MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Więźbę wyżarły kołatki. Kościół Zbawiciela nabiera blasku po remoncie dachu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 15 grudnia 2011, 13:37
Aktualizacja: Piątek, 16 grudnia 2011, 8:04
Autor: RED
Fot. RED
Znany niemal wszystkim z zewnątrz, ale o wciąż nieznanym dla wielu wnętrzu ewangelicko–augsburski Kościół Zbawiciela w Cieplicach będzie stopniowo remontowany i ma przyciągnąć turystów. Głównie z Niemiec. Dziś podsumowano niedawno zakończony remont nadgryzionego „zębem” szkodników dachu barokowej świątyni.

– Nasz kościół to nie tylko miejsce Kultu Bożego, lecz także jeden z reprezentacyjnych obiektów Cieplic. Nie jest często udostępniany i chcemy to zmienić – powiedział ksiądz Sebastian Kozieł, proboszcz Ewangelicko-Augsburskiej Parafii Zbawiciela w Cieplicach. – W świątyni jest 1200 miejsc. Już teraz odbywają się tu cykliczne koncerty, pragniemy jednak, aby ten zabytek był szerzej otwarty – dodał.

Okazją było podsumowanie prac remontowych dachu, które niedawno zakończyły się czyniąc ten pochodzący z 1777 roku zabytek jeszcze piękniejszym dla oka. Dziś w barokowym wnętrzu świątyni prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, dr Peter Schabe z Niemiecko – Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury oraz ks. Sebastian Kozieł omówili przebieg robót.

– Ostatni remont dachu przeprowadzono w 1925 roku. Belki stropowe wydawały nam się solidne. Okazało się jednak, że środek wyżarły kołatki, tak więc cała konstrukcja była mocno osłabiona i niebezpieczna – mówił gospodarz świątyni. Ks. Kozieł podziękował Marcinowi Zawile za wsparcie urzędu przy remoncie. Dr Schabe, z kolei, wspomniał, że jednym z celów Niemiecko – Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury jest pomoc przy rewaloryzacji nagryzionych zębem czasu budynków z historią.

– Kościół Zbawiciela jest w złym stanie. Nie domykają się okna, wiele do życzenia pozostawia elewacja. Postaramy się w kolejnych etapach wesprzeć przywrócenie świątyni blasku sprzed lat – powiedział gość z Niemiec. Dodał, że działaniom organizacji patronuje Fundacja Erika Simon i rząd Republiki Federalnej Niemiec.

– Informacje o naszym kościele i dokonanym remoncie zostaną szeroko nagłośnione przez niemieckie media. Liczymy, że dzięki temu do Cieplic przyjedzie wiele wycieczek. Zobaczą świątynię, a przy okazji inne zabytki i atrakcje uzdrowiska – podkreślił ksiądz Sebastian Kozieł.

Marcin Zawiła, prezydent miasta, wtrącił, że też ma swój udział w pozyskaniu środków na remont Kościoła, o który wnioskował jeszcze będąc posłem na Sejm RP. Wyraził także nadzieję, że w zamian za przychylność magistratu, który także wsparł roboty, parafia ewangelicka „otworzy” zagrodzoną ścieżkę, którą – na skróty – chadzali mieszkańcy uzdrowiskowej części miasta. – To byłby taki gest w stronę ciepliczan – dodał prezydent Zawiła.

Koszt wszystkich prac to ponad 0,5 mln zł. Remont udało się przeprowadzić dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sejmiku i Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, środkom Rządu Niemieckiego, Fundacji Erika Simon, Rinteln oraz prywatnych darowizn, a także parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jeleniej Górze Cieplicach.

Kościół Zbawiciela, murowany, tynkowany, salowy; wzniesiony w latach 1774 1779 według projektu Demusa, architekta z Jeleniej Góry, wieża pochodzi z 1779 r. Świątynię zbudowano w stylu późnego baroku o orientacji wiedeńskiej. Ambona, prospekt organowy i ołtarz główny — 1780 r., wykonanie — warsztat Wagnerów, artystów z Jeleniej Góry.
Pierwszy kościół ewangelicki wzniesiono w tym miejscu z drewna w latach czterdziestych XVIII w. Jednocześnie przy kościele założony został cmentarz, który otoczono murem. W 1744 r. obok drewnianej wówczas świątyni zbudowano murowany dom parafialny oraz drewniany budynek szkoły parafialnej. Remonty bieżące kościoła barokowego przeprowadzane były w latach 1935 1941 oraz 1978 1979 (częściowa wymiana tynków elewacji, malowanie, odgrzybienie murów części wschodniej). W latach osiemdziesiątych XX w. rozebrano kamienne kaplice grobowe, część kamiennego muru cmentarnego od wschodu, wschodnią część cmentarza zlikwidowano a na jego miejscu założony został parking, skwer i pawilony handlowe. (za Studium Konserwatorskim)

Ogłoszenia

Czytaj również

Drakońskie podwyżki za odpady komunalne?!

Dużo drożej za śmieci

Większość uczniów dostała się do szkół

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 15-12-2011 14:23
ciekawe czy jak kołatki zżerają więźbę kościoła to idą za to do piekła?
~werka 15-12-2011 14:44
z całą pewnością bezpośrednio do piekła idą kołatki. Czy nie ma lepszych zdjęć kościoła??
~werka 15-12-2011 14:48
o jak szybko już są zdjęcia, super!!
~@ 15-12-2011 15:05
kołatki najpierw kołaczą do Bram Niebieskich - czasem Pełnomocnik św. Piotra ds. podgryzaczy się zlituje i wpuści parę kołatek - ale limit ograniczony... Wtedy kołatki nadal podgryzają stropy Świątyń...
~Ave Miro 15-12-2011 16:01
Należy napisać nadgryziony a nie nagryziony. Oprócz tego piękny kościół wart odrestaurowania!
~Lupo 15-12-2011 17:10
A mozna było zburzyć i postawić biedronkę!
~hala 15-12-2011 18:50
Przed remontem dachu zegary chodziły a teraz co ?Kto je zepsuł niech naprawia.
~ 15-12-2011 19:36
Pewnie nikt nie zepsuł, raczej nikt nie nakręca. Nakręcałem go kiedyś co tydzień przez parę lat (a jakże, korbą;).Kiedy z jakiś powodów nie mogłem przyjechać, a pastorteż o tym zapomniał- zagar stawał w połowie następnego tygodnia (ciężary kładły się na ziemi). PS Okna są XVIII-wieczne, i takie też, w znacznej części oryginalne, posiadają szyby. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu ewentualnej decyzji o remoncie bądź wymianie.
~Marcin73 15-12-2011 19:47
Cieplice mają zwyczajnie szczęście do znakomitych gospodarzy i zarządców. Park, teatr, teraz Kościół Zbawiciela - pięknie się robi w naszych Cieplicach. Pozdrawiam serdecznie, Marcin Kaflik "Ciepliczanin"
~całonocny 15-12-2011 21:42
kogo to obchodzi?
~a:) 15-12-2011 22:13
do Lupo...dobre:))))))))))
~dziwne 15-12-2011 22:47
dziwne, nie rzymsko katolicki i wyremontowany
~goście 16-12-2011 12:12
http://www.facebook.com/pages/Parafia-Ewangelicko-Augsburska-w-Jeleniej-G%C3%B3rze-Cieplicach/281142288584752
~X 17-12-2011 14:04
WIEKSZOSC ewangelicka jest w Niemczech, ciekawe,( bo sie nie pisze) kto jest glownym sponsorem prac. domyslec sie mozna ze polski podatnik!jest prawda droga redakcjo? kler ma potezne zasoby kapitalowe, jak w sektorze katolickim tak w ewangelickim. jako dominujacy wyciagaja rece po datki wiernych na ktorych i tak zbili fortuny kiszac je w sejfach. czy tak powinno byc? ciagle kwesty na remonty, budowy zakrystii wiekszych metrazowo od kosciolow. po co to? kosciol powinien dotowac takie sprawy w wiekszym stopniu niz podatnik.
~wrocławianin 17-12-2011 15:56
do X, Słyszałeś o czymś takim jak ochrona dziedzictwa kulturowego?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Turystyczna niedziela bez samochodu

PiS apeluje do mieszkańców

Efektowne zakończenie Mud Party

Bilety MZK też podrożeją?

Nie zaśmiecajmy otoczenia Kropelki

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
318
Tak
25%
Nie
73%
Nie mam zdania
2%