MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Winda w Muzeum Przyrodniczym musi działać!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 21 września 2017, 7:32
Aktualizacja: Piątek, 22 września 2017, 6:57
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
12 sierpnia 2013 roku zakończyła się modernizacja obiektu pocysterskiego w Cieplicach, po kilku miesiącach w to miejsce wprowadziło się Muzeum Przyrodnicze ze swoimi bogatymi zbiorami. Jednak nie każdy mógł je zobaczyć, ponieważ praktycznie od samego początku nie działała winda.

Od kilku lat trwał spór sądowy o nią pomiędzy miastem Jelenia Góra a głównym wykonawcą- firmą Castellum. W końcu zapadł wyrok w tej sprawie.

Muzeum Przyrodnicze miało być kolejną muzealną perełką Jeleniej Góry, dostępną dla każdego. Od oficjalnego otwarcia minęły już ponad 4 lata i obiektu nadal nie mogą zwiedzać osoby niepełnosprawne czy starsze. Wszystko przez niedziałającą windę. Spór o nią sięgnął nawet sądu II instancji. Wykonawca uważał, że konieczność zrobienia zewnętrznego dźwigu była droższa niż wewnątrz, zgodnie z pierwotnym założeniem projektu.

- Niestety nie mogliśmy tego zrobić po odkryciu fresków. Nie było jak przeprowadzić szybu bez ich zniszczenia, dlatego zdecydowaliśmy się na zmianę koncepcji – tłumaczy Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Oczywiście wykonawca zażądał większych pieniędzy, na co przystać nie chciały władze Jeleniej Góry. W wyniku ostatniej decyzji sądu, Miasto musi je wypłacić. Jednak winda jest wadliwa, nie działa, tak więc wypłata środków została wstrzymana. Najpierw wykonawca będzie musiał naprawić dźwig. - Winda musi zacząć działać. Pieniądze po części zostały za nią zapłacone i bez względu na to, czy jest wewnątrz czy na zewnątrz obiektu ma być sprawna. Nie zapłacimy za rzecz, która nie działa – deklaruje M. Zawiła.

Kiedy można spodziewać się naprawy windy? - Kończymy rozmowy z wykonawcą- mówi Marcin Zawiła. Niestety, nie padła żadna konkretna data.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

#Norwidwdomu – poezja

Skarby Opactwa

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 21-09-2017 7:36
A dlaczego nie działa? skończyły wam się dotacje z Unii? bez tego ani rusz?
~ 21-09-2017 7:41
A co byś chciał sprawną windę za półdarmo? nauczyliście się brać dotacje z Unii kosić ludzi z podatków i jeszcze wszystko za darmo chcecie? normalka życie na haju za pieniądze podatników.
~dinki 21-09-2017 11:06
Ile osób korzystałoby z tej windy miesięcznie? 2-3? Czasem łapię się za głowę, jak można marnować publiczne pieniądze, ale cóż, ustawy przepchnięte przez lobby...
~prymityw 21-09-2017 12:04
Winda służy odwiedzającym Muzeum , tj. niepełnosprawnym , osobom starszym , dzieciom i innym chcącym z niej skorzystać.Służy też pracownikom Muzeum w ich codziennych pracach. Nikt nie czeka tylko na niepełnosprawnych, Jest XXI WIEK i winda to żaden luksus czy ekstrawagancja .Gdyby była sprawna to w miesiącu korzystałoby z niej średnio około 1500 osób. Jak widać są tacy ludzie jak ~ dinki , które myją się jeszcze w misce , korzystają ze sławojki i proste sprzęty są dla nich luksusem.
rymcycymcy 21-09-2017 12:54
Ja bym nie naprawiał, tylko urządził wystawę plenerową, interaktywną pod tytułem ..."Wracamy na drzewo" ! ...takie to na czasie ;)
~perełka 21-09-2017 19:33
Muzeum Przyrodnicze jest perełką! Goście z Polski i ze świata, których tam zabrałam, byli zachwyceni. A windę trzeba w końcu naprawić i tyle.
~piotr58 21-09-2017 21:11
Czy "reporter" Guszała kończył jakieś kursy dziennikarsko-fotograficzne? Napiszcie ,proszę gdzie to będę wszystkich chętnych ostrzegał! Zgroza!!!!!!
~rumcajs54 21-09-2017 21:58
Faktycznie, rzemiosło fotograficzne na poziomie żłobka.
kazimierzp 23-09-2017 12:33
Czytam niektóre wpisy i zaczynam się zgadzać ze Stanisławem Lemem który stwierdził, że dopóki nie poznał internetu to nie wiedział że aż tylu idiotów jest na świecie. Każdy na wszystkim się zna... a tak naprawdę?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Czyżby Andrzej Duda?

Dzisiaj Grondowy i Kolendo

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
643
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%