MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Władca Pierścieni u Darka Milińskiego

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Sobota, 31 maja 2008, 7:53
Aktualizacja: 7:56
Autor: Mar
Fot. Mar
Baśniowe lalki poruszane przez turystów, bohater trylogii Tolkiena i kowal w prawdziwej kuźni będą czekali na turystów w zamku legend śląskich, który wybudował w Pławnej artysta Darek Miliński. Otwarcie już w Dzień Dziecka.

– Zamek zrobiłem z myślą o wiejskich dzieciach, ale także o dziecku, które wciąż tkwi we mnie – powiedział nam Darek Miliński, który z radością pokazuje figury znajdujące się w sztucznym zamczysku. Oglądający będą mogli sami poruszać lalkami za pomocą linek i sznurków.

Na powierzchni 300 metrów stoją postacie z 10 śląskich bajek. Jest Liczyrzepa, święta Jadwiga, rycerze, świniopasy i rzemieślnicy. Budynek z kamienia i drewnianych bali przypomina inne śląskie zamki i pałace. Z zewnątrz ozdobiony jest płaskorzeźbami wzorowanymi na tych z lwóweckiego ratusza.
– Na zewnątrz postawiliśmy orka z Władcy Pierścieni, bo tę baśń znają chyba wszyscy – mówi Darek Miliński.

Lalki wykonane z drewna, ubrane w barwne kostiumy, ustawia i podłącza do mechanizmów Wiktor Wiktorczyk z Kliniki Lalek z Wolimierza. Ożyją gdy któryś ze zwiedzających pociągnie za sznurki utrzymujące każdą postać. Jest też muzyka, opowieści z głośników, wszystko w scenografii wykonanej ze starych mebli, zegarów, beczek i domowych sprzętów wyszukanych w chałupach i na wiejskich strychach. Dzieci nie tylko będą mogły bawić się lalkami. Obok zamku znajdują się trzy niewielkie drewniane budynki. W jednym z nich mieści się kuźnia. Turyści będą mogli przyjrzeć się pracy kowala.

– Pod nadzorem ceramika będzie można też ulepić własny garnek i wypalić go w piecu ceramicznym – pokazuje Darek Miliński. – Kto by nie chciał napić się herbaty albo piwa z kubka wykonanego własnoręcznie z porcji gliny?
Będzie też tłoczenie litografii z form wyrytych w kamieniu. Jak mówi Darek Miliński, już zaczyna brakować miejsca na kolejne pomysły, jakie pojawiają się w trakcie budowania obejścia.

Skąd pomysł na ten zamek? – Nie mogłem patrzeć na zaniedbany kawałek ziemi naprzeciwko mojej galerii – mówi artysta. Kupił tę ziemię i zainwestował w nią. – Przeczytałem polskie tłumaczenie karkonoskich bajek o Liczyrzepie. To było odkrycie! Już same tytuły były jak z mojej twórczości. Wtedy zacząłem kombinować, jak połączyć te opowieści z tym zarośniętym pokrzywami kawałkiem ziemi. I tak powstał zamek – wyjaśnia Darek Miliński.

Ożywiają obrazy
Dariusz Miliński, malarz i scenograf w 1994 roku wraz z przyjaciółmi stworzył we wsi grupę plastyczną i teatr uliczny „Pławna 9”. W praktyce to po prostu adres Darka. Z tamtego składu już nikogo nie ma na miejscu, ale Pławna 9 dalej działa. Co roku w sierpniu organizuje międzynarodowy „Plener Działań Twórczych”, na który zaprasza artystów z kraju i zagranicy. Grupa występowała na Malcie, w Poznaniu czy na Festiwalu Sztuki Współczesnej "Chronos" w Norymberdze. Grają w niej także mieszkańcy wsi i przyjaciele artysty. Jak mówi sam Darek, przedstawienia to ożywianie jego obrazów, zamienianie statycznych scen w żywy spektakl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ferie na e–sportowo

Czesi są spóźnieni

Nie jest dobrze z powietrzem

Komentarze (12) Dodaj komentarz

krkonos 31-05-2008 9:32
Oj, się dzieje... takie inicjatywy są naprawdę znakomite... "Leśna Huta" w Szklarskiej (bo ex-Józefiny-Julii już nie ma), Julo Naumowicz z Bractwem Walońskim, Przemek Wiater ze swoim zaangażowaniem na rzecz tworzenia tożsamości tego regionu... Zauważcie wszak, że wszystko to są inicjatywy osób prywatnych - w głębokim czteroliterowym poważania takie działania mają ochrzczone dumnym mianem "Referatów Promocji Miasta" kołka wzajemnej adoracji, działające za pieniądze z naszych podatków i wyrzucające tę kasę na śmietnik.
piipi 31-05-2008 10:10
...CUDOWNIe,..ze jest DAREK i jego wspaniala RODZINA . ...DZIECI przywracaja swiatu,to o czym juz dawno zapomnial:piekno i milosc.
~bn 31-05-2008 12:58
Bardzo dobry pomysl
~Rumcajs i Cypis 31-05-2008 13:45
Tylko Rumcajsa i Cypisa tam brakuje. A przecież my też przywracamy światu "piekno i milosc" (żeby daleko nie szukać: ten pociąg znacznie ładniej wygląda teraz pod wodą niz na wiadukcie - przynajmniej tak nie kopci). Szkoda, że nawet Darek tego nie docenia i promuje konkurencję...
piipi 31-05-2008 15:28
...do - (..Cypiska i Rumcajsa..)...wiem,ze jestescie wspanialymi wesolkami i dzieciom tyle radosci dajecie.Darek o was ZAPOMNIAL i to jest STRASZNE !!... Rumcajs mam do Ciebie pytanie,..a dlaczego ty o Hance zapomniales ?.
~Rumcajs 31-05-2008 17:38
Ja zapomniałem??? Ciąglę piszę, żeby wracała do doma i wyprała w końcu Cypisowi te majty. Cypis tak cuchnie, że na cały Las Jiczyński czuć, jakby go szarańcza skunksów opanowała... A Dzień Dziecka się zbliża. Hanka, gdzie jesteś??????? Odezwij się, złotko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Rumcajs 31-05-2008 17:52
Aha, jeszcze jedno: jakbyś zobaczyła, jak Hanka wygląda, tobyś zrozumiała, dlaczego o niej zapomniałem. Samym swoim wyglądem odstraszyła by wszystkie dzieci...
~HankaodRumcajsa 31-05-2008 18:27
On o mnie nigdy nie zapomni... Tylko ja potrafię wypiekać takie "smaczne" "ciasteczka".. A mój kochany Cypisek to przecież aniołek, nie człowiek... Wszystkiego najlepszego Cypisku z okazji Dnia Dziecka. Pojedziemy jutro do Pana Darka i wszystko mu wyjaśnimy.. No i oczywiście poczęstujemy "ciasteczkami"... Na pewno się zgodzi, Cypisku, na pewno...
~alex 31-05-2008 20:20
wezcie lepiej ze sobą "flakonik" albo i dwa to moze Pan Darek podaruje wam "jabłuszko" z łezką mazniętą pędzlem maestra....
~Majtki Cypisa 31-05-2008 21:07
~richthofen 31-05-2008 22:59
i tylko jeleniogórsko - warszawskiego posła Jerzego Sz. tam brakuje, mógłby promować razem z nowym przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim ideały Nowej Lewicy jak poprawność polityczna, tolerancja wolność słowa, które tak cenił zwłaszcza przed rokiem 1989.
~lu-ka 1-06-2008 11:48
Darku!!!Jesteś wielki!!! Nie zmieniaj się, proszę!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Osiedle zmienia się

To wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie

BO: druga odsłona

Piechowicka kolęda

Pink Cakes już otwarte!  

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
530
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%