MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Więzienie za procenty

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 marca 2007, 10:32
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Czy będzie zaostrzenie kar dla sprzedawców, którzy udostępniają alkohol nieletnim?

Jak podkreślają stróże prawa, sankcje dla kupców, którzy działają wbrew ustawie o wychowaniu w trzeźwości, nie są na razie zbyt dotkliwe: grzywna do 500 złotych i utrata koncesji na sprzedaż alkoholu to ich maksymalny wymiar.
W praktyce jednak rzadko stosowany.
– Zatrzymujemy wielu młodych ludzi pod wpływem alkoholu. W tym sprawców przestępstw oraz takich, którzy po prostu piją piwo czy wino w miejscu publicznym – mówią policjanci i strażnicy miejscy.

Jednym z elementów dochodzenia jest ustalenie, skąd nieletni wziął alkohol. – Mówią, że kupili trunki w sklepie, ale – aby udowodnić sprzedawcy łamanie prawa – trzeba złapać go na gorącym uczynku. Zdarza się to bardzo rzadko. Tak oto sprawa pochodzenia butelki z wyskokową zawartością w rękach młodocianych najczęściej pozostaje niewyjaśniona.

– Sprzedawcy niewiele sobie robią z obowiązujących przepisów. Mało który odmawia podania piwa czy wina małoletnim, jeszcze rzadziej pada prośba o okazanie dowodu tożsamości, stwierdzającego, że klient skończył 18 lat – wynika z policyjnych obserwacji.

W praktyce nie zdarzyło się, aby ostatnio któryś z punktów sprzedaży alkoholu stracił koncesję z powodu przymykania oka na wiek kupujących. Choć stróże prawa podkreślają, że takie zjawisko jest nagminne. Nie tylko w sklepach spożywczych, ale w barach i pubach.
– Handlowcy jak sprzedawali małolatom trunki, tak sprzedają. Oczywiście nie wszędzie – zastrzega jeden z oficerów operacyjnych policji.

Czy skuteczniejszą metodą miałyby być przygotowywane przez parlament projekty zaostrzenia prawa w tym względzie?
Nowość to przewidywane więzienie do dwóch lat i odpowiedzialność przed sądem nie tylko sprzedawcy, ale i właściciela sklepu. Do tego grzywna w wysokości dwa i pół tysiąca złotych.
Zakłada się też obowiązek sprawdzenia dowodów osobistych w sklepie każdemu klientowi kupującemu alkohol, którego wygląd wzbudza wątpliwości co do wieku.
Projekt przychylnie oceniła Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tymczasem sprzedawcy już widzą wiele kłopotów wiążących się z zakładanymi przepisami.
– Nie jestem Duchem Świętym. Bywa, że chłopak, który ma w rzeczywistości 16 lat, wygląda jak 20-letni osiłek. Piętnastoletnie dziewczyny to dobrze wyrośnięte panny. A poza tym dowód osobisty może sprawdzać tylko mundurowy, który ma do tego uprawnienia – mówi Zenon Jagodziński z jednego z kiosków spożywczych w Jeleniej Górze.

Dodaje, że młody człowiek, jak chce się napić, to zawsze sposób znajdzie. – Najczęściej proszą starszych kolegów z podwórka o zakup procentów – podkreśla sprzedawca.

A co się stanie, jeśli alkohol zostanie namierzony u małoletniego, który robi zakupy w hipermarkecie?
– Nie wyobrażam sobie, aby odpowiedzialność za to miał ponieść właściciel placówki, czyli całej potężnej sieci handlowej. Taka sprawa toczyłaby się co najmniej kilka miesięcy – ocenia jeden z policjantów.

Póki co, wraz ze zbliżającą się wiosną, policjanci i strażnicy miejscy zapowiadają bardziej zmasowane naloty na miejsca, w których nieletni piją alkohol. – Wbrew pozorom ich „geografia” jest nam bardzo dobrze znana – mówią. Bardziej częste będą też kontrole włóczącej się po mieście młodzieży w czasie, kiedy w szkołach odbywają się zajęcia.

Zdaniem psychologów to nie sprzedawcy alkoholu ponoszą odpowiedzialność za pijaństwo wśród młodzieży. Niewiele też pomoże zaostrzenie przepisów.

– Chodzi o ogólne przyzwolenie społeczne na to, aby nieletni pił wino i piwo. I akceptację tego zjawiska. Nawet w domu przy stole. Potem dochodzą imprezy u kolegów, imprezy na wycieczce, picie na ławce w parku. A granica wieku uczestników obniża się systematycznie – mówi Agnieszka Krawczyk, psycholog społeczny i pedagog.
– Pamiętam czasy, kiedy szło się na piwo do parku. Ale wtedy mieliśmy po 25 lat i kończyliśmy studia. Dziś powszechnym zjawiskiem jest gimnazjalna młodzież, która regularnie co piątek i sobotę upija się w pubach i barach. Kiedyś było to mało taktowne nawet dla osiemnastoletnich uczniów – stwierdza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Podgórna zarośnięta!

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Traper 12-03-2007 19:12
uuuu zapowiada sie zaostrzenie przepisow w sferze PODKMINKI hehe...bo drinic trzeba umiec!
~mloda 12-03-2007 20:29
to gdzie ta mlodziez ma sie teraz odstresowac po ciezkim tygodniu?? ludzie!! pomyslcie jak wy byliscie mlodzi:/
~hehe 12-03-2007 22:49
zapraszam do jeleniogórskich ,,baniaczków". Nie pojmuje jak w lokalu dla osób pełnoletnich 85 procent balujących stanowi młodzież w wieku 14-17 - weekend w weekend!! Ale czego nie robi się dla pieniążków(do właścicieli "baniaków")!
~do hehe 13-03-2007 0:19
Trzeba zaprosić na te i owe balety stróży prawa przy takim nacisku do góry na sprawiedliwośc i walke z przestępczościa , pewnie i tak nie przyjadę , brak miejsc na izbie dziecka . A tak apropos właściciele baniaków pewnie maja dorosłe dzieci a na cudzych zarabiają , oby na ich nie trafiło pewnie by nie chcieli by np. ich córka była zgwałcona po dosypaniu czegoś do drinka . ZENADA w kazdym razie Jelenia to dziura i nie ma jak Karpacz , tam przynajmniej nie imprezujemy z dziećmi pod pachą a wydajemy pewnie więcej niż niejeden łepek ( to właśnie do głupich włascicieli lokali w Jeleniej Górze )
~sklepikarz 13-03-2007 0:22
Prowadzę sklep spożywczy.Personel ma obowiązek sprawdzać wiek osób kupujących alkohol i wyroby tytoniowe(tych co do których mają wątpliowści).Mam kilka uwag.Dlaczego sankcje mają dotknąć tylko sprzedającego i własciciela?(może ten drugi był w tym czsie na wakacjach?)Przecież nieletni dopuszcza się przestepstwa chcąc kupić coś co w tym momencie jest poza jego zasięgiem i sam stwarza sytuację kryminogenną.W przypadku ,gdyby udało mu się kupić alkohol ,a sprzedawca ,został by przyłapany konsekwencje grożą sprzedawcy i właścicielowi.Może wzorem ustawy o korupcji ten co kupuje też powinien byc pociągnięty do odpowiedzialności.Przecież sprzedający nie jest w stanie wyłapać wszystkich nieletnich.Sam czasami mam wątpliowści co do wieku kupującego.Wychodzę nieraz kuriozalne sytuacje ,gdy kontrolowana osoba legitymuje się dowodem,a z niego wynika ,że ma 27 lat i 3 dzieci.Parodia! Poza tym ,gdybym zamierzał zostać policjantem ,to skonczyłbym inną szkołę.Pragnę tylko pracować i zarabiać na utrzymanie mojej rodziny.Nie chcę łamać prawa,ale może być tak ,że sprzedawca może mieć animozje do właściciela i sprzedać alkohol nieletniemu .I co wtedy?Zabranie koncesji ,kara ,może nawet więzienie i bankructwo.A już zakup kontrolowany to przegięcie! Podsyła się nieletniego wyglądającego poważnie i łapie się sprzedawcę.Ponoć tak było w sklepie spożywczym przy tunelu ,na Wincentego Pola.
~miki 13-03-2007 10:10
i tak bedą pić małolaci
~do mlodej 13-03-2007 10:39
Żeby się odstresować po tygodniu dzieci niech się bawią na podwórku a młodzież wcale nie musi pić alkoholu żeby się dobrze bawić zresztą nie tylko młodzież. Młodość to owszem dobra zabawa ale dobra zabawa to wcale nie jest pijaństwo!!! Jak ktoś nie potrafi się odstresować i dobrze bawić bez procentów to jest po prostu żałosny i tyle.
~Do"sklepikarz" 13-03-2007 23:46
Jezeli w twoim sklepie sprzedajesz alkohol i papierosy,na pewno jest ci znana klauzula,zabraniajaca sprzedaz tych wyrobow nieletnim.Twoj sklep,twoja odpowiedzialnosc.Oczywiscie,ze policja organizuje tego typu akcje(podsylanie nieletnich),zeby zmusic was,doroslych i odpowiedzialnych do kontroli dowodow tozsamosci.Lepiej dziesieciokrotnie doprowadzic do"sytuacji kuriozalnych"(nie wiem dlaczego je tak nazwales),niz sprzedac raz nastolatkowi alkohol. Wspominasz takze,ze masz rodzine - pomysl,ze ONI tez sa dziecmi innych rodzicow.Zarabiaj i pracuj odpowiedzialnie,pozdrawiam.Agnieszka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mina na Zabobrzu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Konkurs dla seniorów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
93
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%