MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wiosną ruszy budowa obwodnicy Maciejowej

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 4 sierpnia 2016, 8:03
Aktualizacja: Piątek, 5 sierpnia 2016, 8:04
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
Takie pytanie zadają nasi Czytelnicy. – Do końca marca 2016 roku miała być kompletna dokumentacja, a do 29. czerwca prawomocna decyzja o zezwoleniu na budowę. Przejeżdżałem ostatnio przez Maciejową i kompletnie nic się tam nie dzieje – mówi pan Krzysztof z Jeleniej Góry. Dyrekcja Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów wyjaśnia, że prace ruszą wiosną przyszłego roku, ale to nie znaczy, że nikt w tej sprawie nic nie robi.

- Czy szumnie zapowiedziana inwestycja nie dojdzie do skutku przez brak pieniędzy? – dopytuje pan Andrzej z Cieplic. – Póki co skończyło się bowiem na planach i sprawa obwodnicy zupełnie ucichła – dodaje Czytelnik.
Drogowe służby miejskie uspokajają jednak, że ta inwestycja jest pewna. – Do czerwca br. miała być gotowa cała dokumentacja projektowa i gotowa była, ale okazało się, że założenia projektantów były zbyt drogie, bo szacowany koszt budowy obwodnicy sięgał około 100 mln zł – tłumaczy Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Dlatego kazaliśmy przeprojektować to zadanie tak, by obniżyć koszty do około 70 mln zł, z których 10 mln zł musimy jeszcze wydać na wykup gruntów prywatnych pod inwestycję – dodaje szef zarządu dróg i mostów.

Jak wyjaśnia Czesław Wandzel, nie chodzi tu o zmianę trasy, którą ma biec około sześciokilometrowa obwodnica (ma zaczynać się około 150 m za przydrożnym barem jadąc od Wrocławia, a kończyć się w okolicach Węzła Grabarowskiego), ale m.in. o zmniejszenie zakresu prac ziemnych, w tym warstwy podbudowy oraz zmianę przebiegu dróg towarzyszących.

- Mówiąc przenośnią - mogliśmy kupić mercedesa, albo opla – mówi Czesław Wandzel. – I w związku z tym, że na klasę mercedesa (drogowego) nas nie stać, musieliśmy wybrać klasę tego drugiego – dodaje szef zarządu dróg i mostów. – Obecnie trwają ostatnie konsultacje z projektantem, a także procedura przejmowania terenu pod tą inwestycję od Skarbu Państwa. We wrześniu najprawdopodobniej złożymy wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRiD). W tzw. międzyczasie będziemy musieli też wykupić grunty od osób prywatnych i instytucji. Prace natomiast rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Pieniądze na budowę obwodnicy mamy zarezerwowane z Funduszu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), więc są one na 99 procent pewne. Teraz pozostaje tylko kwestia, kiedy środki do nas trafią – dodaje Czesław Wandzel.

Projekt obwodnicy przygotowuje firma „SMP Projektanci” Szuba, Matysik, Pokorski z Poznania. W ramach wybranego wariantu (z trzech zaproponowanych) dokładna długość obwodnicy wyniesie 5,7 km. Na trasie pojawią się trzy skrzyżowania: z ulicą Wrocławską (w rejonie węzła Grabarów oraz w rejonie granicy miasta z gminą Janowice Wielkie), a także z ulicą Dzierżonia. Droga będzie jednojezdniowa o szerokości 7 metrów z dwoma poboczami bitumicznymi po 2,5 metra (pasy awaryjne). Zgodnie z założeniami, na obwodnicy zmotoryzowani będą mogli rozwinąć prędkość do 70 km/h. W ramach inwestycji planuje się również budowę trzech mostów drogowych (o długości 30, 15 i 10 m) przez Radomierkę oraz potok stanowiący jej dopływ (w rejonie ulicy Trzcińskiej), a także odwodnienie, usunięcie kolizji z istniejącym uzbrojeniem występującym na trasie inwestycji oraz oświetlenia drogowego w obrębie skrzyżowań i przepustów.

Nie planuje się natomiast budowy drogi rowerowej wzdłuż obwodnicy, ponieważ cykliści mają korzystać z odciążonej od ruchu ulicy Wrocławskiej, która jest przystosowana do jazdy jednośladów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Marzena Machałek o programie PiS

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Komentarze (56) Dodaj komentarz

~ex_JG 4-08-2016 8:54
do 70 km/h ? to co to za obwodnica ?!
~Amon 4-08-2016 8:59
Jedojezdniowa droga Panie Dzyndzel to nie opel tylko maluch...
~mm 4-08-2016 9:09
Rozumiem więc, że nie będzie nawet wcześniej zapowiadanych kilometrowych pasów do wyprzedzania? Zejdźmy z ceny jeszcze bardziej i zróbmy tę drogę - stosując przenośnię p. Wandzla - w klasie Golfa III, albo lepiej Fiata 125. Zróbmy obwodnicę szutrową - będzie tanio i będzie megaatrakcja turystyczna, żadne miasto nie ma szutrowej obwodnicy!
~czesio 4-08-2016 9:12
"Jedojezdniowa droga Panie Dzyndzel to nie opel tylko maluch.." Z Wrocławia do Jeleniej można dojechać tylko "maluchem", więc w czym problem?
~aaa 4-08-2016 9:24
Szczerze przyznam, że szkoda wydawać 70 mln zł na drogę, która swoją przepustowością będzie niemalże odpowiadać ulicy Wrocławskiej. Max prędkość 70 km/h... co za szaleństwo, aż jeden pas ruchu w każdym kierunku... coś obecnie niespotykanego... i do tego trzy skrzyżowania... miodzio... obecnie ulica Wrocławska zapewnia max prędkość 50 km/h w obszarze zabudowanym, ale też 90 poza nim... jeden pas ruchu w każdym kierunku, i kilka skrzyżowań... szkoda pieniędzy na takie głupoty... tu nie mówi się o skoku komunikacyjnym a jedynie o powieleniu utartych wzorców... śmiech...
~gzzzz 4-08-2016 9:52
Obwodnica Bolkowa też będzie jednojezdniowa, Budowa obwodnicy to jest raczej dla mieszkańców ulicy Wrocławskiej, aby wreszcie mogli odpocząć od "TIR'ów" i ciągłego ruchu samochodów. Jeden pas w zupełności wystarczy, do i z Jeleniej Góry nie jadą aż tak wielkie potoki samochodów. Jak zdarzają się korki to jest to spowodowane remontem lub wypadkiem. Jeśli obwodnica będzie bez rond a z estakadami i przebiegała po równym odcinku to jedna jezdnia w zupełności wystarczy. Pieniędzy na ten cel jest określona pula i pewnie jest do wyboru, wybudować jednojezdniową, albo żadną. Nie popadajmy w paranoje to nie autostrada ani expresówka a jak chcecie się ścigać to na tor do Poznania.
~zabobrzanin 4-08-2016 9:55
To nie obwodnica tylko osiedlowa droga dojazdowa do pól, łąk i lasów bez możliwości wyprzedzania jak na ul.Wrocławskiej. Mając 70km/h to tylko po to aby miała gdzie stać drogówka lub błąkać się insignia ! To trzeba mieć łeb aby inwestować tyle po g.w.o rozwojowy biznes na malucha bo mercedes za drogi !
~Kacusia 4-08-2016 10:12
Takiego idiot..zmu to ja od urzędników to już dawno nie widziałam. Podam drugi przykład gdzie za ich głupot...ę musimy my na co dzień płacić. Między innymi osiedle Czarne domki jednorodzinne i brak jakiekolwiek jedynej głównej szerokiej drogi która wyprowadzała by do miasta. Autobusy przeciskają się przez wąskie uliczki co jest absurdem jakbyśmy żyli w XVII wieku....
~xx 4-08-2016 10:18
To będzie wiejska droga kat.III a nie obwodnica.Obwodnice robi się dwupasmowe.Szkoda tylko na ten bubel pieniędzy i niszczenia pól i lasów.
~marcinZZ 4-08-2016 10:23
szkoda kasy i zwolnić dyscyplinarnie osoby, które wymyśliły i dopuściły obwodnicę JEDNOPASMOWĄ a prędkość powinna wynieść 90km/h jak tyo jest między miastami. gdy droga jest bezpieczna i w miarę prosta!!!
~drogas 4-08-2016 10:24
Chcemy dokonczenia obwodnicy poludniowej ...
~Sergiuszjg 4-08-2016 10:27
A czym jest uzasadniona taka prędkość 70 km/g. Jadąc 50 przez Maciejową a potem 90 do stacji milera wychodzi to samo. Pewnie będzie kolejny absurd drogowy.
~xx 4-08-2016 10:38
Jedyny "zysk" z tej "obwodnicy" będzie tylko taki że zwiększy się liczba zderzeń czołowych bo zazwyczaj tak na jednopasmówkach z 70/h bywa.Durny pomysł no ale co zrobisz taka jest Polska myśl techniczna.
~ 4-08-2016 10:39
beznadziejna ta "obwodnica" przede wszystkim błędem jest jej dziwaczne podłączenie a raczej niepodłączenie do węzła grabarowskiego, wyjazd na drogę wrocławską powinien się zaczynać od północy tego węzła, tak jak to przewidziano projektując węzeł grabarowski, a sama obwodnica powinna iść dwoma jezdniami prostując obecnie idącą drogę, bez bezsensownego ronda już tam, w momencie gdy mamy zrobiony już obok węzeł. bezsens i marnotrastwo pieniędzy, niepotrzebne komplikowanie systemu ruchu.
~xxx 4-08-2016 10:41
tłuczeń wysypać oby grubo i też będzie taniej:) a my koniki kupimy i będzie ekologicznie:)
~ 4-08-2016 10:42
pytanie jest jak ostatecznie ma wyglądać wlot od strony Wrocławia na obwodnicę, jeśli to ma być zwykłe skrzyżowanie to żenada, lepiej już tego nie budowaća zrobić dalszy kawałek obwodnicy południowej. Bezsensem jest robienie tej obwodnicy jako drogi jednojezdniowej w momencie gdy ona kumuluje ruch z ul. W. Pola i Konstytucji 3 Maja, któe oferują znacznie większą przepustowość, błędna inwestycja, nieudana już w fazie projektu.
~JADZIUNIA 4-08-2016 10:44
Na cholerę ta obwodnica tak w ogóle? Zbudują równoległą drogę zwaną obwodnicą przy której będą się budować a później narzekać że tiry jeżdżą. Mamy przykład obwodnicy na Karpacz - koło Paulinum , działki na których budują wille, za kilka lat ci właściciele będą jęczeć że samochody im koło chałupy jeżdżą i dzieci w piaskownicy bawić się nie mogą spokojnie
~kuku 4-08-2016 11:24
ponad 12 mln za kilometr wow
~Kiki 4-08-2016 11:44
a właśnie co z obwodnicą południową !!!!!!!
~lechujarek 4-08-2016 11:48
tanio to znaczy nie będzie dobrze...
~ 4-08-2016 12:31
Tyle komentarzy i ani jednego pozytywnego. Czy Zawiła jest ślepy? Dla kogo on tą obwodnicę robi, jeśli każdy z mieszkańców uważa, że priorytetem jest południowa, a obwodnica Maciejowej w takiej formie to bubel? Nie rozumiesz Zawiła, że kręcisz na siebie bat wyborczy? Ludzie zobaczą na jakie d..adostwo wywaliłeś publiczne 70 milionów i wyrzucą Cię z głośnym hukiem! Oszczędź sobie wstydu, a nam kasy. Buduj kolejne etapy obwodnicy południowej i dociągnij ją chociaż do Wolności, a jeśli nie ma na to kasy, to zacznij z drugiego końca i połącz Wolności z trasą czeską według planowanego przebiegu obwodnicy południowej. Odciąż całe centrum, zamiast robić dobrze kilku mieszkańcom Wrocławskiej. Na dodatek to jest DK3, którą powinno współfinansować GDDKiA z budżetu centralnego, a nie my.
~Daroo 4-08-2016 13:33
Co za myślenie!! "mogliśmy kupić mercedesa, albo opla". Tego nie da się tak porównać. Znając życie to już tak zostanie. Chcemy rozwijać turystykę a rzucamy kolejną kłodę. Brak globalnego myślenia! Czyli z zachodu i wchodu nie będzie dobrego dojazdu a dla inwestorów to bardzo ważna sprawa. No i jeszcze bark trasy rowerowej.
~s. 4-08-2016 14:13
Obwodnica miasta w upadku JG powinna być wybudowana 25 lat temu. Pytanie - kto będzie się cieszył, że u sąsiada coś się buduje ? Legnica, Wałbrzych, Bolesławiec i inne miasta - będą popierały budowę dróg w JG. by inwestorzy, turyści zostawiali pieniądze w JG.
~Jarek z Cieplic 4-08-2016 14:21
Jakie władze, taka obwodnica... Jednojezdniowe obwodnice są, ostatnio jechałem taką, ale... to była obwodnica Rawicza (w ciągu drogi 36)... No sorry, ale Jelenia Góra, to miasto dużo większe. Krótko, mamy nieudolne władze, które przykleiły się do koryta. W centrum jest pełno nieużytków, których władze nie potrafią/nie chcą znaleźć pomysłu, żeby je zagospodarować. I teraz ta śmiechu warta obwodnica... Ale to wina samych ludzi, bo wybierają bibliotekarza na prezydenta i tych samych ludzi, co rządzą miastem od prawie dwóch dekad - to o czym my tu mówimy. Jakie kompetencje do rządzenia miastem może mieć bibliotekarz w wyświechtanym sweterku - no sorry.... Głosujcie dalej na takich ludzi, to będzie dalej to co jest, czyli marazm.
~ 4-08-2016 14:52
Nie podniecajcie się. Nic nie będzie, nawet wąskiej scieżki.
~Zbulwersowana jeleniogórzanka 4-08-2016 14:59
Jednojezdniowa obwodnica jest np. we Wleniu , ale to wiocha a nie miasto powiatowe byłe województwo . Wstyd co oni wymyślają , kolejny bubel , Won z Zawila !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Won za durne pomysły i degradacje miasta !!!!1Won !!!
~Krzysiu 4-08-2016 15:06
nikt się nie zastanowi ile zwierząt zginie przy budowie tej drogi,
~obserwator2 4-08-2016 15:34
Nie ma co się ekscytować. Nasz pan pseudo prezydent nikomu z niczego nie będzie się tłumaczył a tym bardziej nie będzie słuchał nas mieszkańców, przecież on buduje swoją prywatną pseudo obwodnicę za swoje pieniądze....
~obserwator2 4-08-2016 15:36
A i jeszcze jedno. Proponuję żeby tą piękną obwodnicę wybudowało kółko rolnicze z siedlęcina !!!!!!
~jelinek 4-08-2016 15:53
Nie warto budować drogi w kształcie poprzedniej epoki. Samochodów będzie przybywać z roku na rok. Lepiej odłożyć inwestycję w czasie i przygotować odpowiednie finansowanie. Przyszłe pokolenie będzie nam za to dziękować.
~rowss 4-08-2016 15:58
Zebyscie sie nei zdziwili jak wyjdzie po latach ze ta obwodnica tot ylko po to aby odkupic od znajomka za pozadna kase kawalek ziemi, bo ja nie widze innego powody dla budowy tej obwodnicy w tej wersji ... Pol Maciejowej jest przeciw, hurtownie i inne biznesy, CPN centra motocyklowe. Jezeli ta obwodnica ma byc to od polnocnej strony ...
~Pi 4-08-2016 16:17
Jedynie Pan ~gzzzz /godz. 9.52/ poparł taki kształt inwestycji - dla pozostałych komentujących czytelników jest to całkiem niezrozumiałe. Może Pan Wandzel i Pan Zawiła / Łużniak wyjaśnią 'ciemnemu ludowi' o co chodzi? Tym rozwiązaniem jak na razie to łapią sobie "plusy ujemne" = zamykają szanse na reelekcję.
~II sort 4-08-2016 16:36
Jeżeli nie stać nas na "mercedesa", to lepiej nie kupujcie zdezelowanego (jedno jezdniowego) opla - szkoda pieniędzy na połowiczne rozwiązania! Wkrótce okaże się, że ta nowa obwodnica nie spełnia warunków wzmożonego ruchu i co? Nowa obwodnica? Chyba na zasadzie, po nas choćby potop...
~wim 4-08-2016 17:50
budujcie cokolwiek bo 500 plus przeżre wszystko
~s3 4-08-2016 18:46
Tą obwodnice to już mogą sobie odpuścić. Teraz potrzeba łącznika do S3 do Bolkowa, minimum 2 pasy w jedna stronę. A jak nie bedzie to JG dalej na zadupiu dolnego śląska zostaje.
~JanuszJG 4-08-2016 18:47
Po pierwsze obwodnica Maciejowej powinna być dwupasmowa, a obwodnice jednopasmowe sprawdzają się tylko i wyłącznie w mniejszych miejscowościach. Jeżeli dojdzie do tego, że obwodnica Maciejowej będzie jednopasmowa, to znaczy, że władze miasta strzeliły sobie w oba kolana...
~why 4-08-2016 19:31
Właściwie komentujący napisali wszystko. Tylko jeden jednak zwrócił dodatkowo uwagę, że rondo tuż za węzłem w Grabarowie to jakaś totalna kompromitacja i indolencja. UWAŻAM, ŻE TYCH KOMENTARZY ZAWIŁA CZY WANDZEL NIE CZYTAJĄ! MIESZKAŃCY! ZABLOKUJMY TĄ CHORĄ INWESTYCJĘ Za 70 mln złotych decydowanie lepiej wybudować przedłużenie Al. Solidarności chociażby do Mickiewicza z przebudową skrzyżowania z Sudecką oraz pas startowy na lotnisku.
~why 4-08-2016 19:34
jeszcze jedno zadanie jest znacznie pilniejsze - wylot na Zgorzelec - dziura na dziurze, a już Kusiak chciał remontować tą drogę z budową tzw. 3 pasa pod górę. Niestety jakiś czas temu miasto przejęło od GDDKiA zarządzanie drogami krajowymi oraz od Urzędu Marszałkowskiego zarządzanie drogami wojewódzkimi.
~ 4-08-2016 20:32
Droga do Autostrady, to dziś droga przez mękę i to zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek. Snujemy się wąską drogą, a podróż dłuży się i dłuży. Skoro więc żyjemy w kotlinie, to droga do najbliższego wyjazdu na autostradę powinna być możliwie nieuciążliwa i w miarę szybka. Na Śląsku, pomimo, że jest wygodny dojazd do autostrady, wybudowano Drogową Trasę Średnicową z Gliwic do Katowic przez m.in. Zabrze, Chorzów... Trzeba wyjść po prostu z inicjatywą i wykazać chęć. Wodzenie palcem po mapie i gdybanie nic nie da, jeśli osoby odpowiedzialne nie pójdą krok dalej i nie powezmą konkretnych działań.
~kierowca 4-08-2016 20:33
czego wszyscy gardłujecie że jednojezdniowa? Wystarczy później zrobić jednokierunkową, a Wrocławską też jednokierunkową i macie autostradę. :-)
~kizior 4-08-2016 20:46
I po co tak burczycie wsioki? problemem nie jest to,że droga będzie jednojezdniowa tylko to,że będzie po jednym pasie ruchu w każdym kierunku i do tego niepotrzebny pas awaryjny,który można by wykorzystać jako pas do wyprzedzania,gdyby tylko był szerszy o kilka centymetrów.
~Rreqiuem 4-08-2016 20:47
W końcu. Będzie. Super.
~wieś 4-08-2016 20:54
Wszyscy mądrzy.Czemu nie są prezydentami tego miasta?Burki podszczekujące.
~Do Kizior 4-08-2016 21:00
I po co obrażasz wypowiadających się? Średnicówka na Śląsku jest czterojezdniowa i takie powinny być obwodnice, aby ludzie mogli poruszać się sprawnie.Wywalanie pieniędzy na marną dwujezdniową drogę, na której człowiek znów będzie się wlókł, jest bezsensowne i za ten pomysł powinny polecieć głowy. Trzeba wziąć pod uwagę, że oprócz samochodów osobowych i dostawczych kursują także autobusy, Tiry itp. pojazdy, które potrzebują miejsca. Już sobie wyobrażam ich wyprzedzanie po krętej drodze bez porządnego pobocza :/
~jan 4-08-2016 22:19
A wybuduje je Kółko Rolnicze Siedlęcin dlatego ograniczenie do 70 km/h
~jamnik 5-08-2016 1:30
70 baniek idzie ot tak bo ktoś ma taki pomysł i już?? Bez rachunku zysku i strat?? Co Jelenia na tym zyska, że wywali taką kasę??? Przecież jak skończą drogę z Legnicy przez Bolków do Czech to pies z kulawą nogą nie zawinie do Jeleniej więc po co ta "obwodnica"?
~ 5-08-2016 6:15
to już przez wioski jak Chmieleń czy Pasiecznik zrobić w stronę Lubania!!!!!
~jeronimo 5-08-2016 8:04
powinien być jeden pas dla rowerów. Byłoby fajne połączenie z Radomierzem, a dalej z Janowicami...
~Anoniminus 5-08-2016 8:05
Pseudo obwodnica Jeleniej Góry w kształcie zaproponowanym przez przywoływana Wielką Trójcę (Zawiła, Łużniak, Wandzel) jest toptalnie bez sensu i nie usprawni ruchu do i z Wrocławia. Będzie to jedynie wyrzucenie ponad 70 mln (na pewno koszty i tak wzrosną od planowanych) publicznych pieniędzy na krótkowzroczną inwestycję. Chyba, że faktycznym celem jest odkupienie od "kolesi" gruntów pod tą dróżkę?. Dorobienie ronda za węzłem grabarowskim, to totalny knot i nieporozumienie. Lepiej już zostawić tą forsę w kasie miejskiej na wkład własny do unijnych pieniędzy w dobrze zaprojektowaną i częściowo zrobioną obwodnicę południową. Pytam się, gdzie są w Urzędzie oraz Radzie ludzie, którzy po prostu potrafią myśleć pro społecznie.
~why 5-08-2016 11:13
Tyle rozsądnych głosów i komentarzy. ZABLOKUJMY TĄ CHORĄ INWESTYCJĘ!!! Z dwóch pasów istniejącej obwodnicy oraz wylotu z kolejnych dwóch pasów fragmentu obwodnicy południowej Wandzel chce zrobić jeden pas i zaraz rondo!? Idę o zakład, że przy większym natężeniu ruchu korki murowane!!! Na drugim zdjęciu wyraźnie widać, jak niewiele trzeba zbudować drogi, aby Wrocławską włączyć np. poprzez rondo od północnej strony wiaduktu w Grabarowie! Dlaczego miasto przejęło zarządzanie drogami krajowymi? Gdyby nie ten chory skok na kasę, ta inwestycja mogłaby być finansowana, ale i prowadzona przez GDDKiA - na pewno nikt nie budowałby takiego bubla.
~emeryt 9-08-2016 20:03
Prymitywne "polaczki' potrafią tylko narzekać. Jeśli ktoś pisze o Trasie Średnicowej, to niech zastanowi się ilu w jej pobliżu mieszka ludzi, a o doskonałym dojeździe do autostrady, niech nie patrzy na mapę w skali 1:500 000, tylko pojedzie do autostrady z centrum Zabrza.
~Wawa 11-08-2016 23:48
Myślenie włodarzy jeleniogórskich jak zawsze jest przeniesieniem myślenia zza wschodniej granicy. Mają zawężone horyzonty myślowe.
~ala 27-09-2016 21:44
Do wszystkich cwaniaków - przeciwników jak zwał tak zwał obwodnicy czy drogi lesnej . Zamkniemy was w domach przy tej drodze krajowej na tydzień. Póżniej zablokujemy tą drogę krajową i nie dojadą do waszych biznesów potencjalni klienci itp.... i oddychać będziecie spalinami.Zamknij twarz jeden z drugim. A prezydent to niech się boi o następną kadencję bo wyborcy nie dojadą. Jest nam obojętne czy to będzie jedno dwu czy dróżka. Jeszcze chwilę jestesmy cierpliwi. Pozdrawiają mieszkający przy krajowej drodze śmierci!!!!!!!!!!!
~ala 27-09-2016 21:59
aaaaa... Obrębalski dawaj wyborczą obwodnicę. Pamiętamy
~Adam 14-01-2017 20:45
Kto posadził tego człowieka z takimi horyzontami myślenia.Czy w Jeleniej Górze nie ma mądrych ludzi?Najwyższy czas pozbyć się tych tępaków bo doprowadzają miasto do ruiny.
~ 10-02-2017 16:56
czy obwodnica bedzie szla lesnie zacisze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

VIII Dolnośląskie Dożynki Rolników  

Remont drogi Strużnica–Gruszków  

Wizyta gości z Chin i... wpadka

Wizyta w Bambergu

Piknik Kasztelański

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
690
Tak
80%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%