MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Wkrótce otwarcie Muzeum Przesiedleńców

Wiadomości: Pławna Górna
Poniedziałek, 14 maja 2012, 10:14
Aktualizacja: 10:16
Autor: red
Fot. Archiwum Organizatora
Zbierane od ponad dwudziestu lat eksponaty, będą pokazywane w towarzystwie dzieł Dariusza Milińskiego, m.in. tzw. ludolalek. Pierwsi goście będą mogli podziwiać nowy projekt tego artysty w tym miesiącu. Otwarcie muzeum zaplanowano na 26 maja o godz. 15 w Pławnej Górnej 79. Placówka jest częścią większego projektu, zatytułowanego „Pławna miejsce magiczne”, które Miliński realizuje prywatnie, z własnych funduszy, od wielu lat.

Dariusz Miliński, artysta malarz z Pławnej, między innymi twórca kochanego przez dzieci, ale i dorosłych, Zamku Legend Śląskich, od roku remontuje stary dom, który swą metryką sięga początków XVIII wieku. Przeznaczeniem budowli jest muzeum o nazwie Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych, w którym zaprezentowane zostaną pamiątki i eksponaty związane z wypędzeniami, nie tylko Polaków z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk, ale również Niemców, którzy po II wojnie światowej musieli opuścić tu domu i wyjechać na Zachód.

Ogłoszenia

Czytaj również

Międzynarodowe warsztaty w JCK

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Nostradamus 14-05-2012 11:55
Wspaniały człowiek i doskonałe pomysły. Trzeba podkreślić że to muzeum jest ANTY KRÓŻEWNICKIE. Pokazuje że mieszkali tutaj ludzie tacy jak my ... a nie HITLEROWCY w czołgach PANTERACH. Brak poszanowania naszych de facto PRZODKÓW jest rozbrajający, wystarczy wspomnieć że na Chojniku usunięto tablicę pamiątkową Rodu Schaffgotschów aby w to miejsce wstawić tablicę upamiętniającą Jana Pawła II-go. Ale cóż ... przecież Schaffgotsche to dla większości mieszkańców-buraków byli zwyczajnymi hitlerowcami, przy czym nie przeczy temu wcale fakt że Schaffgotsche włądali tą ziemią gdy dziadek Hitlera na stojąco pod dywan wchodził.
~Róża 14-05-2012 12:37
Super pomysł!
~Piast 14-05-2012 13:34
No jasne, upamiętniajmy "wypędzenia" biedenych Niemców, którzy przez strasznych Polaków zostali wygnani ze swojego Heimatu; utrwalajmy fałszywą historię i przekręcajmy fakty. Skracajmy albo wyrzucajmy z programow szkolnych lekcje historii a dowiemy sie że Niemcy byli ofiarami a Polacy wywolali wojne, wymordowali biednych Żydów a Niemców przegnali z ich ojcowizny. Decyzje o wysiedleniu z tych terenoiw Niemcow podjeto na 3 pokojowych konferencjach (Teheran, Jałta, Poczdam); problem w tym, że Polacy nie mieli tam nic do powiedzenia, nawet nie mieli prawa głosu na owych konferncjach.
~Do Piasta 14-05-2012 13:56
Przeczytaj człowieku co napisałeś. Sam sobie przeczysz
~ 14-05-2012 14:17
Boze, jaka to wielka szkoda i strata ze Niemcy musieli opuscic te piekne tereny :( Szczegolnie dotknieta zostala Jelenia i okolice w strone Karpacza gdzie przesiedlency zza Buga i ich kolejne pokolenia zdewastowali i rozkradli co sie da. Doprowadzono do upadku i pozamykano fabryki, niszczeja piekne zabytkowe kamiennice a prawie wszystkie tereny zielone, ktore kiedys byly polami uprawnymi i pastwiskami dla zwierzat zostaja zamienione w brzydkie osiedla z pstrokatymi domkami-klockami nie pasujacymi wogole do krajobrazu i architektury Karkonoszy. Jest coraz brzydziej a tubylcy ciesza sie, ze region sie rozwija bo pewnie nie maja pojecia jak kiedys bylo kameralnie i nowoczesnie a zarazem pieknie pasowalo do krajobrazu i turystow bylo wiecej bo atrakci nie brakowalo...
Piipi Jelonkowa 14-05-2012 16:06
..do - [~Nostradamus ] .. ale ! .. niektórzy własciciel byli straszni ! .. bo odsprzedali swoje dobra rządowi III Rzeczy ! /..patrz.Pałac Wojanów-Bobrów / Nie martw się !.. .. bo Twój Dziadek nie mial szansy tam znalezienia pracy,gdyż .. jest "innej rasy"
~Piast 14-05-2012 16:59
Nie widzę żadnej sprzeczności w mojej wypowiedzi, a jeśli jest, to należy ją wykazać "człowieku".
~Piast 14-05-2012 17:11
Do internauty ubolewającego nad Niemcami, którzy musieli opuścić te tereny , na które zjechali barbażyńcy "zza Buga". Po pierwsze, gdyby nadal tu byli Niemcy, to gdzie ty byś był (może też tutaj ale jako Volksdeutch), czyim potomkiem ty jesteś - centralniaków, którzy tu przyjeżdżali na szaber; po drugie, zapoznaj się z historią miasta i okolic: kto się nimi opiekował: Hans Kloss czy Piastowie Świdnicko-Jaworscy. A Prusaki tutaj wpełzały w 1741 roku. A stan infrastruktury tych okolic jest wynikiem gospodarki centralnie planowanej.
~Piast 14-05-2012 17:12
oczywiście barbarzyncow, błąd ortograf., poprawiam sie
~achtung 14-05-2012 19:33
Zgadzam sie z Piastem a ta pani co za niemcami obstaje to z Niemiec nadaje patrz IP jedna z tych Polakow co sa bardziej niemieccy od samych Niemcow .Projekt tego pana Milinskiego jest super i nikt tu nie falszuje histori bo historia jest taka ze przed wojna mieszkali na tych terenach Niemcy. Przypominam tej osobie z Niemiec ze po wojnie byl w Polsce komunizm i to partja decydowala co zdewastowac a co remontowac i to komunizm przeksztalcil wiekszosc poniemieckich palacow w PGR-y i ze wlasnosc prywatna wlasciwie nie istniala wiec nie wolno sie przypie...zwyklych ludzi z za Buga
~doViki sriki 14-05-2012 20:30
Ta pani co jest bardziej niemiecka od samych Niemców to chyba Vikusia z Niemiec. Tylko się nie podpisała, bo ją pogoniłem na niemieckie pisma jak jej się nie podoba Polska i Polacy. Viki odkryj się. To Ty Trolico?
~doViki sriki 14-05-2012 20:46
Vikusia z Niemiec czy Ty nie pochodzisz przypadkiem z Mysłakowic? Bo kojarzysz mi się kimś kogo znam. Właśnie z taką co poznała starego, brzydkiego Franca i myśli że złapała Pana Boga za pięty. Bo uciekła z biedy do raju i siedzi na garnuszku u u starego pierdziela. Jak tam miłosne uniesienia w nocy? odezwij sie ;-)
~Nostradamus 14-05-2012 21:21
Proponuję wszystkim przeciwnikom Hitlerowców oglądnąć doskonały PARA DOKUMENT. Ten film przedstawia całą prawdę o Polakach "przesiedleńcach". Jest to dramat bardzo przykry, pokazujący Polaków w jak najgorszym świetle. Ubrany w komedię ku uciesze idiot*w wywołuje u nich salwy śmiechu podczas projekcji. Poszukajcie sobie ... jest w każdej dobrej wypożyczalni DVD, jego tytuł to: SAMI SWOI
Piipi Jelonkowa 14-05-2012 21:31
..do - [~Nostradamus ] ..*ale ! .. to właśnie Kanclerz Niemiec Willy Brandt uznał prawo Polaków do odbudowy własnego panstwa,do bezpieczenstwa narodowego i zmian terytorialnych i .. to właśnie ON podczas wizyty w Warszawie /..przyp.1970 / pod Pomnikiem Ofiar Getta Warszawskiego upadł na kolana ... przeprosił !
Piipi Jelonkowa 14-05-2012 21:34
..do - [~Nostradamus ] .. ~C.d .. "Sami Swoi" to komedia ! .. Tobie proponuję coś poważniejszego to: - "Pianista" Polanskiego
~Piast 14-05-2012 23:12
Panu Nostradamusowi kilka przykładów prymitywów zza Buga: Kazimierz Ajdukiewicz - filozof i logik (1890-1963); Władysław Anders (1892-1970) - generał, Szymon Askenazy (1867-1935) - historyk ; Stefan Banach (1892-1945) wybitny matematyk, największy polski uczony obok Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie, jeden z najwybitniejszych w świecie matematyków XX wieku; Zbigniew Herbert (1924-1998) - wybitny poeta polski. Ale co tam oni przy Doktorze Mengele, Doktorze Goebbelsie czy Rudolfie Hes...e.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Manewry medyczne

Oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie do rozbudowy  

Budują chodnik do TCTA

Doczekają się ronda

Nietypowy finał Ligi Rocka

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
733
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%