MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Wirtuoz gry na cytrze w Kościele Zbawiciela

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 1 lipca 2011, 8:49
Aktualizacja: 8:50
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
Cytra, niegdyś popularny instrument ludowy, a obecnie prezentowany sporadycznie, będzie głównym bohaterem piątkowego koncertu „Kuranty przeszłości na cytrach” w ramach organizowanego przez Fundację „Karkonosze – Muzyka Serc” kolejnego dnia czwartej edycji Festiwalu „Muzyka Serc”. Dzisiaj w Kościele Zbawiciela w Cieplicach o godzinie 20–ej zagra na cytrach jedyny systematycznie koncertujący cytrzysta w Polsce – Grzegorz Tomaszewski.

Podczas koncertów solowych wirtuoz gry na cytrze Grzegorz Tomaszewski używa przeważnie czterech cytr: dwóch cytr akordowych fidol Fishera, cytry koncertowej oraz cytry węgierskiej. Koncerty muzyka są ucztą nieznanych w Polsce dźwięków cytry. Umożliwiają również bliższe poznanie różnych odmian cytr, jak i sposobów gry na nich.

Grzegorz Tomaszewski, laureat Nagrody I Stopnia im. Czesława Niemena siódmego Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2005, odkrył cytrę mając 21 lat. Gra na jej różnych modelach, przeważnie akordowych, które przerabia, by dostosować do własnych potrzeb i ukazać pełnię ich możliwości brzmieniowych. Podstawowym modelem jest fidola Fishera - popularna w latach 20- i 30-ych XX wieku diatonicznie strojona czteroakordowa cytra z możliwością grania palcami, smyczkiem oraz za pomocą guzikowej klawiatury nazywanej przez twórcę instrumentu „Fishera Mandoliniette”.

Swoją działalność solową prowadzi od roku 2000. W 2005 roku jako pierwszy w Polsce nagrał tylko na cytrach płytę „Rośnie ziele”, która zawiera jego własne kompozycje oraz autorskie opracowania tematów ludowych inspirowanych książką „Wielkopolskie śpiewki ludowe”. Grzegorz Tomaszewski koncertował w kraju oraz dwunastu państwach europejskich. W maju 2010 roku, wziął udział - jako jeden z kilkunastu europejskich artystów wolontariuszy - w multidyscyplinarnym międzynarodowym projekcie kulturalnym „Culture Trail”, grając koncerty akustyczne na trzech cytrach - własne opracowania średniowiecznej i renesansowej muzyki polskiej - w kościołach, w sześciu krajach europejskich, od Węgier po Wielką Brytanię.

Koncert cytrzysty Grzegorza Tomaszewskiegi odbędzie się dziś w świątyni ewangelicko-augsburskiej Zbawiciela przy Placu Piastowskim 18 o godzinie 20-ej. Wstęp - 20 złotych, bilety ulgowe 10 złotych. Grzegorz Tomaszewski w piątym dniu Festiwalu „Muzyka Serc” zagra na cytrach także jutro o godzinie 20-ej w kościele „Wang” w Karpaczu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Warsztaty pod Buczkiem

Skarby Opactwa

Kino samochodowe w Kamiennej Górze

Komentarze (1) Dodaj komentarz

rymcycymcy 1-07-2011 11:54
Cytrzysta i cytarzysta ...bydwie formy poprawne :) ...człowiek uczy się nawet podczas wakacji ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Malarstwo zauroczonych Karkonoszami

#Norwidwdomu – poezja

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
190
Tak
44%
Nie
42%
Nie wiem
14%