MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wielki kryzys w turystyce

Wiadomości: Region Jeleniogórski/ KRAJ
Piątek, 27 czerwca 2008, 7:53
Aktualizacja: 7:53
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zagraniczni goście coraz rzadziej odwiedzają nasz kraj. Miało być odwrotnie po wejściu Polski do strefy Schengen, ale nie jest. Przybyszów odstrasza mocna złotówka i kiepska oferta turystyczna.

To szczególnie dotkliwe dla regionu jeleniogórskiego, który mieni się turystycznym. Wejście Polski do Schengen zablokowało tymczasem przyjazdy gości ze Wschodu, którzy byli stałymi klientami wielu pensjonatów i ośrodków w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Piątkowy Dziennik wyliczył, że na skalę krajową było ich aż o 100 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Goście z Ukrainy, Rosji i Białorusi bez specjalnej wizy Schengen nie przekroczą granicy. Formalności długo trwają i dużo kosztują, dlatego nasi wschodni sąsiedzi wykreślili Polskę ze swoich urlopowych planów.

Mniej jest też turystów z Zachodu. Tu barierą jest często mocny kurs złotego. Nasz kraj nie jest już oazą bardzo niskich cen. – 10 lat temu za miesięczną pensję mogłem w Polsce używać życia przez całe wakacje niczego sobie nie żałując. Teraz już jest zdecydowanie mniej korzystnie – mówił nam Ron Leemans z Holandii.

W gronie stałych klientów hoteli i pensjonatów pozostają turyści z Niemiec. Nie są jednak to ludzie młodzi, co nie rokuje dobrze na przyszłość. Dziennik zauważa, że nasz kraj nie ma dobrej turystycznej marki. I cytuje przykład Nowej Zelandii, która ostatnio odnotowała boom po premierze filmu „Władca Pierścieni”, który był kręcony na tamtejszych wyspach. – Ale mało kto wie, że grana obecnie w kinach część cyklu „Opowieści z Narnii” powstała częściowo w Szklarskiej Porębie, przy wodospadzie Kamieńczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szlakiem kowarskich sanatoriów

Już dzisiaj teatr wyjdzie do ludzi!

Radni KO za podwyżkami

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Cypis 27-06-2008 11:48
Turystów z okolic Jeleniej Góry odstrasza jeszcze jedno - mój tatuś...
~fan komury z kowar 27-06-2008 15:35
bo ceny mamy kosmiczne ,a uslugi doliniarskie .
zloty666 27-06-2008 16:45
"... kiepska oferta turystyczna" - wystarczy spojrzeć na Jelenią Górę . . . NON COMMENTARE ! ! !
~forumowicz 27-06-2008 17:18
Narzekacie , ze jest malo turystow? Szczegolnie z Niemiec? To dlaczego miasto Jelenia Gora nie zabiega o bezposrednie polaczenia kolejowa do Görlitz czy Drezna. Dzis z Drezna mozna spokjnie pojechac na wycieczke pociegiem do Liberca zabierajac rower. Takiej mozliwosc nie ma w polskie gory, dlatego nadal Niemcy omijaja i beda omijac nasze tereny. Infrastruktura, dogodne polaczenia sa podstawa by turysci zagoscili w Kotlinie Jeleniogorskiej.
panet 27-06-2008 17:38
"nasz kraj nie ma dobrej turystycznej marki" taka jest prawda..drogo i jeszcze ukradna ci auto.
~Konon z Jelon 27-06-2008 19:19
Jaka turystyka !? Tu się mają lenc cietrzewie i inne łosie ! Nie będą nam turysty zakichane deptać trawy w górach naszych pienknych i innych roślinków ! Robimy Rospudę i niczego nie będzie ! Dla młodzieży i dla ludzi też nie będzie niczego nie będzie . Po co hotele te jakeś ? Niech przyjeżdżają wyspani. Zaorać wszystko zaorać i już! Dobra , dobra wiem ,rzem błendóf narobił.
~do ~fan komury z kowar 27-06-2008 20:23
O, fan komuny się odezwał z tej przydługiej wiochy zwanej kowarami. Myślałem, że zamknąłeś się na amen, ty kowarski grafomanie, a ty jeszcze podrygujesz... Mów za swoje zapyziałe kowary, przez które strach się przejść wieczorem, a główny deptak wygląda tak, jak, nie przymierzając, jakieś obozowisko cyganów i żebraków. A potem dziwisz się, że nie ma tam turystów. I naucz się pisać w końcu, niedouczony tumanie w dresach, bo w twoim tekście naliczyłem 6 błędów interpunkcyjnych i ortograficznych. Do szkoły nie chodziłeś czy co??? Takich rzeczy to już w pierwszej klasie podstawówki uczą!!! A te twoje kowary już dawno temu należało zrównać z ziemią, a na ich miejscu posadzić trawkę i poziomki, zaś mieszkańców wysłać do pierdla lub poprawczaka. Wówczas z pewnością częściej by tam zawitali turyści niż teraz.
~Sarna 28-06-2008 7:49
Turysta, aby przyjechać /lub wrócić/ musi mieć zagwaranbtowane parę rzeczy: np. noclegi- już je mamy na przyzwoitym poziomie restauracje - po godzinie 22 nic się w tym mieście nie dzieje /nie tylko przyjeżdzają turyści po 60/ komunikacja - stan autobusów MZK to szok Nie wypowiadam się na temat stanu technicznego tylko estetycznego. Jest to sprawa bardzo ważna nie tylko dla turysty ale i dla mieszkańców. Przez zaklejone okna nikt nic nie zobaczy. To niech mi odpowie p Prezydent, czy turysta to tylko ma chodzić piechotą i nie ma prawa jechać autobusem MZK? Na pewno drugi raz nie wsiądzie już do takiego zaklejonego pudełka. A jak już nasze MZK zdejmie reklamę, to pozostają szyby poklejone nie wiem czym, może to klej? Inne autobusy znowu zaklejone taką siateczką. Grunt to /w wykonaniu Dyrektora MZK i Prezydenta/ pozytywne działania w celu ułatwienia życia turystom i tubylcom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PiS apeluje do mieszkańców

Bilety MZK też podrożeją?

Dużo drożej za śmieci

Będzie gdzie poćwiczyć

Od dzisiaj płatne parkowanie

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
544
Tak
21%
Nie
77%
Nie mam zdania
3%