MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Wiemy już, jaka Kunegunda stanie pod Chojnikiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 6 grudnia 2011, 8:21
Aktualizacja: 8:22
Autor: AP
Fot. AP
Praca Adriana Wójtowa otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na projekt pomnika Kunegundy, który ma zdobić podnóże góry Chojnik. Drugie miejsce w konkursie otrzymał Marcin Znamienkiewicz.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: prezydent Miasta Marcin Zawiła, przewodniczący Rady Janusz Grodziński, radni rady miasta , przedstawiciele Fundacji Ziemi Jeleniogórskiej Obeliscus, Stowarzyszenia z Jagniątkowa, Cieplic i placówek oświatowych oraz członkowie Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa.

Gości przywitał pomysłodawca konkursu i budowy pomnika Janusz Wojtas, który przedstawił historię pomysłu, przebieg konkursu od momentu jego rozpoczęcia do wykonania modeli. Następnie zgromadzeni obejrzeli film Tadeusza Siwka „Duchy Zamku Chojnik”. Po sali przechadzały się dziewczyny w strojach z epoki, które miały choć trochę przybliżyć tamte czasy. Po projekcji filmu rozdane zostały materiały przedstawiające życiorysy dwóch Kunegund (Szwabskiej i z Haliczów), które żyły na tych ziemiach w epoce średniowiecza.

Po wysłuchaniu, krótkiego występu muzycznego Prezydent Marcin Zawiła, wręczył dyplomy i nagrody. Pierwsze miejsce zajął - Adrian Wójtów, drugie miejsce - Marcin Znamienkiewicz.
Po dekoracji zaprezentowano nagrodzone projekty, które zachwyciły uczestników. Janusz Wojtas poinformował zgromadzonych , że rozpoczęła się procedura administracyjno-prawna realizacji zadania.

Czas powstania pomnika, zależy też od hojności ewentualnych sponsorów, którzy będą chcieli wspomóc jego budowę. Na koniec spotkania uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek i otrzymali na pamiątkę piernikowy dukat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szansa dla młodych (trochę) pogubionych

Spotkali się z Beatą Kempą

Rondo – czy w tym roku się uda?

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Marcin73 6-12-2011 9:42
Podziwiam konsekwencję, z jaką Sympatycy Sobieszowa zabiegają o uatrakcyjnienie swojej dzielnicy. Oczywiście - kto miałby zabiegać o Sobieszów, jesli nie Sympatycy Sobieszowa? Wyjątkowość tego Stowarzyszenia polaga na tym, że pomagają wszystkim innym stowarzyszeniom, zawsze znajdując czas i energię. Dziekuję w imieniu Miłośników Cieplic za ten absolutnie wyjątkowy rok, zapraszam jednocześnie Sobieszowian na Opłatek Cieplicki, pozdrawiam serdecznie, Marcin Kaflik "MIłośnicy Cieplic"
~ 6-12-2011 10:18
fajnie ale ja nadal nie wiem która rzeźba wygrała na zdjęciach widać dwie...
~tak jak ~ 6-12-2011 10:27
Prosze dokladnie podac, która rzezba wygrała. Ta z uklonem czy ta prosta.
~Trosa 6-12-2011 10:47
Z tego co widzę to ładniejsza jest ta z ukłonem, jakieś takie nawiązanie do rzeźby klasycznej, ale nie jest źle, mogło być przecież gorzej, jak najbardziej poprawna praca, tylko jak będzie wyglądała w powiększeniu???
~ 6-12-2011 11:25
powinien wygrać ten brzydszy model, jak na prawdziwą Niemrę przystało
~sobieszowianin 6-12-2011 12:02
Oba projekty są brzydkie, w żadnym nie ma nic, co mogłoby kojarzyć się z Chojnikiem. Taką panienkę z kamienia to każdy sobie może postawić w ogródku jako podstawkę pod donicę z kwiatami. Ciekawe, który turysta mijając rzeźbę skojarzy ją z Kunegundą i Chojnikiem? A gdzie dzielny rycerz? Przecież to on był pozytywną postacią w legendzie, a Kunegunda negatywną!
Piipi Jelonkowa 6-12-2011 12:57
~BRAVO ! ..ten pomnik jest dwodem ! ..na pazernosc*mezczyzn !
~Do 10:27 6-12-2011 13:55
Jeśli zostaną zebrane odpowiednie fundusze, to obydwie propozycje pomnika zostaną wykorzystane. Proponowana lokalizacja Bursa - Potok i plac w pałacu Schaffgotschów (dawna szkoła rolnicza). Ponadto na jednym z projektów widnieje rycerz i zamek Chojnik. Projekty wybrali mieszkańcy poprzez głosowanie.
~son 6-12-2011 14:43
czy to jest najwazniejsze ? nasza ul.Pod Chojnikiem ma takie dziury ze nie mozna chodzic a wy zajmujecie sie Kunegunda
~@ 6-12-2011 14:48
Jakoś te pomnikowe Kunegundy nie odpowiadają sylwetce z legendy: ta legendarna miała czym prasnąć o skałę, że aż się zad odcisnął !
~do son. 6-12-2011 15:09
Ulica Pod Chojnikiem będzie wykonana po położeniu ka...lizy.Tu przemawiają względy ekonomiczne - nie można czegoś w tej chwili remontować, aby w przyszłym roku ją rozkopywać. Kunegunda też jest ważna, aby stała się atrakcją turystyczną, którą odwiedzaliby turyści idący lub wracający z Zamku Chojnik. Ważną sprawą też jest odbudowa basenu, zagospodarowanie folwarku czy budowa kompleksu sportowo - rekreacyjnego i takie przyziemne sprawy jak remont ulic i ich doświetlenie, nowe elewację.Na to wszystko potrzebne są fundusze i inwestorzy. Wspólnymi siłami może to osiągniemy.Pozdr.
~Kibic 10 6-12-2011 21:56
Marcinie, bardzo, bardzo Ci gratuluję tak wspaniałego drugiego miejsca! Świetnie poradziłaś sobie! Wiem, jaka to radość!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promowanie zabytków techniki

Kajakiem do Bałtyku – dla karkonoskich domów dziecka

Budują halę przy SP 8

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

PZN na kręgielni

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1110
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%