Zalogowanych: 2

JELENIA GÓRA: Wielkie derby dla koszykarzy Górnika!

Środa, 3 listopada 2010, 19:37
Aktualizacja: Czwartek, 4 listopada 2010, 14:29
Kibice zgromadzeni w hali im. Mariana Koczwary obejrzeli wielkie widowisko sportowe. W rozgrywkach o Puchar Polski jeleniogórzanie zmierzyli się w dolnośląskich derbach z wałbrzyskim Górnikiem. Po bardzo emocjonującym meczu Sudety uległy po dogrywce 76:81!

Gospodarze rozpoczęli rywalizację od celnego rzutu za 3 pkt. Urbaniaka lecz kilka minut później było już 3:8. Momentami wynik oscylował wokół remisu, w szóstej minucie było już 9:10. Wałbrzyszanie wykorzystując niecelne rzuty Sudetów zdobyli kilka punktów z rzędu i po pierwszej kwarcie na tablicy wyników było 14:20.

W drugiej części gry Górnik powiększał przewagę i gdy przy stanie 18:29 wydawało się, że pierwszoligowiec złapał właściwy rytm, Czech po efektownej akcji trzypunktowej (2+1) dał sygnał do odrabiania strat. W drużynę gości wkradła się nerwowość, a po celnych rzutach Rafała Niesobskiego i Samca przegrywaliśmy już tylko jednym punktem. Efektem dobrej gry w destrukcji i skutecznych ataków było nawet jednopunktowe prowadzenie gospodarzy na minutę przed końcem kwarty. Na przerwę zawodnicy schodzili przy stanie 36:39, po tym jak równo z końcową syreną za 2 punkty trafił Jakóbczyk.

W trzeciej kwarcie toczyła się wyrównana walka do stanu 42:45. Efektowną akcją popisał się znakomicie dysponowany tego dnia Urbaniak, który po odbiorze piłki pod własnym koszem skutecznie skontrował gości. Od tego momentu coś się zacięło w grze Sudetów i „górnicy” znowu odskoczyli na 11 punktów. W ostatnich minutach udało się nieznacznie zmniejszyć stratę i po trzeciej partii było 50:57.

Gdy wydawało się, że zawodnicy trenera Chlebdy kontrolują wynik spotkania, miejscowi kibice obejrzeli kolejny zryw swoich koszykarzy i szalony pościg do ostatnich minut. Na trzy minuty przed końcem jeleniogórzanie doprowadzili do stanu 63:64. Zmęczenie i nerwowość spowodowały, że podopieczni trenera Taraszkiewicza nie wykorzystali 6 z 8 rzutów osobistych i trzeba było walczyć do ostatnich sekund chociaż o dogrywkę. Euforię na trybunach wywołał celny rzut Rafała Niesobskiego na 3 sekundy przed końcem, a sędziowie zarządzili dodatkowe 5 minut w rywalizacji pucharowej. Na tablicy było 69:69!

Dogrywka pokazała klasę i doświadczenie wałbrzyskiego klubu, którą do zwycięstwa poprowadził Jakóbczyk trafiając dwa razy pod rząd za 3 punkty. Górnik awansował do dalszej fazy rozgrywek o Puchar Polski w koszykówce mężczyzn pokonując w derbach Dolnego Śląska Sudety Jelenia Góra 81:76.

- Był to mecz walki, Górnik jest zespołem bardziej doświadczonym i miał szerszą ławkę. Nam zabrakło sił, ale walczyliśmy ambitnie do ostatnich sekund pojedynku - ocenił na gorąco Rafał Niesobski

Focus Mall Sudety Jelenia Góra – Victoria Górnik Wałbrzych 76:81 (14:20, 22:19, 18:14, 19:20, dogr. 7:12)

Sudety: Urbaniak (24), R. Niesobski (21), Minciel (12), Czech (5), Samiec (4), Ł. Niesobski (4), Cierzniewski (3), Wilusz (2), Kozak (1)

Górnik: Jakóbczyk (16), Ustarbowski (15), Nitsche (12), Sterenga (10), Muszyński (10), Kietliński (5), Wróbel (5), Pieloch (5), Stochmiałek (3), Murzach