyw i pojechać po bandzie. Dużo się Pan redaktor nie wysiłił i niewiele Pan o tym miejscu wie. Artykuł żenada, myślę że Pan redaktor wróci i zainteresuje się pozytywami i co oferuje miasteczko i powstanie artykuł na poziomie. Mieszkańcy pewnie są dzięczni za antyreklamę.
~Koń 13-08-2017 10:47
Niestety zamieranie małych i średnich miasteczek stało się faktem. Wszystko wysysają wielkie miasta. Jakie perspektywy ma mieć młody mieszkaniec Wlenia bez dobrze płatnej pracy czy miejsc gdzie takie pieniądze mógłby wydawać? Nie ma się co obrażać na naszych oczach Wleń ( i wszystkie małe regionalne miasteczka ,większość wsi) się wyludnia.
~jg 13-08-2017 10:57
co jelonka ciągle z tym wleniem tak wyjeżdża??któryś redaktorek tam mieszka czy o co kaman.Nie nasz wleń,nie nasz problem,zajmijcie się jelenią i powiatem bo podobno to portal jeleniogórski a nie lwówecki.
admin 13-08-2017 10:59
Panie "Ha ha" - na samym początku artykułu zaznaczyłem, że byłem we Wleniu przejazdem, tylko na chwile i opisałem to co widziałem i to co czułem. Proszę najpierw dokładnie przeczytać tekst ze zrozumieniem, a potem komentować i "wycieczkować" w moim kierunku. Mimo wszystko dziękuje za komentarze. Autor.
~czyt. 13-08-2017 11:40
Przepraszam Jelonko, ale często pokazujesz negatywy, tę Polskę w ruinie. Pewnie nie na wszystko wystarczają dotacje unijne! Pan Redaktor napisał co czuł, może mieszkańcy tych kamienic też trochę winni, że się nie zatroszczyli sami. Lepiej naprawić dach, niż czekać na gorsze. I mnie smutno.
~gość 13-08-2017 12:13
Prawda jest taka, że Wleń i wiele innych dolnośląskich miasteczek słynęło kiedyś z urody i urokliwości. Prawdą jest także, że brak pieniędzy, miejsc pracy po transformacji i odpływ młodych ludzi zrobiły swoje i miasteczka te upadają. Prawdą jest także to, że lokalne władze za ile mogą, starają się zrobić jak najwięcej. I jak się domyślam, o tym jest ten felieton. Gdyby na pokazanej kamienicy ktoś zamontował na czas zwykłą rynnę, to by budynek nie był w tak opłakanym stanie. I moim zdaniem, także o tym jest ten tekst.
~bolo 13-08-2017 12:48
~Ha ha Tylko, że Wleń i inne miejscowości zostały doprowadzone do takiej ruiny przez Polaków, a Ty piszesz jakieś głupoty, że Wleń był na przestrzeni 800 lat odbudowywany... Był odbudowywany, ale nie przez Polaków. Polak, to ładnie Jelenią Górę odbudował...
~kora 13-08-2017 14:01
ludzue zajmijcie się swoim pięknym miasteczkiem a nie atakujcie redaktora,który napisał prawdę.
~do : bolo 13-08-2017 14:21
bolo , jełopie, pojedz do Goerlitz i zobacz , jak pięknie się "zwija ". A przecież w Goerlitz nie rządzą POLACY !!!! Jak nie ma miejsc pracy to i Niemiec nie da rady !!!
~bolo 13-08-2017 17:37
Ale to zwijające się Görlitz wygląda o lata świetlne lepiej od takiego tygrysa rozwoju, jak np. Wrocław...
~do : bolo 13-08-2017 17:48
bolo, tygrysku - kiciusiu, kiedy ty byłeś ostatnio w Goerlitz ??? Bo na głównej ulicy, Bahnhofstrasse, tylko wiatr hula wśród byłych sklepów. Nie pier... tylko ...jedż !!!
~18 sqandal 13-08-2017 17:51
... co by tu jeszcze zniszczyć , co by tu jeszcze zniszczyć , co by tu jeszcze .....szkoda urokliwego Wlenia ,no cóż taka jest prawda , upada Wlen i nic tu już nie pomoze . kropka
~ciekawe 13-08-2017 21:07
przecie tę wiochę już dawno powinni zaorać...od rynku już ciągnie smrodzik, a potem to przyjeżdżają do miasta i miastowych udają...na ulicy stoi fura, a w mieszkaniach smród i dziura i do gara nie ma co włożyć, a robić to tam nie ma komu, tylko bimber pędzą...
~fifka 14-08-2017 7:12
Przyczyną całego zła jest Unijna Zaraza. Nie ma co się jej trzymać. Wróćmy do naszych wschodnich korzeni.
~gość 14-08-2017 8:14
zdjęcie nr 30 SUPER!
~turystka 14-08-2017 13:34
Wleń ....jakie ma możliwości,tak wygląda....w całej Polsce jest tysiące takich ,zabiedzonych miasteczek,ale jest i pozytywna strona....Wlen ma zabytki,2 Pałace odrestaurowane,bo w rękach prywatnych,Zamek [remontuje sie w miarę dostepnych środków] i nie można narzekać,bo wiadomo,jak jest w naszej rzeczywistości....nie ma srodkow na takie małe mieściny,kasa idzie na większe aglomeracje.
~fakt 18-08-2017 13:07
Robi się dużo szumu we Wleniu a tak na prawdę Wleń jaki był taki jest czyli stoi w miejscu wszystko, czas się w tym miejscu zatrzymał. Brakuje pomysłów w rządzeniu a niestety wiele miejsc straszy np odpadającymi tynkami i nie trzeba szukać tylko wystarczy przejechać przez Wleń.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Monitoring w Radomicach

PZN na kręgielni

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%