MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Wirtuoz skrzypiec Mariusz Patyra w koncercie “Mistrzowie batuty”

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 19 października 2014, 9:43
Aktualizacja: 9:45
Autor: Manu
Fot. Organizator
W piątek (24.10) o godzinie 19.00 w sali koncertowej im. Stefana Strahla Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się koncert symfoniczny z cyklu “Mistrzowie batuty” w wykonaniu jeleniogórskiej Orkiestry Symfonicznej, pod dyrekcją Jerzego Swobody, znanego dyrygenta i pedagoga, byłego dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej, oraz z udziałem znakomitego skrzypka Mariusza Patyry. Cena biletu: 40 zł, 30 zł.

Podczas piątkowego koncertu usłyszymy: “Uwertura do opery Semiramida” Gioacchino Rossiniego, rzadko grany ze względu na stopień trudności - I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6 Niccoló Paganiniego oraz III Symfonia Es-dur Eroica op. 55 Ludwiga van Beethovena.

Piątkowy koncert symfoniczny to będzie popis dość rzadko występującego w Polsce artysty – skrzypka Mariusza Patyry. Jest on pierwszym Polakiem, który wygrał w jednym z najważniejszych i najtrudniejszych konkursów na świecie, jest zdobywcą pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui (2001) oraz nagrody specjalnej za wykonanie Kaprysów Niccoló Paganiniego, w ramach której otrzymał wówczas kopię instrumentu “Il Cannone” (“Armata”), należącego do tego wirtuoza. Na tych skrzypcach, zbudowanych przez J. B. Erwina (Dallas, 2000 r.), jak też na kopii skrzypiec Guarneriego del Gesu z 1733 r. (zbudowanej przez Ch. Erichsona – Hanower 2003 r.), Patyra gra na co dzień do dziś. Był także zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu im. Josepha Joachima w Hanowerze (Niemcy) oraz w 1988 r. finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Stradivariego w Cremonie (Włochy). Ponadto zdobył IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena, a także w 2000 r. nagrodę specjalną Orkiestry Symfonicznej Odense (Dania).

Mariusz Patyra naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (klasa prof. K. Węgrzyna) i Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (klasa prof. I. Kertscher). W latach 1997– 98 muzyk był laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego J. Joachima w Hanowerze i finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie. W 2000 r. artysta zdobył IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym C. Nielsena w Odense, a także nagrodę specjalną Odense Sinfoniorkester.

Koncertował w wielu europejskich krajach m.in. w Hiszpanii, Czechach, Rosji, Austrii, Niemczech i Włoszech. Występował na estradach w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Japonii. Artysta koncertował z wybitnymi zespołami zarówno w Polsce (Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus", Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Sinfonia Varsovia), jak i zagranicą (Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana). W swoim dorobku posiada liczne nagrania płytowe, nagrywał m.in. dla Polskiego Radia, Niemieckiego Radia (NDR, WDR) i Włoskiego Radia (RAI TRE).

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Zapuszczone okolice Drzymały

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 21-10-2014 22:16
magik...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Soboty z artystami

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Edycja Limitowana: SEN_kartoteka improwizacje  

Friedrich Iwan – malarz, grafik, pejzażysta…

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2066
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%