MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wizyta dawnych mieszkańców pełna symboli

Wiadomości: Powiat
Niedziela, 31 sierpnia 2014, 9:05
Aktualizacja: 9:10
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Do Jeleniej Góry przyjechało blisko 300 osób, głównie z powiatu Hildesheim (Dolna Saksonia). Do tej pory dawni mieszkańcy naszego miasta spotykali się cyklicznie co dwa lata, ale po raz pierwszy ich zjazd ma miejsce w stolicy Karkonoszy.

- Do tej pory było to niemożliwe dlatego, że obie strony kierowały się resentymentami. Oni czuli się wypędzonymi, a my czuliśmy się zagrożeni ich roszczeniami. Zarówno w ich świadomości, jak i w naszej zaszły ogromne zmiany. To spotkanie jest tego znakomitym przykładem - mówił wicestarosta Andrzej Więckowski.

Organizatorem zjazdu jest "Kuratorium Do Opieki Nad Ziemią Jeleniogórską", które zrzesza na terenie Niemiec około 400 osób. Główna siedziba organizacji mieściła się po wojnie w Alfred, a obecnie w stolicy powiatu - Hildesheim.

Sobotnie (30.08.) spotkanie na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze obfitowało w występy zespołów ludowych. Zaprezentowali się: uczniowie Szkoły Muzycznej w Alfred, Karkonoska Grupa Ludowa z Monachium, a także zespół "Jeleniogórzanie". Następnie byli mieszkańcy wraz ze swoimi potomkami zwiedzali kaplice na cmentarzu przy Kościele Łaski oraz Muzeum Karkonoskie. Chętni mogli zobaczyć również spektakl "Miedzianka".

Dzisiaj (31. 08.) odbędą się główne uroczystości zjazdu dawnych mieszkańców ziemi jeleniogórskiej. Po nabożeństwie w kościele ewangelickim w Cieplicach, w miejscu pamięci w Parku Zdrojowym zostanie złożony symboliczny wieniec z polską i niemiecką wstęgą. Na zakończenie odbędzie się spotkanie w Filharmonii Dolnośląskiej, gdzie swoje przemówienia wygłoszą m.in. starosta Jacek Włodyga, wicestarosta Andrzej Więckowski, a także Bernd Beushausen - przewodniczący Partnerskiego Stowarzyszenia "Niemiecko-Polskie Porozumienie".

Ogłoszenia

Czytaj również

PSZOK tylko bez zaległości

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

To teren zapuszczony

Półkolonie pełne atrakcji

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mały Strażak dla jednostek OSP

Mina na Zabobrzu

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
126
Tak
45%
Nie
44%
Nie wiem
11%