MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Wiosenne kombinacje z matematyką

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Piątek, 28 marca 2008, 8:10
Aktualizacja: 8:11
Autor: TEJO
Fot. Organizator
Gimnazjaliści, miłośnicy nauk ścisłych, uczestniczą w trwającej właśnie w Borowicach pierwszej edycji Wiosennej Szkoły Matematyki. To zmieniona formuła tradycyjnej już imprezy organizowanej od kilkunastu lat przez ZSO nr 1 im Żeromskiego oraz matematyków z Uniwersytetu Wrocławskiego.

45 uczniów gimnazjów do niedzieli bierze udział w aktywnym poznawaniu matematycznych działań, rozwiązywaniu nietypowych zadań w warunkach przypominających bardziej obóz naukowy niż tradycyjną szkołę. Tematem wiodącym jest kombinatoryka.

Areną I Wiosennej Szkoły Matematyki jest ośrodek Hottur w Borowicach, położony pośród malowniczych krajobrazów przedgórza Karkonoszy.
– Gimnazjaliści poznają matematyczne zawiłości dzięki staraniom nauczycieli ZSO Nr 1 w Jeleniej Górze: Iwony Hajder i Sławomira Wiśniewskiego oraz pracownika naukowego Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego – Michała Śliwińskiego – poinformował Paweł Domagała, dyrektor popularnego „Żeroma”.

Wśród wykładowców pojawili się także ci, którzy jeszcze nie tak dawno temu sami siedzili w ławach popularnego „Żeroma”, a dziś studiują matematykę. Marcin Preisner i Paweł Józiak to absolwenci „Żeroma” i pasjonaci matematyki, którzy swój zapał do nauk ścisłych tą drogą chcą przekazać swoim następcom.

Oprócz uczniów gimnazjów jeleniogórskich w obozie matematycznym uczestniczą przedstawiciele Gimnazjum z Bolkowa – szkoły, która może poszczycić się wieloma sukcesami swoich wychowanków w trakcie dalszej nauki w jeleniogórskich liceach – dodał Paweł Domagała. – W planach rozważany jest udział uczniów gimnazjum St. Raphael z Heidelberga – szkoły, z którą w ubiegłym roku „Żerom” nawiązał współpracę.

Ćwiczenia i wykłady odbywają się rano i po południu, także z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego i komputerów. Wieczorem trwają zmagania drużynowe w meczach matematycznych. Na sobotę przewidziany jest maraton matematyczny. Do tego zabawne quizy i liga zadaniowa. Uczestnicy szkoły codziennie mają do rozwiązania trzy problemy. Ocenia to komisja, która przyznaje punkty. Ponieważ nie samą wiedzą żyje człowiek, młodzi matematycy uczestniczą także w wycieczkach po malowniczych szlakach okolic Borowic. Wiosenna Szkoła Matematyczna zakończy się w niedzielę.

Jest to jedna z możliwości poszerzania wiadomości i kształtowania umiejętności matematycznych, jaką szkoła proponuje uczniom gimnazjum. Wcześniej przez wiele lat I LO wraz z Uniwersytetem Wrocławskim było współorganizatorem kilkunastu edycji prowadzonego z licznymi sukcesami Zimowej Szkoły Matematycznej dla licealistów. W I LO prowadzone są także koła zainteresowań dla zdolnych matematyków z udziałem doktorantów i studentów UW.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Szlakiem Cystersów

Są dopłaty do lasów

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Matematyk 28-03-2008 12:15
UW to oczywiście skrót od Uniwersytetu Warszawskiego, z którego to pewnie doktoranci i studenci przyjeżdżają ekspresowym pociągiem? Jeżeli chodzi o pseudouniwersytet wrocławski to skrót od niego UWr. Proszę to poprawić.
~miszcz 28-03-2008 15:41
Emanuel brudzie czemu siedzisz alone pod sciana?? boisz sie dostac w ryja??
~... 28-03-2008 15:42
emek nie kiwaj sie na krzesle bo jesc nie dostaniesz...
~patryczus 30-03-2008 20:23
Troszke sie nie zgadza treść z faktami, ale obóz był the best. duzo zabawy i luźna atmosfera. Szczególnie zapracowali na to studenci najbardziej Marcin. Juz nie moge się doczekac kolejnej edycji letniej szkoły matematycznej. Mam nadzieję że pojedzie ta sama ekipa. A co do eustachego dajcie mu spokuj albo nie bądźcie tacy ostrzy. Pozdro dla wszystkich z obozu :)
~? 17-01-2009 20:00
Czemu nie wspomniano o obecności gimnazjalistów z "jedynki" i "dwójki" ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Linia kolejowa Gryfów Śląski – Świeradów Zdrój z gotowym studium

Stalowe rumaki w Karpaczu

Nie ma rady na wandali?

Teraz ławki jak nowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
642
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%