MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Wizja bez Jasnej

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 10 lipca 2007, 18:25
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Radni debatowali we wtorek o wyglądzie śródmieścia Jeleniej Góry nie uwzględniając na razie spornego terenu wykopalisk przy starówce.

10 głosami „za” zaakceptowany został we wtorek przez radnych projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Śródmieścia – część północna w Jeleniej Górze.
Poszerzenie ul. Kilińskiego, budowa dwóch mostów czy przedłużenie os. Robotniczego do Zabobrza to niektóre z założeń tego projektu. Nie rozmawiano o ulicy Jasnej.

Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, przekonuje, że sprawa została pozostawiona dla dobra planu do rozstrzygnięcia w przyszłości.
Póki co, inwestor może jedynie wnieść do planu swoje zastrzeżenia.

Przypomnijmy, że chodzi o nowoczesną galerię handlową, którą zamierzał wybudować Paweł Müller, właściciel terenu przy ul. Jasnej. W pasażu handlowym mieściłoby się kilkanaście sklepów renomowanych firm, kilka restauracji, być może także multikino. Byłby też podziemny parking na ok. 200 miejsc. Łącznie powierzchnia handlowa wynosiłaby ok. 6 tysięcy metrów kwadratowych.
Takiemu założeniu sprzeciwia się nie tylko konserwator zabytków, ale i władze miasta. (Pisaliśmy o tym obszernie w tekście „Chcieliby, a boją się” – Red.)

– Potrzeba funkcjonowania galerii z pewnością jest. Najważniejsze jest jednak zachowanie klimatu i charakteru zabudowy, aby galeria nie budziła wrażenia wtrętu – stwierdził radny Józef Szarzyński z Lewicy i Demokratów.
Zofia Czernow (Nasz Dom) dodała, że plan nie zamyka szansy inwestorom i jest pewnym krokiem naprzód. – A lepsze to niż stanie w miejscu – mówiła.

– W mojej opinii plan jest dobry i zapewnia właściwe połączenia. Dzisiejsze zapisy są wynikiem szeregu działań i opinii radnych z poprzednich kadencji – wyjaśniała Magdalena Kwasiuk, p.o naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

– Sprawa ta była rozpatrywana na komisjach rozwoju sześciokrotnie. Projekt uzyskał pozytywną opinię komisji, choć nie była ona jednogłośna – „za” głosowały trzy osoby, a cztery wstrzymały się od głosu – mówi Wiesław Tomera, przewodniczący komisji rozwoju.

Cały plan wzbudził mieszane uczucia wśród radnych Wspólnego Miasta. Jego szef Miłosz Sajnog podkreślił, że miasto nie ma innej wizji centrum niż Galeria Focus Park.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podgórzyn chce wyjść z KSWiK

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oddawali krew pamięci Kresowian

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~ludek 10-07-2007 17:30
i tak nic z tego nie bedzie, uparli sie na ta stara nazwe z wroclawia "galeria" a moze tak orginalny wlasny pomysla na nazwe czy za trudne to ? a poza tym nic sie w tym miesicie nie zmieni bo zaraz znajda sie ekolodzy, którzy odkrją mrowisko zagrozonych mrowek i prace zostana wstrzymane hehehe buziaki dla wladzy za lans !!!
~lx 10-07-2007 18:15
Sprostowanie do artykułu. "Radni debatowali we wtorek o wyglądzie śródmieścia Jeleniej Góry nie uwzględniając na razie spornego terenu wykopalisk przy starówce." "Z porządku obrad zdjęto punkt dotyczący ulicy Jasnej." Radni uwzględnili cały obszar planu łącznie z terenem przy ul. Jasnej. Nie było żadnych wyłączeń, choć takie sugestie się pojawiły. Propozycję wyłączenia złożył radny Pleskot, ale chodziło o teren nad kanałem Młynówka i Bobrem (teren ogródków działkowych przewidziany pod zabudowę mieszkalną i drogę), który to wniosek ten sam radny później wycofał.
~lx 10-07-2007 18:23
Poza tym w porządku obrad nie było wcale punktu dotyczącego Jasnej.
~Maleństwo 10-07-2007 18:29
Ciekawe po co chcą poszerzać Kilińskiego, skoro tam się nic nie dzieje... Lepiej zabraliby się za coś co się przyda, chociażby za tą galerię Mullera... Swoją drogą chciałbym zobaczyć jak przedłużają Osiedle Robotnicze do Zabobrza. Brzmi ciekawie ale jakoś nie mogę sobie tego wyborazić. Zresztą po co? A może by tak w końcu zrobić obwodnicę a nie debatować nad czymś co do niczego nie doprowadzi??
~mila 10-07-2007 18:33
Wszyscy radni na wycieczkę do Legnicy. Zobaczyćie jak można taką galerię wkomponować., ile ludzi ją odwiedza a co za tym idzie zostawia pieniądze.
~kazimierzp 10-07-2007 19:13
Rada przyjęła i uchwaliła plan zagospodarowania do obszaru na północ od ulicy 1 Maja (do Bobru) obejmujący także place przy Jasnej i Grodzkiej. Bardzo dobrze, że plan jest i po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa stanie się prawem lokalnym. Dotychczasowy brak planu hamuje działania wszystkich inwestorów. Na każde działania wymagajace pozwolenia na budowę konieczne były decyzje o warunkach zabudowy. Teraz wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę będzie następowało szybciej! Miejmy nadzieję, że miasto znajdzie środki aby szybko cała Jelenia Góra była objęta ważnymi planami zagospodarowania przestrzennego! Co to znaczy to wiedzą wszyscy ci którzy zawodowo zajmują się projektowaniem i inwestowaniem!
~??? 10-07-2007 19:37
To ja już nic nie rozumię, miały to być obrady na których wyjaśni się możliwości powstania galerii na Jasnej i nawet nie została ta kwestia włączona do porządku obrad ????????? Naprawdę już nic nie rozumię z tego co dzieje się w tym mieście.
~do lx 10-07-2007 19:49
Jako obserwator sesji stwierdzam ,iż radny Pleskot wycofał swój wniosek dopiero po zapewnieniach z–cy Prezydenta p.Łużniaka że wniosek o zmianę sposobu zagospodarowania terenu nad Młynówką i Bobrem będzie uwzględniony w najbliższym czasie przy opracowaniu nowej strategii rozwoju miasta.
~cr@zy 10-07-2007 19:56
A Młynówki to chyba nikt już nie ruszy, nagle się okaże że wytworzył się tam unikalny rezerwat jak w Rospudzie, i absolutnie dlatego nie wolno ruszać!
~pytanie do zorientowanych 10-07-2007 20:09
a jaką funkcję przewiduje plan dla pustego placu po dawnej odlewni żeliwa – pomiędzy kilińskiego a młynówką? mieszkania, usługi?
~juro 11-07-2007 2:32
Pan Muller niech nie przesadza tylko niech sie wywiązuje z umowy. Kupując teren wiedział na jakich zasadach i warunkach kupuje, a teraz zaczyna pajacować i obarczać jakąś wina miasto. O co chodzi ?????
~lx 11-07-2007 8:12
Do pytającego. Teren po odlewni żeliwa jest przeznaczony w planie pod zabudowę mieszkaniową.
~lx 11-07-2007 8:31
do obserwatora sesji Proponuję lepiej wsłuchiwać się w to co się mówi na sesji. P. Łużniak nie mówił, że będzie opracowywana nowa strategia rozwoju miasta. Tak na marginesie – nie będzie nowej strategii, bedzie aktualizowana stara. Natomiast prezydent mówił o aktualizacji studium komunikacyjnego. Różnica jest spora. Jeżeli w tym miejscu dojdzie do zmiany studium, wówczas konsekwencją będzie wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego kwartału.
~do lx 11-07-2007 9:05
strategia nie może być zmieniona bo jest autorsta dr Marka Obrębalskiego!!! Ciekawe co trzeba aktualizować? Wszystko ?
~Podobnie jak na Kilińskiego 11-07-2007 9:18
Przeznaczenie terenu na ul. Jasnej zostało jasno i czytelnie określone. Wydaje się, że błędem było sprzedanie tego terenu w całości jednemu człowiekowi. Jest to nauczka na przyszłość. Podobna sytuacja, podobne awantury z "inwestorem" były na byłym targowisku na Kilińskiego. Kto dostanie w łapy za dużo i za tanio a brakuje mu później pieniędzy na budowę zaczyna kręcić i cwaniaczyć. Albo ma za dobrze, albo zaczyna uważać władze miasta i jego mieszkańców za p...pów.
~obserwator 11-07-2007 9:22
To Pleskot jest za likwidacją ogródków działkowych czy przeciw.Obrońca od siedmiu boleści.
~do juro 11-07-2007 9:58
o pieniądze
~do obserwatora 11-07-2007 11:15
pan J.Pleskot jest obrońcą ijest przeciw likwidacji ogrodów działkowych.Z informacji mi przekazanej pan radny na posiedzeniu rady bronił działkowców.Sam posiada działkę.
~działkowiec 11-07-2007 11:19
Jeśli będzie więcej takich jak Jerz P.to działkowicze mogą spać spokoinie
~do lx 8.31 11-07-2007 12:08
tak przepraszam pomyliłem te dwa dokumenty. do działkowca o ile ja wiem p. Pleskot nie jest działkowcem Pozdrawiam obserwator sesji.
~lx 11-07-2007 13:02
do "do lx" z 9.05 Wszystko nie, ale trochę się znajdzie. do "do lx" z 12.08 Nie ma za co przepraszać. Każdemu się może zdarzyć. W końcu to tylko papier, który później jest lepiej lub gorzej wykorzystywany. P. Pleskot nie jest działkowcem (do "do obserwatora"). Z tego co wiem, aktualnie tylko dwoje radnych posiada działkę w ROD. A obrońcą ogrodów jest nie tylko on, co było widać na sesji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skażenie chemiczne lasu pod Dziwiszowem

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%