MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wielki kryzys w turystyce

Wiadomości: Region Jeleniogórski/ KRAJ
Piątek, 27 czerwca 2008, 7:53
Aktualizacja: 7:53
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zagraniczni goście coraz rzadziej odwiedzają nasz kraj. Miało być odwrotnie po wejściu Polski do strefy Schengen, ale nie jest. Przybyszów odstrasza mocna złotówka i kiepska oferta turystyczna.

To szczególnie dotkliwe dla regionu jeleniogórskiego, który mieni się turystycznym. Wejście Polski do Schengen zablokowało tymczasem przyjazdy gości ze Wschodu, którzy byli stałymi klientami wielu pensjonatów i ośrodków w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Piątkowy Dziennik wyliczył, że na skalę krajową było ich aż o 100 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Goście z Ukrainy, Rosji i Białorusi bez specjalnej wizy Schengen nie przekroczą granicy. Formalności długo trwają i dużo kosztują, dlatego nasi wschodni sąsiedzi wykreślili Polskę ze swoich urlopowych planów.

Mniej jest też turystów z Zachodu. Tu barierą jest często mocny kurs złotego. Nasz kraj nie jest już oazą bardzo niskich cen. – 10 lat temu za miesięczną pensję mogłem w Polsce używać życia przez całe wakacje niczego sobie nie żałując. Teraz już jest zdecydowanie mniej korzystnie – mówił nam Ron Leemans z Holandii.

W gronie stałych klientów hoteli i pensjonatów pozostają turyści z Niemiec. Nie są jednak to ludzie młodzi, co nie rokuje dobrze na przyszłość. Dziennik zauważa, że nasz kraj nie ma dobrej turystycznej marki. I cytuje przykład Nowej Zelandii, która ostatnio odnotowała boom po premierze filmu „Władca Pierścieni”, który był kręcony na tamtejszych wyspach. – Ale mało kto wie, że grana obecnie w kinach część cyklu „Opowieści z Narnii” powstała częściowo w Szklarskiej Porębie, przy wodospadzie Kamieńczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

60 – lecie Towarzystwa Karkonoskiego  

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Cypis 27-06-2008 11:48
Turystów z okolic Jeleniej Góry odstrasza jeszcze jedno - mój tatuś...
~fan komury z kowar 27-06-2008 15:35
bo ceny mamy kosmiczne ,a uslugi doliniarskie .
zloty666 27-06-2008 16:45
"... kiepska oferta turystyczna" - wystarczy spojrzeć na Jelenią Górę . . . NON COMMENTARE ! ! !
~forumowicz 27-06-2008 17:18
Narzekacie , ze jest malo turystow? Szczegolnie z Niemiec? To dlaczego miasto Jelenia Gora nie zabiega o bezposrednie polaczenia kolejowa do Görlitz czy Drezna. Dzis z Drezna mozna spokjnie pojechac na wycieczke pociegiem do Liberca zabierajac rower. Takiej mozliwosc nie ma w polskie gory, dlatego nadal Niemcy omijaja i beda omijac nasze tereny. Infrastruktura, dogodne polaczenia sa podstawa by turysci zagoscili w Kotlinie Jeleniogorskiej.
panet 27-06-2008 17:38
"nasz kraj nie ma dobrej turystycznej marki" taka jest prawda..drogo i jeszcze ukradna ci auto.
~Konon z Jelon 27-06-2008 19:19
Jaka turystyka !? Tu się mają lenc cietrzewie i inne łosie ! Nie będą nam turysty zakichane deptać trawy w górach naszych pienknych i innych roślinków ! Robimy Rospudę i niczego nie będzie ! Dla młodzieży i dla ludzi też nie będzie niczego nie będzie . Po co hotele te jakeś ? Niech przyjeżdżają wyspani. Zaorać wszystko zaorać i już! Dobra , dobra wiem ,rzem błendóf narobił.
~do ~fan komury z kowar 27-06-2008 20:23
O, fan komuny się odezwał z tej przydługiej wiochy zwanej kowarami. Myślałem, że zamknąłeś się na amen, ty kowarski grafomanie, a ty jeszcze podrygujesz... Mów za swoje zapyziałe kowary, przez które strach się przejść wieczorem, a główny deptak wygląda tak, jak, nie przymierzając, jakieś obozowisko cyganów i żebraków. A potem dziwisz się, że nie ma tam turystów. I naucz się pisać w końcu, niedouczony tumanie w dresach, bo w twoim tekście naliczyłem 6 błędów interpunkcyjnych i ortograficznych. Do szkoły nie chodziłeś czy co??? Takich rzeczy to już w pierwszej klasie podstawówki uczą!!! A te twoje kowary już dawno temu należało zrównać z ziemią, a na ich miejscu posadzić trawkę i poziomki, zaś mieszkańców wysłać do pierdla lub poprawczaka. Wówczas z pewnością częściej by tam zawitali turyści niż teraz.
~Sarna 28-06-2008 7:49
Turysta, aby przyjechać /lub wrócić/ musi mieć zagwaranbtowane parę rzeczy: np. noclegi- już je mamy na przyzwoitym poziomie restauracje - po godzinie 22 nic się w tym mieście nie dzieje /nie tylko przyjeżdzają turyści po 60/ komunikacja - stan autobusów MZK to szok Nie wypowiadam się na temat stanu technicznego tylko estetycznego. Jest to sprawa bardzo ważna nie tylko dla turysty ale i dla mieszkańców. Przez zaklejone okna nikt nic nie zobaczy. To niech mi odpowie p Prezydent, czy turysta to tylko ma chodzić piechotą i nie ma prawa jechać autobusem MZK? Na pewno drugi raz nie wsiądzie już do takiego zaklejonego pudełka. A jak już nasze MZK zdejmie reklamę, to pozostają szyby poklejone nie wiem czym, może to klej? Inne autobusy znowu zaklejone taką siateczką. Grunt to /w wykonaniu Dyrektora MZK i Prezydenta/ pozytywne działania w celu ułatwienia życia turystom i tubylcom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Obchody jubileuszu 60–lecia Towarzystwa Karkonoskiego

Poświst na "góralu"

Na pomoc dzieciom krzywdzonym

Po Koronę Gór Polskich

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
722
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%