MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Wietnamsko-polski gang w pułapce

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 30 stycznia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 30 stycznia 2007, 14:24
Autor: TEJO
Fot. ŁOSG
Grupę, która organizowała cudzoziemcom fikcyjne śluby z polskimi obywatelami, zlikwidowali strażnicy graniczni.

– Funkcjonariusze zatrzymali m.in. dwóch Wietnamczyków, którzy organizowali fikcyjne małżeństwa z Polakami. Wskutek tego cudzoziemcy, głównie z krajów azjatyckich, dostawali polskie obywatelstwo i prawo stałego pobytu – mówi porucznik Joanna Woźniak, rzeczniczka prasowa Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak dodała rzeczniczka jeden z zatrzymanych cudzoziemców – organizator procederu – nawiązywał kontakty z nielegalnymi imigrantami, następnie szukał kandydatek i kandydatów do takich związków. W zamian „za usługę” osoby godzące się na fikcyjne małżeństwa otrzymywały od tysiąca do 5 tys. zł.

Sprawą już zajęła się Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim. Kilkunastu Polakom, którzy brali udział w przestępstwie, postawiła zarzuty polegające na przyjęciu korzyści majątkowej w zamian za umożliwienie innej osobie pobytu na terytorium Polski. Grozi za to kara do pięciu lat więzienia.

Cudzoziemcy odpowiedzą za wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz m.in. zastraszanie kobiet, które w obawie o swoje zdrowie i życie składały fałszywe oświadczenia w urzędach, aby "poślubieni mężowie" mogli otrzymać kartę stałego pobytu w Polsce.

Por. Jolanta Woźniak dodała, że cudzoziemcy nakłaniali swoich współmałżonków do rejestrowania działalności gospodarczej. W praktyce działalnością zajmowali się cudzoziemcy. Jak się okazało, nie odprowadzali oni wymaganych przepisami składek ZUS oraz opłat skarbowych.
Fikcyjni przedsiębiorcy będą teraz zmuszeni uregulować sięgające nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych zobowiązania wobec urzędów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Doczekają się ronda

Wizyta profesora

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~jeleniogórzanka 30-01-2007 14:30
A gdzie jakieś fotki?
~do CochaS 30-01-2007 16:05
kochaś!!!!!!1 ty jeszcze nie wystawiłeś swego komentarzu jestem w szoku ,pewnie zaspałeś lub dasz nam święty spokój!!
~DT-80 30-01-2007 19:37
Jak Polacy organizowali w Niemczech tego typu działalność to było chwalone , a gdy inni kopiują "polaczków" to jest to już beee.
~Iza 30-01-2007 19:59
Czy w takim przypadku małżeńska wspólnota majątkowa też obowiązuje? Jeśli tak, to nieźle te panienki wtopiły - dostały ze 2 tys., a zapłacą za "męża" ze 20,000 zaległych podatków ...
~CochaS 30-01-2007 20:41
wszystkich do pudla i karac jak u nich w kraju tych wietnamczykow
~TaG 30-01-2007 22:51
Hehe Kolejna dobra robota policji :D:D:D brawo panowie brawo coraz mniej tych oprychow i degeneratow po ulicach chodzi :D:D:D
~do DT-80 i TaG 31-01-2007 8:36
a kto niby chwalił tego typu działalność organizowaną przez Polaków??? a tą dobrą robotę wykonała straż graniczna a nie policja przecież wyraźnie jest to napisane...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Porozumienie w sprawie oczyszczalni ścieków

Lwówczanin w ITTF

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%