MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Wielki Puchar Kaczawy – sukces jeleniogórzan

Wiadomości: Złotoryja
Środa, 29 kwietnia 2009, 16:57
Aktualizacja: Czwartek, 30 kwietnia 2009, 13:10
Autor: ahawer
Fot. organizator
W Złotoryi pod honorowym patronatem Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Pana Jerzego Pokoja oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Marek Łapińskiego odbył się Wielki Pucharu Kaczawy w strzelaniu z broni pneumatycznej. W zawodach wzięło 80 zawodników z 10 klubów, w tym z dwóch z Czech.

Zawody rozegrano w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi. Organizował je Klub Strzelecki AGAT Złotoryja przy współudziale Dolnośląskiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz Liceum Ogólnokształcącego, a także z czeskim Klubem Strzeleckim Ruprechtice z Liberca.

Podczas uroczystego otwarcia zawodów prezes DZSS Leopold Kałuża wręczył na ręce Józefa Zatwardnickiego twórcy i zarazem wiceprezesa AGATU okolicznościowy puchar w uznaniu zasług dla rozwoju strzelectwa sportowego na Dolnym Śląsku.

Po raz pierwszy na Dolnym Śląsku zawody rozegrano na hali sportowej. Specjalnym gościem imprezy była Sylwia Bogacka – ósma zawodniczka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Pani Sylwia wręczała puchary ufundowane m.in. przez Przewodniczącego Sejmiku, najlepszym zawodnikom. Najmłodsi strzelcy otrzymali maskotki, które przywiozła z Pekinu.

Warto podkreślić, że podczas zawodów bardzo dobrze wypadli zawodnicy KKS POLONIA Jelenia Góra: w konkurencji kpn 40 kobiet 3 miejsce zajęła Małgorzata Czyż, która ustanowiła rekord życiowy uzyskując 386pkt. Gąsiorowska Kamila zajęła 15 (370pkt), a Barbara Szydlak 16 miejsce (353pkt). Wysoką odpornością wykazał się Szymon Stelmach, który w doborowym towarzystwie zajął 3 miejsce dzięki znakomitemu strzelaniu finałowemu, w którym strzelił 93,4 i ostatecznie w konkurencji pistolet pneumatyczny 60 strz uzyskał 646,4pkt. Ten sam zawodnik w SUPER FINALE pokonał kilkukrotnego medalistę Mistrzostw Polski Mariusza Łuca, asa atutowego gospodarzy.

- Zawody zostały bardzo dobrze zorganizowane – podkreśla Robert Pietruch, trener koordynator województwa dolnośląskiego w strzelectwie sportowym. – To pierwsza impreza w regionie na hali sportowej i dobrze rokuje na przyszły rok.
Jak twierdzi nie ma już odwrotu od zawodów halowych. Większość strzelnic jest po prostu zbyt mała na wymaganą ilość stanowisk. Na dodatek zawody w hali przyczyniają się do większej popularyzacji strzelectwa, jako przykład podaje jedne z ostatnich mistrzostw świata zorganizowane w Budapeszcie – odbyły się nie na strzelnicy tylko na stadionie sportowym. Można wówczas nie tylko dopuścić większą liczbę stanowisk, ale przede wszystkim pokazać ten sport szerszej publiczności. Ale czy ta nie zakłóca spokoju i koncentracji zawodników?

- W żadnym przypadku, taka jest przyszłość tego sportu – mówi Robert Kędra z Gwardii Zielona Góra, trzykrotny wicemistrz Polski i zarazem jeden ze zwycięzców Wielkiego Pucharu Kaczawy. – Niewiele jest profesjonalnych i dużych strzelnic, ale wspaniałe hale ma wiele miast w Polsce. Pokazała to Złotoryja, jednak jak dotąd to jedyne tego typu zawody na Dolnym Śląsku.

Organizację Wielkiego Pucharu Kaczawy chwali Leopold Kałuża, prezes Dolnośląskiego Związku Strzelectwa Sportowego: - Te zawody to wspaniała robota złotoryjskiego Agatu – podsumowuje imprezę. – Jestem pełen podziwu tak dla zapału, wkładu pracy wolontariuszy i przyjacieli klubu, a zwłaszcza dla bardzo dobrej współpracy z klubami z Czech – dodaje.
Nic dziwnego.
Przedstawiciele Klubu Strzeleckiego z Hradec Kralove przywieźli na zawody do Złotoryi ruchome strzelnice wypożyczone z urzędu miejskiego w… Libercu.
- Jak długo współpracujemy z Agatem? – Tak długo, że nie pamiętam – mówi z uśmiechem Jaroslav Fryda, jeden z sędziów zawodów.
Czeskie przenośne strzelnice wykorzystano w eliminacjach. W finałach zawodnicy mierzyli już do elektronicznych tarcz wypożyczonych z wrocławskiego Śląska. O takim nabytku Agat mógłby tylko na razie pomarzyć.
– Ważne, że zawodnicy dysponowali takimi stanowiskami jakie są stosowane na największych imprezach międzynarodowych, w tym na olimpiadzie w Pekinie – dodaje prezes Kałuża.
Jednocześnie podkreśla, że Wrocław posiada jedyny w Polsce profesjonalny obiekt - i zarazem jeden z ośmiu w Europie - z certyfikatem, który dopuszcza go do organizacji największych imprez na świecie.

Prezes Kałuża pytany o aktywność strzelecką na Dolnym Śląsku mówi o 10 aktywnych klubach strzeleckich. Dominuje Śląsk, ale tuż za nimi podąża złotoryjski Agat, który posiada kilku reprezentantów kraju i co istotne – pełni ważną rolę w wychowaniu sportowym dzieci i młodzieży. – Nie wiem, czy władze samorządowe miasta zdają sobie dziś sprawę z wysokiej pozycji zajmowanej przez Agat na mapie strzeleckiej kraju.

Wielki Puchar Kaczawy - wyniki:

Konkurencja kpn 40 kobiet
1. Kotwica Karolina Śląsk Wrocław 386+103,4
2. Czupryniak Magdalena Delfin Biedrusko 390+95,9
3. Czyż Małgorzata Polonia Jelenia Góra 389+99,7

Konkurencja kpn 60 mężczyzn
1. Jagodziński Michał Gwardia Zielona Góra 587+100,5
2. Cholewa Michał AGAT Złotoryja 574+95,1
3. Żebrowski Marcin Śląsk Wrocław 572+96,0

Konkurencja ppn 40 kobiet
1. Piersiak Martyna AGAT Złotoryja 381+93,8
2. Zapart Anna AGAT Złotoryja 367+85,6
3. Czasławska Ewa AGAT Złotoryja 359+85,6

Konkurencja ppn 60 mężczyzn
1. Kędra Roman Gwardia Zielona Góra 568+97,1
2. Łuc Mariusz AGAT Złotoryja 571+91,6
3. Stelmach Szymon Polonia Jelenia Góra 553+93,4

Konkurencja kpn 40 młodziczek
1. Czechowicz Paulina AGAT Złotoryja 357pkt
2. Wojtal Sonia BOCK Rawicz 355pkt
3. Owczarz Barbara BOCK Rawicz 332pkt

Po głownie fazie zawodów najlepsi wzięli udział w super finale z cennymi nagrodami.

Konkurencja ppn
1. Kędra Roman Gwardia Zielona Góra
2. Stelmach Szymon Polonia Jelenia Góra
3. Łuc Mariusz AGAT Złotoryja

Konkurencja kpn
1. Magdalena Czupryniak Delfin Biedrusko
2. Karolina Wodnik Śląsk Wrocław
3. Anna Czupryniak Delfin Biedrusko

Patronat medialny:Jelonka.com, Muzyczne Radio, Konkrety.pl, zlotoryja.info, Gazeta Złotoryjska,

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tenisowe zmagania przy Sudeckiej

Kolejny sukces, Kasia Tkacz mistrzynią Mazowsza!

200 pieczątek w 24 godziny

Ciekawe pary w drugiej rundzie

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Dachowanie w Radomierzu

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1046
Tak
22%
Nie
72%
Nie wiem
6%