MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Witkacy bez cenzury

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 9 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 9 czerwca 2007, 18:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Zalecenia ministra Giertycha niewiele obchodzą uczniów „siódemki”.

Grupa teatralna „Radosna Siódemka” z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 pod opieką Piotra Grosmana wystawiła w Zamościu sztukę pt. „Śliczne i śmieszne obrazki z życia rodzinnego”. Konstrukcja tego spektaklu oparta została na fragmentach trzech dzieł 8-letniego Stanisława Ignacego Witkiewicza - "Komedie z życia rodzinnego", "Menażeria, czyli wybryk słonia" i "Księżniczka Magdalena, czyli natrętny książę". Dwa dni później Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało, by Witkacego z listy lektur szkolnych wycofać.

Ani uczniowie, ani nauczyciele nie rozumieją, dlaczego tak się stało. Wszyscy uważają propozycje Romana Giertycha za pozbawione sensu . Grupa „Radosna siódemka”, która wykorzystała trzy dzieła Witkacego wraz ze swoim opiekunem nie zauważyła żadnych elementów, które wskazywałyby na konieczność odsunięcia tych książek.
– Nie ja powinienem to oceniać – powiedział Piotr Grosman. Jednak podobnie jak większość pedagogów uważam tą decyzję ze niedorzeczność.

Uczniowie z „siódemki” w Zamościu reprezentowali województwo dolnośląskie na XI Ogólnopolskim Festiwalu "Maj teatralny - Zamość 2007", zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego. Festiwal teatralny nie miał charakteru konkursu. Jego celem było rozpowszechnianie kultury teatralnej, prezentacja i popularyzacja dorobku zespołów artystycznych.

Grupa teatralna z Jeleniej Góry, jak mówi opiekun, wiernie starała się odtworzyć to, co zostało zawarte w działach Witkacego.
– Staraliśmy się być jednak bardzo wierni autorowi – mówi Piotr Grosman. Nie dopisaliśmy ani jednego słowa. Są tu bowiem pełne humoru zderzenia, prowadzone dowcipne dialogi żywcem wzięte są z życia rodzinnego. Przetworzone przez wyobraźnię małego chłopca Stasia Witkiewicza dają bardzo zabawne efekty, wręcz lustrzane odbicie własnych przeżyć z dzieciństwa.

Jak mówią młodzi aktorzy, w przedstawieniu każdy dostał rolę, która podobna była do rzeczywistego charakteru odtwórcy.
– Byłam mamą – mówi Dagmara Kościan. – Zazwyczaj krzyczę a moja rola właśnie tego wymagała. Wioleta była nauczycielką. Lubi być ważna na co dzień i taka była też na scenie.
W sztuce wystąpili Dagmara Kościan, Kasia Stobińska, Wioleta Szlaska i Patryk Florczak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

„Zielony” przystanek

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Przekora 9-06-2007 10:01
Pan Giertych powinien wszystkie lektury usunąć ze spisu a część zaznaczyć jako niepoprawne i wówczas nawet ci co nic nie lubieją czytać pochłaniali by ten materiał. W ten sposób można by wsadzić w te główeczki wszystkie perełki literatury polskiej i światowej.
~inside out 9-06-2007 16:35
Biedna pani kurator, znowu będzie miała za co polecieć.
~Dinuś 10-06-2007 0:26
Wypadli Gombrowicz, Witkacy, Kafka i Goethe. Czy nie jest to jednak bardziej afera medialna? Zresztą z tego tekstu wynika, że Dagmara, Kasia, Wioleta i Patryk wrócili dwa dni przed ogłoszeniem listy lektur, które zostaną wycofane w przyszłym roku szkolnym.
~Obserwator 16-06-2007 21:55
Ciekawe czy Ci szóstoklasiści z "siódemki" w ogóle są świadomi tego wszystkiego. Przecież Gombrowicz, Witkacy, Kafka i Goethe to raczej autorzy lektur licealnych.
~ER 17-06-2007 14:06
Chwała p. G.! Nareszcie uczniowie, którzy przecież niczego nie chcą czytać, zainteresują się jakimiś autorami – bo popadli w niełaskę. Tylko czy znajdą tam "momenty"? A w ogóle to zakazu czytania nadal nie ma – nawet Witkacego.
~pedagog 17-06-2007 14:19
"Róbmy swoje" – jako rzcze Wojciech Młynarski..."Bo wszystko już było" – jak mówi mądry Ben Akiba. I "nie dajmy się zwariować" – co radzi stary Wiech – Wiechecki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Jak głosowali jeleniogórzanie?  

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1448
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%