MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Wielki grafik u noblisty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 5 kwietnia 2008, 8:48
Aktualizacja: 8:49
Autor: rylit
Fot. rylit
Tak jak przed 100 laty, plastyk i literat spotkali się ponownie. Wtedy w latach dwudziestych ubiegłego wieku rozmawiali ze sobą. Teraz prace Johannesa Maxymiliana Avenariusa zawisły w muzeum Gerharta Haptmanna. W miejscu, które kiedyś przyozdabiał pierwszy twórca.

Za sprawą kierownictwa Muzeum Miejskiego Domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie i przy współpracy Muzeum Historii Kultury w Gőrlitz w salach rezydencji Wiesenstein wystawiono grafiki, obrazy i rękopisy Johanesa Maxymiliana Avenariusa, oddanego przyjaciela Gerharta Hauptmanna.

Znany ilustrator dzieł noblisty, malarz, pisarz i grafik, Avenarius pochodził ze Śląska. Zostawił tutaj po sobie wiele malowideł, fresków i dekoracji. W sześćdziesiątą rocznicę urodzin Gerharta Hauptmanna przyozdobił swoimi freskami Halę Rajską willi Łąkowy Kamień, które możemy podziwiać do dziś. Wiersze i powieści pisał w gwarze śląskiej.

Wernisaż wystawy odbył się w piątek 4 kwietnia. Przybyli na niego przedstawiciele Muzeum w Gőrlitz, zastępca prezydenta Jeleniej Góry Zbigniew Szereniuk i przedstawiciele kultury jeleniogórskiej. Sale muzeum w Jagniątkowie są najlepszym miejscem do zaprezentowania prac Avenariusa bowiem ten wspaniały artysta śląski bywał tam, pracował i tworzył. Wystawa czynna jest do końca maja tego roku. Warto zobaczyć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Komentarze (1) Dodaj komentarz

piipi 5-04-2008 12:56
....jego ostatnie slowa ..wypowiedziane na lozu smierci w ..JEGO ~Wisenstein ..- " ..Bin ich noch in meinem Haus..."...czyli..~Czy jestem jeszcze w swoim domu..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

DIOZ: To zarzuty wyssane z palca

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Zamknięte szlaki w Michałowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
683
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%