MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wkrótce niezwykłe Święto Światła

Wiadomości: Krzeszów
Niedziela, 9 grudnia 2018, 12:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 grudnia 2018, 8:59
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Fundacja "Europejska Perła Baroku
W Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie 18 grudnia po raz 496. odbędzie się "Festum Lucis" czyli Święto Światła. – Każdego roku w ten grudniowy wieczór Kościół Klasztorny otulony jest setkami gorących świeć – informuje Jacek Trybuła, rzecznik Opactwa. – Oświetlają one cudowny wizerunek Bogurodzicy odnaleziony po prawie dwóch wiekach. Całości dopełnia „Koncert Uwielbienia”, który jest bezpłatny. Zapraszam w ten niezwykły czas do nas – dodaje J. Trybuła.

Ikona, będąca najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce, datowana jest na XIII wiek. Została napisana na desce o wymiarach 60 na 37 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na prawym ramieniu. Będąc bliżej ikony warto zwrócić uwagę, że Emanuel zwrócony jest twarzą do swojej matki, w dłoni trzyma zwinięty pergamin - symbol Bożej tajemnicy. Głowę i ramiona Bogurodzicy okrywa pofałdowana chusta w kolorze czerwieni. Czerwień, jako najcieplejsza z barw, najsilniej wpływa na zmysły modlących się, wywołując wrażenie ciepła lub nawet gorąca. Symbolizuje żarzące się światło i ogień, który zawsze był symbolem obecności Boga. Maryja została przeniknięta boskim ogniem, nie spala się od niego i nadal zachowuje swoją ludzką naturę, łącząc w sobie dwie sprzeczne cechy: dziewictwo i macierzyństwo. Tunika krzeszowskiej Bogurodzicy jest turkusowa. Brawa niezwykle symboliczna jako połączenie dwóch kolorów. Zieleń oznacza człowieka i ziemię, a niebieski symbolizuje cząstkę boską oraz niebo (...). Tak Krystian Michalik opisuje Ikonę w swojej książce "Krzeszów - Dom Łaski Maryi".

- Wyjątkowym przeżyciem tego dnia jest zobaczenie obrazu z tak bliska, bowiem na co dzień króluje on wysoko w strzelistym retabulum ołtarza głównego – informuje Jacek Trybuła, rzecznik Opactwa. - W godz. od 18.00 do 20.00 będzie czynna restauracja "Stara Wozownia" - z herbatą, kawą i ciastem. Serdecznie zachęcamy do udziału we wszystkich częściach obchodów Święta Światła – zaprasza rzecznik.

Program "Festum Lucis":
Godz. 17:00 - Msza Święta wraz z uroczystym przeniesieniem Ikony
Godz. 18:00 - 20:00 - możliwość osobistej adoracji
Godz. 20:00 - "Koncert Uwielbienia" w wyk. zespołu chóru i orkiestry symfonicznej
Godz. 21:00 - Apel Jasnogórski

Twoja reakcja na artykuł?

21
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wóz strażacki w nagrodę

Weekend w Bukowcu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Ja Cieplice 9-12-2018 13:09
Chwała Panu
~Ed 9-12-2018 14:58
Nie ma bogów. Poczytaj trochę książek.
~Ed 9-12-2018 15:25
Historia Polski jest historią mitów narodowych, historią z polew bitew, omijającą wstydliwie naszą historię dnia codziennego. Współczesny Polak nie wie nic o życiu swojego pradziadka. Nie zna nawet miejsca jego urodzenia. Karmimy się historią magnatów którym zawdzięczamy jedynie materialne i umysłowe ubóstwo. Cystersi do nich należeli. Stąd te budowle.
~AD 966 9-12-2018 16:52
Cieszcie się puki macie czas .Nic wam już nie pomoże i nikt wobec afer z księżmi. Papież Benedykt XVI wizjoner;/
~``` 9-12-2018 19:02
Kobieta która miała dziecko z gołębiem. Fascynujące.
~` 10-12-2018 15:35
Przyznać się w czasach dawnych do dzieciaka na 'boku' oznaczało śmierć przez ukamienowanie. Lepiej sobie było znaleźć jakiegoś naiwniaka i powiedzieć - wiesz w nocy był u mnie gołąb i jestem w ciąży.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wyrok dla sędziego

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Monitoring w Radomicach

Finał na lawecie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2200
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%